Pád Londýna

Londýn v plameňoch

London Has Fallen

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2016, 99 min

Dobře infiltrovaní teroristé překvapí tajné služby a ve vysokém počtu uniformovaných britských policistů zasadí evropským politickým špičkám drtivý úder. Stokrát horší, než na který jsme byli doposud v reálu zvyklí. Londýn se otřásá v základech, ztráty na životech jsou vysoké, ale cíl je jinde: nejmocnější muž světa. Aneb jak si Amerika zase nevšímá svých věcí. Přejděme úsměvný fakt, že ve skutečnosti by se při takovém útoku objevily desítky agentů a bodyguardů (tady na prezidenta padají auta, on se zřítí s vrtulníkem a je v permanentním ohrožení), neřešme, že zas takhle blbě na tom tajné služby být nemůžou (podobný útok se nenaplánuje za dva večery, navíc o tom, jak se zlí pánové dostali v plánování tak dopředu, se nedozvíme zhola nic), neposmívejme se ani všem těm berličkám a tradičnímu vlasteneckému patosu. Když poprvé solidní řemeslník Antoine Fuqua testoval americkou nedotknutelnost, bylo to poměrně fajn a tenhle staromilský zážitek jsem si docela vychutnal. Prostě slušné akční retro s nekompromisním Gerardem Butlerem. Zkušenost v podobě Fuquy vystřídal Íránec Babak Najafi, sic nepolevil ve scénách, kdy Butler někoho láme vejpůl, střílí mu kulku do hlavy z minimální vzdálenosti nebo motorkáře posílá nekompromisně proti betonové zdi, ale z jeho strany jde jen o bezduché řemeslo, které se brzy okouká. Tlačíme na pilu, ale neumíme se pohybovat na hraně, necháme prezidenta Aarona Eckharta nuceně nadávat i pronášet patriotistické kraviny, necháme padat helikoptéry i budovy, ale zvlášť při nich se projeví relativně nízký rozpočet. Prostě v jednotlivostech fajn, ale celkově mě Fuqua bavil mnohem víc. Každopádně až bude ranař Butler příště bránit zdraví prezidenta, který si užívá třeba líbánky na francouzské riviéře, budu se těšit stejně.(18.4.2016)

• *CARNIFEX*

😢(25.8.2016)

• choze

Dle očekávání stejně tupé, laciné, opsané, nenápadité a tudíž nudné béčko jako jednička, oproti níž je dvojka ještě více nepříjemně aktuální (v jedničce šlo o útok vedený ze Severní Koreje) a s touto kartou otevřeně hraje. O islámu sice nepadne ani zmínka, ale teroristé jsou tentokrát z Blízkého východu, útočí v evropské metropoli a když Butler s Eckhartem běhají po teroristickými útoky vylidněném a uzavřeném Londýně, nelze si nevzpomenout na Brusel. A jednočlenná armáda Butler, která teroristy killuje ve velkém (nejlépe nožem) a s patřičně cynickými hláškami na rtech, se tak stává podobně vítaným mstitelem a žehličem pošramoceného sebevědomí jako kdysi Rambo ve Vietnamu.(8.4.2016)

Vic killu nez v Komandu a nejoblibenejsi film Debila Trumpa.(8.4.2016)

Po Bílém domu si teroristi vybírají další hřiště a znovu plánují zabití amerického prezidenta. Tentokrát je to Londýn a Gerard Butler alias Mike Banning musí znovu do akce. Pád Londýn mě utvrdil v tom, že tahle série je prostě akční směsicí novodobé Die Hard. Opět tu totiž máme velmi podobné rysy jako v jedničce a scénář se ani nesnaží vyjet ze zajetých kolejí. Otázka je - je to vážně nutné? Já osobně myslím, že ne, protože já dostal další pokračování téhle "diehardovské" série a jsem spokojený. Butler opět rozdává rány, vyklání se z auta a hláškuje každou chvíli. Vyčítat scénáři, že jde touto cestou je zbytečné, protože tvůrci i fanoušci chtějí totéž. Zábavu. A tou Pád Londýna je. Akce je skvělá a najde se i nějaké to napětí. Délka je už přiměřená a já si prakticky nemám na co stěžovat. Já totiž dostal přesně to, co jsem chtěl. Akční pokračování dobře zajeté série, kdy jeden chlap zachraňuje situaci a to pomocí tisíců nábojů a drsných hlášek. (70 %)(24.1.2017)

• - Film nesie aj viacero alternatívnych názvov ako Untitled Has Fallen Sequel, End of Kingdom či Attack of the White House: Siege of London. (MikaelSVK)

• - Scény filmu odohrávajúce sa v Ázii boli natočené v Indii. (MikaelSVK)

• - Morgan Freeman kvôli propagácii filmu poskytol svoj hlas pre mobilnú navigáciu Waze. (figliar)