Mr. Holmes

Pan Holmes

Mr. Holmes

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2015, 103 min

Film, ktorý Condon stavia na pomalosti a tichosti. Retrospektívy tu majú veľkú dôležitosť a stoja oproti logickosti a faktom. Niektoré úmyselne zamlžujú skutočnosti, alebo ich predostierajú v rámci nových faktov v rovine súčasnosti, kde má pán Holmes 93 rokov a bojuje so svojou senilitou a hľadá vraha svojich včiel. Film si síce vyžaduje divákovú pozornosť a je to tiež iný pohľad na literárnu legendu pohrávajúci sa s mýtom osobnosti Sherlocka Holmesa. Zároveň je to ale citlivý príbeh o uzatvorení všetkých nezodpovedaných otázok. Koniec je prekvapivo emotívny a veľmi dobre manipulujúci sentimentom bez toho aby to vadilo. McKellen podáva výborný výkon. Jeho anglický gentleman vs senilný dedo sa radia k jedným z najpôsobivejších vyobrazení určitého charakteru aké som videl, pričom som aj veľký fanúšik zmeny z Gandalfa Šedého na Gandalfa Bieleho. Citlivý, dobre zahratý a filmársky obstojný kúsok.(13.10.2015)

Senilní Sherlock Holmes? Tak to tu ještě nebylo! A je fajn, že je u toho režisér Bill Condon. Ian McKellen je v roli slavného detektiva naprosto fantastický a z fleku bych mu dal i Oscara. 80%(22.10.2015)

Všichni stárnou a není to nic příjemného. I génius jako Sherlock musí zestárnout a já chápu, že se na to ne zrovna snadno kouká, protože v našich myslích je to stále mladý muž s bystrou myslí a břitkým úsudkem. Pokud nechcete detektivní ikonu vidět, jak ji pomalu požírá senilita, nemá smysl si tento film pouštět, ale pokud chcete vidět jisté smíření s nadměrnou inteligencí a s životem, který přinesla, možná to zase tak špatná volba není. Jestliže máte odpor ke stáří, tenhle film vás znechutí. Já měla to štěstí senilního Shrelocka potkat již knižně v titulu Konečné řešení, ale tohle filmové řešení je mnohem lepší. Protože tu samotu má s kým sdílet.(26.11.2015)

Velmi dobrý McKellen, ale scénář a jeho pojetí = strašná nuda. Film má na anglickém venkově docela atmosféru, ale všechno kolem je docela otrava.(2.11.2015)

Zaujímavý počin. Viac zaujme príbeh so včelami a záver ako vyšetrovanie dvoch iných prípadov. Miestami smutné, miestami dokonca napínavé, ale nie tak zbesilé vyduchcené ako iný Holmesovia. Bolo cítiť, že starý pán už má toho dosť a chce sa len dôstojne rozlúčiť. Sužovaný chorobami, ale myseľ mu stále pracovala a rád sa venoval svojím koníčkom. Dobrý dojazd, ale jeden takýto film stačí. Radšej mladšieho a vitálnejšieho poprosím. 3 z 5(13.1.2016)