Další život mého otce

Afterlife

(festivalový název)

Drama / Komedie

Maďarsko, 2014, 95 min

Velice překvapivý kousek, a to nejen při pohledu na zemi původu, jejíž filmaři excelují v podstatně odlišných žánrech. Je to zejména kvůli pojetí humoru, který je vlastně docela prvoplánový a téma zdánlivě vyčerpané, ale přesto proti vší logice funguje skvěle a jedna vypointovaná scénka s výborně načasovaným gagem střídá druhou. Čeští tvůrci by za takový film zabíjeli, u nás totiž pokusy o komedie končí většinou právě onou prvoplánovostí.(6.7.2014)

• Lanark

Hlavní postava mi byla svých chováním tak bytostně nepříjemná a protivná, že s hledáním nějakých jiných pozitiv snímku jsem skončil na mrtvém bodě. Filmů o nesmělých outsiderech existuje již tak obrovská hromada, že se obávám (i když trochu se škodolibou radostí), že Utóélet brzy bude navždy odpočívat v propadlišti dějin kinematografie. Rest in peace...(10.7.2014)

Maďarské drama se snaží konkurovat jakýmkoli typickým zástupcům žánru. Má logiku, slušné prvky dramatu a postavy mají svůj smysl. Celý snímek vás nutí přemýšlet o tom, že nedokonáno jest znamená nápravu, ať už v jakékoli podobě. A hlavní hrdina se během slušné podívané (nebo spíš zamyšlené) snaží o to, aby tahle změna byla očividná. Jeho prožitek je autentický, jeho role jak v příběhu, tak mimo něj, není obtěžující (jak pro koho). Nicméně, dalo by se říct, že tlačit na pilu se někdy vyplatí, proto není příliš k dobru, že některé obrazy pozbývají nakonec smyslu a že spádovost děje je značně utahaná.(10.7.2014)

Sice rozumím, co tím chtěla režisérka a scénáristka říci, ale nějak se mi nedařilo do toho dostat. Nevím, ale připadalo mi to příliš odosobněné, málo dramatické i nepříliš komediální. natočené to není špatně, herci byli fajn, ale na mě to příliš velký dojem neudělalo. 50%(7.7.2016)

Typická ukázka toho, jak je hodnocení některých uživatelů ČSFD mimo. Film má výjimečně vysoké hodnocení (82%), ale dle mého názoru si jej vůbec nezaslouží. Když srovnám film s nějakou opravdu dobrou komedií, například "Co jsme komu udělali" (http://www.csfd.cz/film/370681-co-jsme-komu-udelali/), tak nechápu, proč má Další život mého otce o 4% lepší hodnocení, když v kvalitě je propastný rozdíl. Možná je to proto, že tento film je trochu depresivní, nic se v něm nestane a Maďarsko v něm vypadá jak jak Sibiřský venkov v roce 1950 postavený v duchu socialistického realismu. Ale na obranu filmu musím říct, že zpočátku byl film i vtipný, alespoň do té doby, dokud tam figuroval otec. V okamžiku kdy otec odešel odešla i veškerá zábava. Hlavní hrdina pro mě byl synonymem pro nesympatického herce. Dokonce jsem zvažoval pouze dvě hvězdičky, ale zase tak špatné to snad nebylo.(16.4.2015)