Šutry v kapsách (festivalový název)

• Rocks in My Pockets

Animovaný / Komedie / Drama

USA / Lotyšsko, 2014, 88 min

Zvuk:

Anete Vanaga

"Jednoho dne objevil mladý muž při cestě lesem v rybníce dívku, jež se neustále vynořovala a ponořovala do vody. Udělala jednu chybu, zapomněla si do kapes dát kameny. To já, kdybych se rozhodla spáchat sebevraždu, přesně vím, jak na to." Takhle nějak začíná Signe Baumane svůj z velké části autobiografický snímek a téma sebevražd, sebeubližovaní, ubližování a duševních poruch se s ním v jakési tragikomické atmosféře nese po celou dobu. Deprese, schizofrenie a jiné psychické problémy provázejí ženy této rodiny už po generace a právě hlavní hrdinka v rámci jakési vlastní terapie postupně pátrá a představuje problémy jejích příbuzných. Animace si šikovně pohrává s metaforami a samotným vyprávěním, ač je ovšem téma jakkoliv zajímavé, začíná být po určité době celé pojetí příběhu i jeho zpracování stále stejnější a lehce nudné. Je to škoda, v této formě se šlo se všemi nápady i situacemi vypořádat mnohem kreativněji.(8.7.2014)

Autoterapie či osvěta ohledně deprese. Asi nejhorší možná forma: vše je odvyprávěno autorkou ve formě komentáře s příšerným lotyšským akcentem. Komentář je slovo od slova ilustrován dětsky jednoduchou animací. Ano, jsou v ní občas nějaké vizuální vtípky, ale pořád je to na dobrý film strašně málo.(15.7.2014)

Forma v tomhle případě představuje velmi těžké šutry, které tahají ke dnu jinak zajímavý obsah. Utopená šance. [MFFKV 2014](13.7.2014)

[49. MFF KV 2014](20.7.2014)

• xxmartinxx

Existuje vůbec otravnější a banálnější způsob, jak vystavět film, než 99 minut bez přestávky číst text a doplňovat ho doslovnými ilustracemi? Jestli ano, já to nevím.(7.7.2014)

• - Jednalo se o první animovaný snímek, který byl uveden na filmovém festivalu v Karlových Varech. Stalo se tak na jeho 49. ročníku. (Terva)

• - Na 49. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary přijela představit film sama režisérka Signe Baumane. (sury)

• - Při uvedení v Karlových Varech 2014 režisérka Signe Baumane prohlásila, že se bála reakci lidí a divila se, že nikdo neopustil předčastně sál. (Terva)