Den dobytí Bastily

• Francie

The Take

Akční / Thriller

USA / Francie, 2016, 92 min

Debut Brita Jamese Watkinse Jezero smrti nedával divákovi pranic zadarmo. Ukazoval fatální utrpení obětí, totální bezmoc i vývoj dnešní společnosti, ve které mladí lidé prakticky neodlišují virtuální a skutečný svět. Pak přišel s velmi funkční Ženou v černém a dokázal, že neselže ani s klasickou duchařinou. Říká se, že do třetice všeho.. tak proč sakra sáhl po lehkovážné akční jednohubce, kterou mohl natočit kdejaký poskok z fabriky Luca Bessona? Vysoce postavení hošani se urvali ze řetězu, dělají si, co chtějí, a francouzská policie je marná. V pařížských ulicích to vře, mladý kapsář s univerzitními ambicemi má žně a pohledná Kanaďanka Charlotte Le Bon zjišťuje, jaké to je neuposlechnout rozkaz. Idris Elba, o kterém se roky hovoří, že by jednou mohl coby 007 pro MI6 zabíjet, je slušný, ale přijde mi, že ho natáčení nijak zvlášť nebavilo. Prostě odmakat, shrábnout honorář a snad se příště objevím v látce, pod kterou je podepsaný spisovatel Ian Fleming. Pár solidních momentů to má, ale na víc než tři hvězdy nepůjdu.(24.8.2016)

Francouzi a akce jde zkrátka dohromady a i zde to slušně ladí. Idris Elba je správně drsný, ale mile překvapil i Richard Madden v roli kapsáře a je paradoxem, že scény s kapsářstvím jsou zajímavější než ty akční, kde mi chyběla větší drsnost a rkové provedení. Pozitivem je i svižné tempo. Fajn jednohubka, ale na 4 mi to nevychází. 65%(24.8.2016)

Do puntíku skvělý akčňák. Dále SPOILER. Jen jsem nepochopil, proč je to o tom, že terorismem si francouzská policie kreje svý levárny, když zrovna v této době je tam válcují ručníkáři. Ve filmu se neobjeví ani jeden ručníkář. Úplně jsou od toho dištancovaní a neustále se tlačí na to, jak si to dělaj Francouzi sami, leda to chtěj na ty mírumilovný muslimy hodit. Dost debilní připosranost. Takhle se to jeví až do půlky filmu. Ke konci se to už ale dá pochopit i jinak, jakože opravdu to bylo nezbytné a odpustíte to těm tvůrcům. Jinak fakt peckovní snímek.(19.9.2016)

Jsem nadšený. Ačkoliv akční scény jsou Rkové jen okrajově, přišli mi výborné. Ať už se jedná o souboje, jež maj skvělou choreografii a jsou dost strhující, či střílečky a naháněčky. Bitky jsou realistické, Idris Elba v nich působí přesvědčivě a nechybí jim ani dynamika, kterou umocňují střihy. Film je místy i hodně napínavej a herecké obsazení nezklamalo - fakt, Idris Elba by měl hrát ve více akčních filmech, charisma mu nechybí, respekt si získat umí. Madden působí inteligentně, hraje slušně a taková scéna v baru byla fantastická. Zaujme i dvojce ženských postav, velitel hlavního hrdiny i skvělej tým záporáků. James Watkins se viditelně snaží a režie není stereotypní, hudba mi taky přišla fajn. Pobaví i pár solidních hlášek a vtipný konec. Místy jsem uvažoval i o páté hvězdičce, pač z akčních scén jsem byl skutečně nadšenej, ale zas nebudu zbytečně nadhodnocovat. Budu si full house šetřit na případnej další akční zářez s Idrisem.(1.10.2016)

Nechápu, jak se do týhle béčkový ptákoviny, vykrádající Okrsek 13 a Smrtonosnou zbraň, podařilo naroubovat tolik parádních akčních scén, ale líbilo se mi to. Když se Idris Elba zamračí, umře na světě deset koťátek.(25.9.2016)