Pád Londýna

London Has Fallen

Londýn v plameňoch

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2016, 99 min

Dobře infiltrovaní teroristé překvapí tajné služby a ve vysokém počtu uniformovaných britských policistů zasadí evropským politickým špičkám drtivý úder. Stokrát horší, než na který jsme byli doposud v reálu zvyklí. Londýn se otřásá v základech, ztráty na životech jsou vysoké, ale cíl je jinde: nejmocnější muž světa. Aneb jak si Amerika zase nevšímá svých věcí. Přejděme úsměvný fakt, že ve skutečnosti by se při takovém útoku objevily desítky agentů a bodyguardů (tady na prezidenta padají auta, on se zřítí s vrtulníkem a je v permanentním ohrožení), neřešme, že zas takhle blbě na tom tajné služby být nemůžou (podobný útok se nenaplánuje za dva večery, navíc o tom, jak se zlí pánové dostali v plánování tak dopředu, se nedozvíme zhola nic), neposmívejme se ani všem těm berličkám a tradičnímu vlasteneckému patosu. Když poprvé solidní řemeslník Antoine Fuqua testoval americkou nedotknutelnost, bylo to poměrně fajn a tenhle staromilský zážitek jsem si docela vychutnal. Prostě slušné akční retro s nekompromisním Gerardem Butlerem. Zkušenost v podobě Fuquy vystřídal Íránec Babak Najafi, sic nepolevil ve scénách, kdy Butler někoho láme vejpůl, střílí mu kulku do hlavy z minimální vzdálenosti nebo motorkáře posílá nekompromisně proti betonové zdi, ale z jeho strany jde jen o bezduché řemeslo, které se brzy okouká. Tlačíme na pilu, ale neumíme se pohybovat na hraně, necháme prezidenta Aarona Eckharta nuceně nadávat i pronášet patriotistické kraviny, necháme padat helikoptéry i budovy, ale zvlášť při nich se projeví relativně nízký rozpočet. Prostě v jednotlivostech fajn, ale celkově mě Fuqua bavil mnohem víc. Každopádně až bude ranař Butler příště bránit zdraví prezidenta, který si užívá třeba líbánky na francouzské riviéře, budu se těšit stejně.(18.4.2016)

Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky? Ale jo, Gerald tam vstoupí a udělá pořádnej brajgl v pěkně zbrajglenym Londýně. Narozdíl od jedničky mi to nepřišlo tak unyle vážné a dokonce si to občas dělalo i srandičky samo ze sebe. Myslím, že pro tento večer jsem dostal přesně to, s čím jsem do toho filmu šel. Totální, ale opravdu totální výplach hlavy, který vám sice dlouho přemýšlení nevyrobí, zato si u toho s nahláškovaným fuckujícím Butlerem a Eckhartem, kteří po stovkách kosí teroristy ze Zkurvystánu, skvěle oddychnete. Jasně, je to strašná, ale opravdu strašná blbost s CGI horšími než z Photoshopu desetiletého nerda, ale o to tady vlastně ani tak nejde. 75%(3.5.2016)

Solidní pokračování. London Has Fallen má velmi dynamické a intenzivní tempo, kde se nadechnete na začátku a vydechnete až na konci. Samotný útok na Londýn je velmi stylový a destruktivní, kde mě mile překvapilo, že teroristou může být úplně každý od prodavače hamburgerů po řidiče sanitky. Místy mi vadilo umělé CGI při některých výbuších, ale vše to zachraňuje nekompromisní Butler, který je v takové formě, že vyřídí sám i celou Delta Force jednotku a teroristy párá nožem ve Stealth aká Splinter Cell podání, při čemž jsem pouze žasnul a to vše v přehledné kameře, v perfektním ozvučení a téměř bez střihu ( Škoda, že Rko mi přišlo poměrně nevyužité). Místy potěší i úsměv vyvolávající fór z Butlerových úst či emočně vypjaté scény nabité napětím tak, že vám poteče slza z očí. Co se týká amerického patriotismu, ten tu je ovšem ve velké přemíře a nejspíše jsem jeden z mála komu nevadí, naopak!! Ideální zábavná Mňamka. 80%(9.4.2016)

Guilty pleasure mode activated. Hláškujúci Butler sa hodinu a pol presekáva teroristami v zbombovanom Londýne. A to je všetko vážení. Žiadne naťahovačky, guľky miesto kecov, vražedné tempo. "I am thirsty as fuck!" 80%(5.6.2016)

• Isherwood

Ad absurdum vyšroubované motivy z minula, jejichž pochybné myšlenkové podhoubí bych neřešil za předpokladu, kdyby se neschovávaly za tisíckrát zaměnitelnou akci, která o vstup do áčkové třídy žadoní hereckou sestavou, ale schopnostmi realizačního týmu kulhá na obě nohy.(19.5.2016)