Válka

Sergej Astachov

Sergey Selyanov

Masky:

Tamara Freed

Vlastně mi na tom přišlo nejzajímavější, jak moc je to jiný než věci, které se točí ve Státech nebo tady. Ruská duše je prostě jiná. Mohlo by to být míť utahané v prostředku a místy naopak využít akci, ale jako ruský pohled na Kavkaz se mi to docela líbilo.(12.9.2013)

,,ženská zůstat u mě. Rovně za dva měsíc on mi dát 2 milion liber. A když ne, my všichni budeme dva týdny ji šukat. A potom ji hlavu odřezat"..... Léto 2001. Někoho bijou, někoho strašej. Hlavní je pro ně člověka zlomit, aby zaplatil. A to teda jo. Zlomit dokážou....Udělejte si sami obrázek, jak vypadá čečenské zajetí a co vás čeká po propuštění. Uvahy o tom co je válka a co né, nemá cenu s rusem vést. Takovej filmeček, ani válečnej - spíš hranej dokument. Ivan vypráví, obrázky běží. Hlavní je příběh. Zajímavej, ale chtělo by to víc ,,šťávy".(10.8.2007)

ked som premyslal ci v piatok vecer pustit stv2ku bol som viacmenej skepticky..prve minuty som si v mysli hovoril, ze sa ten cas dal predsa len vyuzit lepsie, no zhruba od 10. minuty to zacne zit!a zije to az do konca! naozaj velmi realisticky film s vynikajucim hereckym obsadenim..nemam co vytknut. ako uz dlhe roky mozme sledovat, ruska skola nefunguje tak dobre len v hokeji.(19.5.2007)

V prvej polovici poteší najmä istota, s akou režisér predstavuje postavy a cez ne rozohráva zápletku. Čo by niekto označil za rutinu, resp. hru na istotu bez štipky vlastného vkladu, je v skutočnosti dôkazom režisérskeho umu. Niečo ako interpretácia nespochybniteľne DOBRE napísanej skladby. Režisér je interprét-aranžér, scenárista autor. Nie každý zúročí čo sa mu ponúka, len tí najlepší to urobia s toľkou ľahkosťou... A keď sú už kocky hodené, figúrky rozostavané, motivácie bez jediného zaváhania či barličky nad slnko jasnejšie a charakteristika prostredia dokonaná (dokonalá), dostáva sa k slovu druhé dejstvo - dobrodružná výprava za záchranou, kde už jej samotná príprava dáva tušiť, že koniec neolemujú slávnostné salvy, vyvesené zástavy a rozdané metály. A to je dobre, pretože je to poctivé a poctivej zábavy je vo svete filmu nikdy nie dosť. Balabanov - si macher!(9.6.2006)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $780,213║ Taká Rambovská krvavá, miestami brutálna zlátanina, ktorá sa snaží isť v reálnych koľajach ale v tomto smere film absolútne prehráva, hlavne pre neschopnosť režiséra, herci by ešte ako tak obstáli aj príbeh nie je najhorší, určite by potreboval aj mierne prestríhať. Prvá polovica filmu strašne nudí, potom keď sa prepne na akciu tak to nábere slušný švih ale celkový dojem z filmu ostáva v amatérskych vodách. Rusi vedia točiť aj lepšie. /20%/(29.6.2009)

• - Film sa natáčal na území Kabardsko-balkarskej republiky, Severného Osetska a Čečenska, z miest to potom boli Moskva, Petrohrad, Toboľsk a Londýn. (marlon)

• - Herci, kteří ztvárnili dvě hlavní čečenské postavy, nejsou Čečenci. Giorgi Gurgulia, který ztvárnil Aslana, je Gruzínec a Evklid Kyurdzidis ztvárňující Ruslana je Řek. (Rugero)