Rogue One: Star Wars Story

Star Wars Anthology: Rogue One

Rogue One: A Star Wars Story

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2016, 133 min

Po rozporuplné sedmičce přichází přesně takové Star Wars, jaké má být - temné, akční a kulervoucí. Natočené pro fanoušky, obsahující množství odkazů a hromadu věcí, které ke SW neodmyslitelně patří. Herecké obsazení je zvládnuté na jedničku, příjemný humor vykouzlí úsměv na tváři a Darth Vader je prostě borec. Jako fanoušek naprostá spokojenost.(28.12.2016)

Těžko se k prvnímu oficiálnímu spin-offu ze Star Wars universa zaujímá nějaký výrazný postoj - sám film totiž nijak výrazný není. Zamrzí absence vlastního podpisu, přestože právě tím se spin-offy mohly - podobně jako se to daří marvelovkám - od ostatních SW filmů oddělit (a že jen ztmavíte obraz a vynecháte rolovací úvod vážně nestačí). Největším prohřeškem je každopádně to, že má film přes dvě hodiny, za celou dobu řeší JEN onu triviální zápletku (o nic jiného tu vážně nejde, absentují i vedlejší mikropříběhy) a i přesto nedokáže vykreslit hlavní postavy. K čemu je pak poměrně odvážné finále, když jsou nám charaktery ukradené a nic o nich nevíme. Pokud to byl záměr (vytvořit příběh vojáků, jejichž "činy nebudou zapomenuty, i když jména ano"), ok, ale třeba Černý jestřáb sestřelen to samé dokázal podat způsobem, že jsme cítili jejich bolest. To se tady vážně nedostaví. Finále je velmi slušné, posledních 20 minut svou úderností takřka výborných. Ale v celém filmu není jediná scéna, kvůli které musel vzniknout. A digitální omlazování o dvě třídy horší, než třeba v Ant-Manovi.(15.12.2016)

Historicky první spin-off stojí a padá na skvělé Felicity Jones, přičemž se již tradičně u myšáků velice vyvedl casting. Kdekdo by možná namítl, že se vše povedlo až na režisérkou sesli uzmutou outlým Garethem Edwardsem, kterému po rozporuplné Godzille nemůže mnoho lidí přijít na jméno, ovšem fakticky se jeho slovutné režii nedá prakticky nic vytknout. Stejně jako v předchozí heptalogii i zde se najde několik nezapomenutelných záběrů (u mě vede nájezd z počátku filmu vedený direktorem Krennicem - mimochodem nejlepší postava ve filmu) a film má mnoho silných momentů. Pokud bych ale chtěl bez spoilerů nějak vytyčit problém Rogue One, tak to bude samotný námět (nikoliv však scénář. Po trailerech jsem žádné obavy neměl a velice se těšil,ovšem po většinu času jsem byl utvrzován v tom, že Darebák jedna (můj oblíbený název a nedám si to vymluvit!) se drží mezi krátkými a silně vytyčenými mantinely, které vzhledem ke kánonu nemůže přeskočit ani pozměnit a kdo viděl Novou naději (což je asi tak 99% populace planety), tak se už na začátku dovtípí, jak to asi dopadne. Podobně jako v závěru trojky mě tohle omezení štvalo, ale to je holt riziko povolání. Edwards akční scény umí, dobře se na to kouká, i když opět (i když nepřekvapivě) bolestivě chybí jeden elementární SW prvek a závěrečný akt na Maledivách, ač by mohl být malinko zkrácený, dá zapomenout na trošku pomalejší prostředek. Jinak je to zkrátka právoplatný příběh Star Wars, který už skalní fandové viděli a ti ostatní zřejmě tolik nadšení nebudou, ačkoliv velice při zemi se držící sedmička moc vysoko laťku nenasadila. PS : Darth Vader a všechny jeho scény cool. Přerod Anakina v Darth Vadera sice stále není vůbec uvěřitelný, ale už si musíme zvyknout, že se nová trilogie vesměs ignoruje, J.E.Jones potěšil, akorát ta maska mi přišlo až moc podivně retro. PPS : Donnie Yen překvapivě druhou mojí nejoblíbenější postavou ve filmu. ...8/10...[14.12.2016_Předpremiéra Cinema City IMAX_Flora](15.12.2016)

Chtěl bych křičet "je to skvělé, chci víc!", ale vlastně nemůžu. První dojmy jsou silně rozporuplné a ani den po projekci si ještě pořádně nesedly. Edwards je skvělý režisér a ona závěrečná dvacetiminutovka na Scarifu dokáže pěkně zvednout ze sedačky, ale jeho Rogue One není ani zdaleka tak strhující, jako Abramsova Epizoda VII, ať už jde o vyprávění či samotné postavy. Nehledě na odpudivého digitálního Petera Cushinga a... a další; v tomto případě ne vždy účel světí prostředky. Nebetyčným zklamáním je pak Giacchinovo neinvenční, nudné score. Pořád si ale myslím, že veškeré zmiňované nedostatky (s výjimkou Cushinga) jsou způsobené předně tím, že jsme pořád mimo rámec hlavního vyprávění a některé mikrosvěty holt nejsou tak epické. Teda alespoň napoprvé. Doufám... Druhá projekce snad všechno napraví. Snad...(15.12.2016)

Som nadšený. Nečakal som, že ma to až tak pohltí, ale ľúbilo sa mi to viac ako Epizóda VII. Nikdy som si nepredstavoval tak veľkolepo podané úvodné titulky s Epizódy IV a som rád, že sa s Rogue One nestala zbytočná výplň. Ano, je pravda, že tento Star Wars Story je iba výplň, ale na druhú stranu priniesla opäť niečo nové. Nových hrdinov, nové a vizuálne úchvatne a rôznorodé planéty, akciu zo starými dobrými X-Wigmi, famózneho Dartha Vadera, ktorý tu má jednu s najlepších scén v celom SW, ale aj rôzne odkazy, prepojenia alebo camea, ale predovšetkým Iný a drsnejší pohlaď na boje rebelov s impériom. Čo sa týka hudby, tak všetci vieme, že John Williams je jednoducho nenahraditeľný. Giacchino nemal jednouchú úlohu a aj keď s ničím výrazným neprišiel, čo môže byť trošku škoda, v konečnom dôsledku to nevadí. V rámci castingu je to fajn, ale na druhú stranu, niektoré postavy by mohli o sebe viac povedať. Koniec koncov úchvatná vizuálna stránka a luxusný záver to mne, fanúšikovi Star Wars, plne vynahrádza. Obľúbený soundtrack: Your Father Would Be Proud, Jyn Erso & Hope Suite. 90% - 5*(19.12.2016)

• - Rogue One je prvním dílem ze série Star Wars, který nezačíná úvodním běžícím textem. Tvůrčí tým filmu se tak rozhodl na základě úvodního textu ze Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977), ve kterém už je obsažena část příběhu z Rogue One. (MasterMagic)

• - Když Jyn Erso (Felicity Jones) dorazí na planetu Jedha, tak narazí (doslova) na dvojici složenou ze znetvořeného člověka a aqualishe. Jedná se o Corneliuse Evazana a Pondu Baba, tedy stejnou dvojici, která provokuje Luka Skywalkera (Mark Hamill) v Chalmově kantýně na Tatooine v Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje(1977). (Sidarius)

• - Film byl původně v české distribuci pojmenován Darebák jedna: Star Wars Story, název odůvodněný Disney a Falconem tak, že tato letka je v Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980( nazývána právě Darebáci. Po zveřejnění tohoto názvu se ale v internetových diskuzích zvedla vlna kritiky a název filmu byl opět změněn na Rogue One: Star Wars Story (oproti originálnímu názvu byl vypuštěn člen "a"). (raikonen16)