Pád Londýna

London Has Fallen

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2016, 99 min

• Xmilden

První díl byl sračka a tohle je ještě větší. Netřeba nic více dodávat. 15%(4.6.2016)

Tak nám to hapalo, že, pane Butlere. A s výměnou režiséra nám hapal i celý film. Na významný pohřeb britského premiéra se sjede celá řada předních světových státníků. Když se jedná o takovou jedinečnou událost, je vysoce pravděpodobné, že se na ni dostaví i arabští teroristé. A bez pozvánky. A v největším ohrožení je samozřejmě americký prezident. Ale ten má po svém boku to nejlepší jištění: ochranný štít jménem agent Mike Banning. Pokračování akčního thrilleru s nadsázkou absolutně neprospěla výměna režiséra. Nápaditého Antoina Fuqui vystřídal málo nápaditý a na jistotu režírující Babak Najafi. Film sice není úplně tak směšný jako jeho jméno, nicméně u mě hlavně převládal dojem, že je to unavené pokračování. Ve filmu jsou maximálně tak dvě strhující scény, jinak celkový děj ničím extra nestrhne. Mohutně propagovaný pád Londýna se smrskne na pár digitálně řítících se budov, pak už se hlavně jde do přestřelek s teroristy. Ve filmu je jedna (noční) bitka, víc z kontaktního boje ukázáno není. Teroristé i jejich hrozby jsou vykreslené (téměř) realisticky, což je celkem odvážné, vezme-li se v potaz fakt, že celý svět je kvůli terorismu v pohotovosti. 90 minut na akční film není zrovna mnoho, zvláště když je úvodní půlhodinka prohospodařená plácáním o ničem a nutným pohledem do agentova soukromí, v němž se těší s těhotnou manželkou na prvního potomka. Následně se to akčně rozjede, s příchodem první akce se to rozjede dobře, političtí představitelé umírají, Gerard Butler jde do akce. Do akce ve vylidněném Londýně. Kam se poděli lidé, to ví jen tvůrci, ale dobrá, sere Butlerův pes (žádného psa neměl, mě nic jiného nenapadlo), ale už nasere, že akce je nejenže málo strhující, ale celkově se nedostaví žádné emoce. Ty tedy padly víc než Londýn. Jedno z mála emočních vypětí představuje scéna, v níž má být sťata hlava amerického prezidenta. Záškodník se chopí mačety...a co myslíte, jak to asi dopadne. Stran hlášek je to hodně nulové, napočítal jsem dvě, plus scénu jak z grotesky. Auto s prezidentem stíhá "motorkářský" gang. Butler nařídí řidiči, aby přibrzdil. Maník na motorce to napere do zadní části vozu, odpadne, Butler procedí hlášku. Celý film nebaví tím cool akčním nátřeskem v R-kovém provedení, jak tomu bylo v prvním případě. Akční scény nejsou nápadité, strhující, film postupně upadá, i když si své akční tempo drží. Akce působí rutinně, nezáživně. I Butler je překvapivě nezáživný. Z pozice producenta měl angažovat rozhodně ostřílenějšího režiséra. Pokud chcete obětovat peníze za kino, můžete to risknout s tím, že žádný jiný akční film v dubnu do kin nedorazil. Výsledek svá očekávání nenaplnil. 60%(10.4.2016)

Guilty pleasure mode activated. Hláškujúci Butler sa hodinu a pol presekáva teroristami v zbombovanom Londýne. A to je všetko vážení. Žiadne naťahovačky, guľky miesto kecov, vražedné tempo. "I am thirsty as fuck!" 80%(5.6.2016)

• S.Quentin QUALE

Pokračování hovna k hovnu. Jednička byla aspoň komornější, takže se tvůrci nemuseli snížit k digitálnímu bordelu kvality prvotřídního akčňáku od Asylum, v němž zrovna hraje hlavní roli rozkuřovací dcerka od prachatýho produkčního, takže zbylo o 5k dolarů navíc pro chlapce s jogurtama na bulvách. Navíc měl Bílej dům o dost odvážnější Rkovej rating, což byla jedna z mála věcí, která táhla film do průměru (ano, thx Antoine Fuqua). Takže...nebýt jedné super nestřižené scény ke konci, vyfásl by Londýn asyláckou jedničku za dokoukání do konce, no nebudu zapšklej vocas, a trapně amatérsky zanimovaný dvě hvězdy sem dám. Další prosím netočit, a pokud ano, tak s Davidem Hasselhoffem v roli geriatrického záporáka Zaldostanova, který bude s Butlerem soutěžit ve vytrvalostním plavaní o čest svého prezidenta. Clintonovou by hrála Jiřina Bohdalová a Putina Steve z Beverly Hills. 40%(4.5.2016)

// Distribútor: Focus Features // Počet premietajúcich kín v USA: 3,492 // Otvárací Víkend v USA: $21,635,601 //(14.4.2016)

• - Film nesie aj viacero alternatívnych názvov ako Untitled Has Fallen Sequel, End of Kingdom či Attack of the White House: Siege of London. (MikaelSVK)

• - Scény filmu odohrávajúce sa v Ázii boli natočené v Indii. (MikaelSVK)

• - Film mal režírovať Fredrik Bond, nakoniec však z toho nič nebolo. Príčinou boli tvorivé nezhody. (beso74)