Válka

Alexej Balabanov

Sergej Astachov

Masky:

Tamara Freed

V prvej polovici poteší najmä istota, s akou režisér predstavuje postavy a cez ne rozohráva zápletku. Čo by niekto označil za rutinu, resp. hru na istotu bez štipky vlastného vkladu, je v skutočnosti dôkazom režisérskeho umu. Niečo ako interpretácia nespochybniteľne DOBRE napísanej skladby. Režisér je interprét-aranžér, scenárista autor. Nie každý zúročí čo sa mu ponúka, len tí najlepší to urobia s toľkou ľahkosťou... A keď sú už kocky hodené, figúrky rozostavané, motivácie bez jediného zaváhania či barličky nad slnko jasnejšie a charakteristika prostredia dokonaná (dokonalá), dostáva sa k slovu druhé dejstvo - dobrodružná výprava za záchranou, kde už jej samotná príprava dáva tušiť, že koniec neolemujú slávnostné salvy, vyvesené zástavy a rozdané metály. A to je dobre, pretože je to poctivé a poctivej zábavy je vo svete filmu nikdy nie dosť. Balabanov - si macher!(9.6.2006)

Určite je film ľudskejší, reálnejší a tým aj dramatickejší najmä vďaka ruskej produkcii, ktorá vo vojnových udalostiach vlastne ešte stále žije a tým pádom ich vie asi aj lepšie podať. Ešte vychválim hudbu, exkluzívny, neprehnaný záver, vydarené dialógy a prejdem na zápornejšiu stránku. Nesmierne nudná vyše polovica filmu je obrovskou škodou. Tvorcom sa nepodarilo sa nadviazať divákove city na postavy, ich zdramatizovanie už vôbec nie. A o hercoch sa tiež nedá veľa nabásniť. 70%.(21.7.2007)

Popravdě mne trochu štvala ta národnostní stereotypizace postav i integrovaný (a nijak zvlášť kamuflovaný) úšklebek pro zahraniční diváky ve stylu "nevykládejte nám tu něco o lidských právech, my si v Rusku uděláme pořádek podle svýho", ale potěšení z (mimo Rusko) netradičního zpracování klasické látky dalece převážilo. Co do akce umírněnější, ale zato zemitější a neuhlazený styl sluší válečné tematice víc, než reklamně nablýskáné bumbác filmečky, které občas vypadnou z Hollywoodu (a k nimž nemá daleko ani u nás populární ruská 9. rota, kde taktéž řádil Alexej Čadov :-)).(10.1.2010)

• kaposlav

Už od počiatku filmu som mal pocit, že ako keby to bolo natočené tak, aby divák videl toho čo najmenej. Za tie titulky by si ale fakt niekto zaslúžil zrezať hlavu. Kôli tomu sa to stalo takmer nepozerateľné.(24.3.2015)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $780,213║ Taká Rambovská krvavá, miestami brutálna zlátanina, ktorá sa snaží isť v reálnych koľajach ale v tomto smere film absolútne prehráva, hlavne pre neschopnosť režiséra, herci by ešte ako tak obstáli aj príbeh nie je najhorší, určite by potreboval aj mierne prestríhať. Prvá polovica filmu strašne nudí, potom keď sa prepne na akciu tak to nábere slušný švih ale celkový dojem z filmu ostáva v amatérskych vodách. Rusi vedia točiť aj lepšie. /20%/(29.6.2009)