• slovenský

USA, 1988, 99 min

Godfrey Reggio

Godfrey Reggio

Philip Glass

Cheryl Tiegs (a.z.), papež Jan Pavel II. (a.z.)

Miroslav Janek

Nenapadlo mě, že bych pojem "zbytečné pokračování" použil zrovna u tak epické a bezesporu úchvatné podívané. Není to ale zdaleka tak vizuálně vypiplané jako první díl a staví to na velmi podobných, ne-li stejných, základech. Zůstává jen geniální Glassova hudba. Nevidět první díl, váhal bych nad tou pátou, ale takhle to musí být vděčné i za tu čtvrtou hvězdu.(5.5.2010)

Táto časť série najmenej zaujala. Bolo pre mňa ťažké z viacmenej náhodne zoskupených záberov získať ucelený zážitok a leitmotív. Okrem toho ma vychvaľovaná hudba viac znervózňovala, ako prispievala ku komplexnému dojmu.(7.12.2015)

V kinematografii neexistuje jiné dílo, které by se tolik zabývalo problémy spojenými s globalizací. První, fenomenální díl zobrazoval především ekologické problémy a zdůrazňoval, že život je stále rychlejší. Druhý díl se zabývá spíše humanitárními a sociálními problémy. Už tento samotný koncept znamená určité ubrání poutavosti, protože zde nenajdme pohledy na krajinu atd. Nicméně film vypovídá o tom, jak nůžky globalizace rozdělují populaci na chudé a bohaté.(4.12.2004)

• Djkoma

První hodina mě naprosto minula, aby zbytek byl už jen slabým odvarem předchozího/následujícího dílu. Bohužel Glass zaujal nový směr s optimističtější hudbou plnou etnických motivů(?), ale mě tím hudebně zaujal, emočně minul. Nechápu proč Godfrey Reggio sleduje skoro celou první hodinu jenom opálené děti, muže a ženy, jak se hýbou, pracují, myjí a skotačí... Chápu kam směřuje, ale nechápu proč tak zdlouhavě a stále dokola. Od prvních náznaků technologií v podobě reklam jsem cítil naději, ta však rychle pohasla. Powaqqatsi je z celé trilogie nejvíce natahovaný, má toho nejméně, co říct, a příliš často se opakuje.(15.3.2010)

No, Rejžo, tady byla ta obrázková skládanka víc lidská a pestřejší, ale stejně Tě znám jen díky Glassově hudbě.(4.10.2005)