Válka

Sergej Astachov

Sergey Selyanov

Masky:

Tamara Freed

Je to dosť dobrá vojnovo ladená dráma z ruskej produkcie. Má veľmi dobrý príbeh o skupinke ľudí v čečenskom zajatí, z ktorých niektorí sú prepustení, medzi nimi aj britský herec, ktorý má dva mesiace na to, aby zohnal veľké výkupné za svoju lásku a vojak, ktorý vie dobre anglicky a čečenský veliteľ si ho obľúbil. Ale keď Brit nedokáže zohnať potrebné množstvo peňazí, obráti sa na svojho nového ruského priateľa, aby mu s celou situáciou pomohol. Spracovanie je celkom slušné a je rozdelené na štyri podobne dlhé rozličné časti, z ktorých niektoré sú lepšie a niektoré zase trochu horšie. Spočiatku je to pomerne drsne sa tváriaci film z čečenského zajatia, kde nechýbajú ani popravy, následne sa dej prenesie do civilizácie, kde sa herec snaží zohnať peniaze, čo je síce tiež zaujímavé, ale rozhodne je to najslabšia časť filmu, ale zase to vylepšuje druhá polovica, ktorá sa opäť odohráva v Čečensku a celá táto časť je už dobrodružne a aj akčne ladená. Akcie tu moc nie je, ale tá je dosť vydarená. Nachádza sa hlavne v poslednej štvrtine a tvoria ju hlavne rôzne menšie alebo väčšie prestrelky, pričom pôsobia nanajvýš realisticky, či už obsahovo, alebo aj výborným vizuálom. Najviac sa mi páči útok na tábor so zajatcami alebo aj menšia prestrelka na ceste. Herecké obsadenie je na tom dobre, hlavná dvojica funguje výborne a hlavne Elexej Čadov je dobrým ťahúňom filmu, okrem nich už nikto nemá až tak moc priestoru. Réžia a technická stránka sú výborné, dokonca funguje aj snaha o realizmus, čo sa mnohým tvorcom nedarí, takže nemám dôvod kritizovať. Som nadmieru spokojný, film nemá žiadnu výraznejšiu slabinu, všetky stránky si udržal nad priemerom, takže Vojna rozhodne stojí za pozornosť. Objektívna kvalita filmu- 80%, film sa páči mne na 77%.(14.3.2012)

Popravdě mne trochu štvala ta národnostní stereotypizace postav i integrovaný (a nijak zvlášť kamuflovaný) úšklebek pro zahraniční diváky ve stylu "nevykládejte nám tu něco o lidských právech, my si v Rusku uděláme pořádek podle svýho", ale potěšení z (mimo Rusko) netradičního zpracování klasické látky dalece převážilo. Co do akce umírněnější, ale zato zemitější a neuhlazený styl sluší válečné tematice víc, než reklamně nablýskáné bumbác filmečky, které občas vypadnou z Hollywoodu (a k nimž nemá daleko ani u nás populární ruská 9. rota, kde taktéž řádil Alexej Čadov :-)).(10.1.2010)

V prvej polovici poteší najmä istota, s akou režisér predstavuje postavy a cez ne rozohráva zápletku. Čo by niekto označil za rutinu, resp. hru na istotu bez štipky vlastného vkladu, je v skutočnosti dôkazom režisérskeho umu. Niečo ako interpretácia nespochybniteľne DOBRE napísanej skladby. Režisér je interprét-aranžér, scenárista autor. Nie každý zúročí čo sa mu ponúka, len tí najlepší to urobia s toľkou ľahkosťou... A keď sú už kocky hodené, figúrky rozostavané, motivácie bez jediného zaváhania či barličky nad slnko jasnejšie a charakteristika prostredia dokonaná (dokonalá), dostáva sa k slovu druhé dejstvo - dobrodružná výprava za záchranou, kde už jej samotná príprava dáva tušiť, že koniec neolemujú slávnostné salvy, vyvesené zástavy a rozdané metály. A to je dobre, pretože je to poctivé a poctivej zábavy je vo svete filmu nikdy nie dosť. Balabanov - si macher!(9.6.2006)

Naozaj trochu "rambovka" (bez svalnatého hrdinu). A prekvapivo draho vyzerajúca... So skvelým hlavným hrdinom a naturalisticky zobrazenou vojnou v Čečensku. Trochu okato rozdelená na dve odlišné polovice, ale dokázala ukázať všetky stránky vojny bez smiešneho patriotizmu "západných" filmov...(20.3.2006)

Kaukazský zajatec na ruskú nôtu, proste mierne iný pohľad na vojnu s Čečencami a to možno aj preto, že Rusi s nimi museli bojovať znova. Bola to doba, kedy s moslimami bojovali aj Američania, či Briti a tak tu máme možnosť vidieť neobyčajnú kombináciu, kde Rus, Brit a tamojší pastier bojujú s tamojšími separatistami. Film nemá nejak silný a zaujímavý dej, záver je zas o boji, aj keď napríklad tá prestrelka ľudí na plti a v autobuse vyznievala hlúpo ako sa nevedeli trafiť. Ide o príbeh, nejde o tamojšiu vojnu, tú veľmi nerozoberú, Ivan nám tu rozpráva svoje názory a zážitky a popri tom s týmto ráznym chladnokrvným mladíkom prežívame film, neviem, toto nebolo ono.(15.8.2013)

• - Film sa natáčal na území Kabardsko-balkarskej republiky, Severného Osetska a Čečenska, z miest to potom boli Moskva, Petrohrad, Toboľsk a Londýn. (marlon)

• - Herci, kteří ztvárnili dvě hlavní čečenské postavy, nejsou Čečenci. Giorgi Gurgulia, který ztvárnil Aslana, je Gruzínec a Evklid Kyurdzidis ztvárňující Ruslana je Řek. (Rugero)