poster

Naqoyqatsi

 • USA

  Naqoyqatsi

Dokumentární / Hudební

USA, 2002, 89 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • mrksik
  **

  NeĽudské, anticivilizačné, antiglobalizačné, antivojnové, PRÁZDNE. Hoci audiovizuálne úchvátné a pseudointeligentné, je to NUDA. Nebránim sa zobrazeniu kvázi problémov tejto spoločnosti či ľudstva ako takého, no tento spôsob mi neprišiel ako príliš šťastný. Som esteticky založený človek, ale napriek tomu som si nedokázal prehrýzť cestičku a vžiť sa do tohto "diela".(27.12.2007)

 • kiddo
  ****

  Zatímco v Koyaanisqatsi byl původní tvůrčí záměr vcelku rafinovaně skryt a divák tak měl dostatek vlastního prostoru pro volné vykládání filmu, v Naqqoyqatsi je téma jasně představeno hned na začátku a výsledný snímek je tak jen tu více tu méně zdařilou vizuálně nápaditou agitkou, v „qatsi“ trilogii poprvé používající k představení obsahu surrealismus. Reggio se zaměřil na samotnou podstatu člověka a pomocí extravagantní a stylizované obrazové stránky využívající například černobílou estetiku zašlých pohlednic, fotografické negativy, maximálně vybledlé nebo naopak výrazné barvy, abstraktní obrazy virtuálních tunelů, číselné sloupce, skládání záběrů, surreálné výjevy (spermie měnící se na bezejmenný dav lidí) nám představuje člověka v celé jeho fascinující sebedestruktivní kráse a nízkosti zároveň a zkoumá ho jako dávno vyhynulý zvířecí druh. Naqoyqatsi je památníkem mrtvé rasy nahlížené z dávno vymlácených oken opuštěných renesančních budov, horečnatým světem živoucích mrtvol povražděných samy sebou, příběhem lidstva smeteného vlnami ničivých válek, bytostí, jejichž nádheru ničí jejich vlastní výtvory. Přestože i kvůli menšímu souznění obrazu a hudby Naqoyqatsi ani zdaleka nedosahuje působivosti úplně prvního snímku trilogie, kdyby nic jiného, tak Reggio se zde po prázdném Powaqqatsi vrátil k invenčnímu přístupu a sérii přednášek na téma „Člověk a …“ uzavřel vpravdě víc než důstojně.(16.9.2006)

 • L_O_U_S
  ****

  Završení projektu ve velkém stylu. Z reálného života zbyl jen předmět mediální abstrakce. Nastává éra simulace, technických obrazů, fabulace, programování. Prakticky žádný záběr (snad kromě nemluvňat, což má zřejmě symbolizovat přirozenost) není snímán normálně - vše pouze prostřednictvím filtrů nebo termovizí. Nekončící komputace ve světě, který je vnímán pouze skrz monitory, podávající naprosto falešný obraz... A k tomu ta úžasná reklama se slečnou a hamburgerem. (1001111001., 10011. 100. 11111011011)(21.4.2011)

 • Chrustyn
  **

  Z celé Reggiovi trilogie, nejméně zajímavý a vizuálně nejslabší část.(30.3.2013)

 • dwi
  ****

  Godfrey Reggio pompézně zakončil svoji "qatsi trilogii", která v různých formách konfrontovala lidstvo s přírodou. Stejně jako u předešlých dílů i v Naqoyqatsi podléhá divák čistě subjektivním vjemům, na jejichž různorodosti se podílí dosti abstraktní ztvárnění, prodchnuté hypnoticko-magickou hudbou z pera Philipa Glasse. Chvílemi až nepříjemně předimenzované záběry mohou působit chaoticky, ve spojitosti s nosným tématem filmu se ale není čemu divit. Život a technika (stejně jako život a boj a spousta jiných variant). Život v neustálém shonu, propojenosti, svázanosti, bezduché masovosti a válečné zuřivosti. A technika, která jde ruku v ruce s člověkem. Schopná mu pomoci, zároveň ho obtěžující či v nesprávných rukou stávající se věcí destrukční, přesahující rámec našeho chápání. Kdo přistoupí na režisérovu hru a nechá se unášet devadesát minut v něčem naprosto odlišném, nebude zklamán. Komu i po půl hodině bude připadat, že kouká na nekonečně dlouhý psychedelický videoklip bez špetky smyslu, může si jít raději číst.(22.3.2004)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace