Líza, liščí víla

Liza, the Fox-Fairy

Komedie / Romantický / Fantasy

Maďarsko, 2015, 98 min

Parádní film. 80%(4.2.2016)

Vší tou přemírou barev, pitoreskním prostředím i postavičkami, černým humorem a ústřední úlohou vypravěče mi to hodně připomínalo seriál Pushing Daisies, jen o něco víc ztřeštěnější. Takže nic pro milovníky tradičně pojatých komedií. Ale stejně, kdo by to do těch Maďarů řekl?(28.11.2015)

Ja som sa teda pobavil na filme náramne. Myslím si, že je to jedna z tých čiernych komédií, kde sa človek súčasne pobaví, no na druhej strane sa to dá brať náramne seriózne. A to sa nestáva často. Chcel som, aby Liza našla niekoho, kto by ju miloval, no súčasne tu je zloduch Toni Tani, ktorý niečo také nechce dovoliť. A jeho dôvody sú dosť jasné. A nebudem viac o ňom hovoriť, lebo by som dával veľké množstvo spoilerov, ktoré nechcem. Myslím si, že výber hercov bol dobrý. Podporučík Zoltán je skvelý a ako moje manželka skvele povedala: "ten je snáď nesmrteľný." Cíti sa to tam počas celého filmu a robí to z toho skvelú komédiu. Aspoň pre mňa. Myslím si, že zvučku Mekk burgeru tiež nezabudneme a vôbec mám pocit, že ani smrti jednotlivých mužov nie sú hlúpe. Ja som si film náramne užil. Som rád, že som ho videl, možno by som si ho aj niekedy pozrel znovu. Určite hovorím, čeknite si ho. Hodnotenie: B+(23.1.2016)

• MMR

No je to asi o mentalitě. Maďaři jsou asi trochu jiní. Očekával jsem něco trochu zábavného. Jenže tohle kolem mě proletělo docela daleko.(23.1.2017)

"Krabí burgr vychladl". Mek mek, tak je mi líto, ale už po prvních pěti minutách děje tohoto jinak hravého a výtvarně vytříbeného fantasy snímku, umístěného zřejmě do nějaké kapitalistické alternativy maďarské metropole sedmdesátých let dvacátého století, mě přemohl pocit zklamání a neochabl ani po první třetině filmu, ve které došlo ke zkrášlení jeho hlavní hrdinky. Nicméně musím uznat, že jsem se při sledování tohoto díla ani trochu nenudil, ale na druhou stranu mě na něm zaujal jen ten zcela nový způsob, jakým lze také vnímat symbol červeného kruhu na japonské vlajce. No a co se týká lišek, tak mě napadlo, jak je Japonci i Maďaři vnímají stejně "pozitivně" jako dánský "Antikrist", Lars von Trier a že není nad naší Bystroušku, které se bát zatím nemusíme, mek mek.(27.2.2016)

• - Pověst o Liščí víle má původ v čínské mytologii, kde je nazývána Huli Jing (liščí duch). V Japonsku je to kitsune (liška). Přes malé odlišnosti v pověstech o ní, má v obou kulturách stejnou schopnost měnit se v krásnou ženu a svádět lidi ať už pro zábavu, nebo aby se jimi nakrmila. (Martrix)

• - Na konci filmu zazní finská (karélská) píseň "Levan Polkka" (Evina Polka). Píseň je postavena na lidových písních a do současné podoby ji v třicátých letech upravil a otextoval Eino Kettunen. V souvislosti s filmem je zajímavé, že "kettu" znamená finsky "liška". Ve filmu je použita v současnosti nejznámější verze od skupiny Loituma. Zpívá Anita Lehtola. (frankie_xo)

• - Naprostá většina filmu se natáčela v maďarské Budapešti, filmové Japonsko však ztvárnila krajina okolo Bovece na Slovinsku. (hansel97)