Inferno

Inferno

Mysteriózní / Thriller

USA, 2016, 122 min

A potřetí se podíváme do geniální mysli Dana Browna. Ovšem zatímco filmová Šifra (2006) s Anděli (2009) to natřeli Infernu na celé čáře, tak knihu považuji za opravdu povedenou. Dokonce lepší než samotnou Šifru. (Andělé a démoni pořád považuji za Brownův masterpiece. A Ztracený symbol komentovat nebudu) Musím říct, že jsem byl velmi nadšený, že se Ron Howard vrací, aby natočil další pokračování téhle dobrodružné thrillerové jízdě. Viděl jsem první fotografie a říkám si: "Páni. Tentokrát se i Robert Langdon podívá na stejná místa jako já." Pak jsem viděl trailer a říkám: "Hmm to nebude zas taková jízda jako v knize." A víte co? Opravdu není. Je sice hezké, že režisér vtěsnal důležité momenty do dvou hodin a nechce po nás, abychom seděli v kině déle, než je nutné. Nicméně u některých scén by neuškodilo, kdyby je trošku prodloužil. Nehledě o věcech, které vypustil z filmu úplně. Hanks je v roli Roberta samozřejmě skvělý jako již dvakrát předtím. Ale největší zklamání přichází se soundtrackem. Zimmer jakoby neměl potenciál skládat další epický nádech scén. Hudba po vzoru přechozích dílu negraduje a často vyznívá do ztracena. Opět nehledě na to, že ty nejslavnější (a nejlepší) motivy, na které jsem se těšil z předchozích dílu, tu nejsou. Závěrečné titulky nepočítám. Akce je rychlá a útěk skrz Florencii a Benátky potěší. Pro čtenáře ale nečeká žádné překvapení. Zvraty už čtenáři ví, a tak je zcela nic nepřekvapí. Převeliká škoda. Inferno mělo potenciál uzavřít skvěle trilogii. Takhle je to již potřetí to samé a již viděné. Kniha je napínavá, tajemná, nečekaná a skvěle se čte. Film takový není. Jako fanoušek říkám nadprůměr, protože i když film nepřináší nic nového, tak pořád je to kvalitní zábava. Film mě bavil. Říkám to však s těžkým srdcem, jsem totiž ten který čekal Inferno jako skvělý roční filmový zážitek. [Csfd projekce18] (77 %)(13.10.2016)

Předchozí dva filmy si takřka nepamatuji. Vím, že první jsem hodnotil 3* a druhý 1*, ale těžko říct co bych na ně říkal dneska. Na tohle jsem vyrazit původně neplánoval, ale když už byla po dlouhý době projekce na Černým Mostě, tak jsem si řekl proč ne a vyrazil jsem. No a je to určitě slušný řemeslo které Hanks i Howard rozhodně ovládají, ale zase, že by mě to posadilo na prdel to ne. První půlka mě bavila byla svižná furt se v ní něco dělo a hlavně po počátečních zmatcích se tu nastavila jedna dějová linka které se film držel. Bohužel krátce po polovině filmu přichází docela šílený twist, který popírá prakticky veškeré dění v první polovině a staví ho na hlavu. Na to se pak už nabalují další a další zvraty a nevytrhne to ani nevýrazné finále u kterého stejně víte předem jak dopadne ať už jste četli předlohu nebo ne a pro mě postrádalo jakékoliv napětí. Takže takhle víc jak z půlky solidní film, ale v tý druhý zbytečně překombinovanej. 4* by byli asi moc, zůstaneme u tý lepší trojky. Zase tvrdit, že něco podobnýho a líp udělanýho už tu nebylo předtím by byl nesmysl.65%(13.10.2016)

• hrona

Kdo četl knížku měl určitou výhodu, jelikož obraz od Danteho Inferno je v ní docela dobře rozebrán a popsán, tím pádem i čtenář dostane informaci o výjevech obrazu a s tím související děj. Film to ovšem švihne letem světem a tak je z toho pouho pouhá akční jízda, která, alespoň pro mojí personu postrádá šťávu a hlavně napětí a tajemno, jenž tento výjev nabízí. Ovšem kde není předloha, není ani pořádný film, a kniha od pana Browna rozhodně žádný zázrak není. Je mi trošku líto Hankse, jelikož si myslím, že si takovouto praštěnou postavu, která stihne otřes mozku, procestovat 3 země a ještě k tomu se úplně uzdravit během jediného dne, moc nezaslouží. Zkrátka do dnes pořádně netuším zda to Dan Brown myslí s dějem vážně a vytváří kriminálky, anebo akční nářezy. Stylizací totiž Langdon představuje spíše agenta 007, než reálného hrdinu. Kdo četl Ztracený Symbol už musí vědět do čeho bude chudák herec uvrtán v dalším díle a to mu osobně vůbec nezávidím. Opět parádní hudba páně Zimmera.(13.10.2016)

Popravdě nečekal jsem mnoho. Šifra mistra Leonarda i Andělé a démoni měli něco do sebe, avšak o nadprůměrné snímky se rozhodně nejednalo. Nebyl tedy jediný důvod, proč by se to právě s Infernem mělo nějak razantně zlomit. Šifru si již tolik nepamatuji, tak se k ní nebudu vracet, ovšem druhý díl mě svého času během premiéry značně zaujal a bavil, ale celkový dojem rapidně snížil závěr. Inferno mě možná od samého počátku nebavilo tolik, ovšem dojem z něj byl správně vyvážený a i díky tomu budu hodnotit o hvězdičku lépe.(27.12.2016)

• xxmartinxx

Vyplavený uhynulý vorvaň se probudí uprostřed videoklipu Tonyho Scotta a jde po něm elitní zabijácký tým Světové zdravotnické organizace. Z nějakého důvodu to obnáší pobíhání po památkách a je to ještě hloupější, než to zní. Jak jde vůbec z tohohle udělat nuda k nesnesení? No jde to. Nejzbytečnější filmová série se vrací v plné síle.(13.10.2016)

• - Spoiler: Pri nakrúcaní scény, v ktorej Vayentha prepadne cez strop v Palazzo Vecchio, vytvorilo oddelenie špeciálnych efektov bazén z červeného silikónu naplnený umelou krvou, aby zabránili poškodeniu starodávnej podlahy paláca. (Zdroj: ITAfilm)

• - Aby filmárom nikdy nechýbala Danteho posmrtná maska, rekvizitárske oddelenie ich vyrobilo rovno 15. (Zdroj: ITAfilm)

• - Točilo se mimo jiné ve Florencii, v Benátkách a v Budapešti. (rakovnik)