Istanbul United

Istanbul United

(festivalový název)

Dokumentární

Německo / Česko / Turecko / Švýcarsko, 2014, 84 min

Skvělý dokument o vášni k fotbalu a svému klubu, ale taky ke své vlasti, a nenávisti k vládě. Ve spojení s Barbary krásně ukazuje rozdíl mezi tureckými a srbskými fanoušky: ti turečtí opravdu žijí fotbalem, opravdu svůj klub zbožňují a veškeré násilí je jen ve jménu klubu, nikoli samoúčelné... A jak říká jeden z fanoušků: "Když na sobě mám fotbalový dres, tak se chovám tak, abych klub reprezentoval a ne proti němu obracel veřejnost." To by měli vidět Sparťani, Komeťáci a jim podobní... Z dokumentu v celé délce sálala energie a ačkoliv jsem na festivalu jiný film neviděl, právě u tohoto doufám v ocenění! KVIFF 2014(11.7.2014)

Celé dobré. Fantastická atmosféra, "oko" a smysl pro moment. Oceňuju, že tam nebyl ani jeden záběr na hřiště (ani když skóroval Didier!). Závěr se mi zdál lehce přetažený, hlavně v kontextu událostí, které se tam nevešly, protože se ještě nestaly, na druhou stranu, dokument byl hlavně o klubech a ad hoc vytvořené alianci, což se povedlo zachytit dokonale, i včetně částečného distancu Beşiktaş. Osobně mi přišlo vtipný, nad rámec vyznění dokumentu, jak neškodně, přátelsky a nekonfliktně vyzněl mluvčí Galatasaray, resp. ultrAslan.(12.7.2014)

Dokument se silnou tématikou, ve kterém demonstrace a protesty proti vládě sjednotily tři největší turecké fotbalové kluby, mezi nimiž kdykoli jindy panuje silná nevraživost, neřkuli upřímná nenávist. Odvážné záběry z demonstrací a z fotbalových tribun, kde nechybí fanouškovské skandování, policejní zásahy a slzný plyn, dokáží zhruba do půlky strhovat, avšak v polovině druhé už neustálým opakováním těch samých hesel a tematicky velmi podobných scén ztrácí na působivosti a jsou trochu na jedno brdo. Nicméně dokument je to velmi zdařilý, poučný a poutavý.(10.7.2014)

Druhý film na KVIFF, který mě ohromil svou atmosférou natolik, že jsem mi vstávaly chloupky na rukou. Přesto si najdu výtky, které mě dělí od ojedinělého zážitku. V prvé řadě délka filmu, která sice splňuje festivalový standard hodinu a půl, ovšem působí jako celé dvě hodiny. To je dáno pravděpodobně tím, že se ve filmu zbytečně na dlouhou dobu vracíme k počátečnímu tématu, tedy rivalitě jednotlivých fotbalových týmů. Ani by nevadil ten návrat, pokud by nepůsobil nastavovaně - tedy čím zalepit těch zbylých 20 minut. Chybí mi přesná kostra, která by z bodu A šla do bodu B. Glorifikovat se v případě Istanbul United může jak blízko se kameramani dostali do centra dění. Záběrům přímo z kotle a demonstrací přikládám lapidární význam u tohoto filmu.(10.7.2014)

Zpráva o spontánním spojení fanoušků tří nejznámějších Istambulských fotbalových klubů během tureckých nepokojů v roce 2013 působila jako bomba a impuls pro natočení tohoto dokumentu. Jedná se totiž o naprosto vyjímečnou událost, neboť se fandové Besiktase, Fenerbahce a Galatasaray k smrti nenávidí. Farid Eslam a Oliver Waldhauer točili přímo s demonstranty v ulicích a jejich angažovanost jim zajistila důvěru a přístup k vůdcům jednotlivých fanouškovských skupin. Istambul United je maximálně autentickou zprávou o protestech proti Ergodanově vládě a důkazem, že brutální policejní zásahy dokážou sjednotit i zapřísáhlé nepřátele. Na pomezí třech a čtyřech hvězd, dokumentu by slušelo ještě pár minut méně.(10.7.2014)