Mr. Holmes

Pan Holmes

Mr. Holmes

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2015, 103 min

Zhlédnuto v kině. Do jisté míry obdivuju Billa Condona. Obdivuju ho za to, že v dnešní době, kdy většina lidí umí udržet pozornost sotva na 6 vteřin a ve filmech/seriálech pokud není 20 střihů za minutu, které jsou podtrženy dramatickou hudbou, tak diváci prohlásí, že to byla těžká nuda, přijde s něčím takovým, co má pomalejší tempo, ale za to vyniká ve všech dalších oblastech. Mr. Holmes je skvělý příběh, který nám ukazuje to, co někteří možná nechtějí vidět, ale je zároveň logické - staršího Sherlocka Holmese, který už sice není na vrcholu jeho fyzických schopností, nicméně ze svého šarmu a postřehu neztratil téměř nic. Bylo opravdu zajímavé vidět Iana McKellena, jak se do této postavy vžil a jak dokonale ho zahrál. Bylo skvělé vidět film, který si dává čas na to, aby nám představil postavy a pak se do nich ponořil/prozkoumal je pečlivě, ale zároveň nezanedbával příběh. Zkrátka a dobře, mezi těmi všemi prázdnými CGI filmy, kdy divák mnohdy neví, jestli se má smát či brečet, ale hlavně že se to hýbe rychle, mi tohle přišlo jako závan svěžího větru. A když vidím, jak je zde tento film podhodnocen, trošku si přisadím, protože jsem váhal mezi čtyřmi a pěti hvězdami. Tohle je film, který se vyplatí vidět. 90 %.(16.12.2015)

Špatně se mi hodnotí a nerad píšu 3*. Jenže ono to bohužel na víc není. Sherlokova stařecká postava je Ianovi náramně pěkně napsána a je opravdu příjemné dívat se na tohoto dědouše v tak ikonické roli, kterou svým charismatem a herectvím povznáší. Je tu plno nostalgie, emocí a vzpomínek z minulosti. Bohužel se scénář moc utopil v rozímání a přízpůsobením vysokému věku představitele až se vytratila potřebná dávka napětí, mysteriózna nebo jakékoliv minimálistická akce a svižnější scéna. Přičemž pochybuju, že by si lehkou, šarmantní akci Ian nerad střihl. Zbytečně to moc tápe ve vzpomínkách a senilnosti Sherlocka, než aby to byla vkusná a brilantní rozlučka v podání rafinovaného posledního případu. Škoda, čekal jsme víc a minimálně Mr. McKellen by si to "víc" zasloužil.(23.10.2015)

Mr. Holmes je poetický film o stáří, odpuštění, ješitnosti, sobeckosti, o včelách a - o Sherlocku Holmesovi. Myslím, že děj není nikterak složitý a nedá se v něm ztratit. Dějová linka je jediná a prostřednictvím Holmesových vzpomínek se všechno vysvětluje, proplétá a komplikuje. I přes ten perfektní konec mi ale ve filmu něco chybí. Ano, případ s rukavičkou byl dobrý, vyústění na lavičce taky sedělo, ale... Jako by se to všechno Holmese nijak nedotklo. Až pak ty včely. Možná to tak má být, možná zůstáváme dlouho mimo veškeré dění a věci se nás zdánlivě netýkají. Možná pak stačí potkat někoho, s kým svůj život pochopíte. Vlastně tomu Holmesovi trochu závidím, že Rogera - i když na sklonku života - poznal.(25.10.2015)

• - Původně se snímek jmenoval podle novely Mitche Cullina "A Slight Trick of the Mind", autoři filmu však později název pozměnili na jednodušší Mr Holmes. (oje)

• - Mr. Holmes je už štvrtou spoluprácou medzi režisérom Billom Condonom a Laurou Linney. (chesterko)

• - Sir Ian McKellen (Holmes) si udělal kurz včelařství na The London Honey Company ještě před natáčením. (tedvidek94)