Ronja, dcera loupežníka

Astrid Lindgren

Rune Ericson

Masky:

Siw Järbyn

My, děti Dr. Husáka si z kin moc dobře pamatujeme tenhle severský filmeček. Ačkoliv jsem si vždycky myslel, že české pohádkové lesy jsou plné všelijaké havěti a to i dost strašidelné proti seveřanům je to ještě čajíček. Takoví šediví skřítkové či ukřičené harpyje toužící po teplé krvi, pche kam se hrabou bludičky či hejkal! Ronja je tak spíše pro odrostlejší děti, protože na ty menší může působit až hororově. A je to i dlouhá stopáž, která nepůsobí moc pohádkově. Přesto se mi to tenkráte moc líbilo i nyní po letech. Škoda, že Tv reprízuje lecos, ale tohle by na vánoce klidně mohli zase některé stanice dát. Za mně dávám 4 po-po- potvůrky po-podivné! * * * *(11.10.2016)

Milovaná fantasy rozprávka môjho detstva. Dobrodružná, napínavá, strašidelná a vhodná pre deti aj dospelých. Škoda, že dnes už na ňu naše televízie zabúdajú.(28.12.2005)

Nápaditý, seversky pohádkový příběh s potvůrkami podivnými. Lindgrenovsky kouzelné.(9.7.2008)

Rozpočet SEK 18,000,000($2,5milióna)Tržby Celosvetovo $6,800,000║ v rámci trikov a masiek dobré ale ten príbeh, úplne bez lepšieho čara a nápadu /40%/(17.7.2010)

Už je to nějaký pátek co jsem tento film viděl, ale opravdu mě zaujal svým dějem, výpravou i triky a tradičně dobrou hudbou. Rovněž krásná příroda má něco do sebe.(14.8.2013)

• - Scénář podle stejnojmenné knihy zpracovala samotná autorka knihy Astrid Lindgrenová. (Arrietty)

• - Film byl v roce 1985 nominován na Zlatého medvěda Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně. (VMa)