poster

Ronja, dcera loupežníka

 • Švédsko

  Ronja Rövardotter

 • slovenský

  Ronja, lúpežníkova dcéra

 • anglický

  Ronia: The Robber's Daughter

Dobrodružný / Rodinný / Romantický / Pohádka

Švédsko / Norsko, 1984, 126 min

Režie:

Tage Danielsson

Předloha:

Astrid Lindgren (kniha)

Scénář:

Astrid Lindgren

Kamera:

Rune Ericson

Masky:

Siw Järbyn
(další profese)
 • sportovec
  ****

  Svěží vyprávění o dětech, chlapci-bratrovi a dívce-sestře z vlastní vůle, kteří prokáží více rozumu a soudnosti než jejich sveřepí rodiče, aniž by proto přestaly být jejich milujícími potomky, je zarámováno do jedinečné krásy severské přírody. Svébytným prvkem nadpřirozeného světa, v němž děti žijí svůj příběh, jsou harpyje, ztělesněné do krkavčích-havraních ptačích těl a skřítci, pro něž lidé jsou neohrabanými motovidly, která jim bourají jejich pracně budovaná pařezová obydlí. Zejména strašidlácké reflexe lidí jsou v pohádkách tohoto typu nevídané a opravdu jedinečné. Kráse přírody odpovídá drsnost mravů, neotesaná chování, ale také hluboké city a neskrývaná utrpení dospělých i dětských postav. Je to v souladu s tím, co dnes víme o způsobech výchovy dětí v dřívejších dobách. RONJA je pohádkou pro všechny - děti i dospělé, pohádkou pro celou rodinu. Lepší vysvědčení pohádce s oprávněně nadčasovými aspiracemi ani dát nelze. Zdá se, že malé a střední evropské národy by se měly více a lépe znát i poznávat. Astrid Lindgrenová naznačuje, že by to bylo víc než prospěšné. A to nejen pro ty národy.(26.12.2010)

 • mm13
  ****

  Hlavne veľmi originálna rozprávka. Nie je to extra zábavné, chvíľami skoro až zdĺhavé, ale má to svoje čaro a neprehliadnuteľnú dávku starej dobrej filmárskej poctivosti.(7.1.2010)

 • WANDRWALL
  ***

  Zajímavost: Herečka Hanna Zetterberg nemá nic společného se slavným hokejistou z Detroidu Zettenbergem.(25.9.2010)

 • Hellboy
  ****

  Pohádka, kterou jsem měl v dětství rád jako knížku. Teď jsem konečně zhlédl filmovou adaptaci a jsem spokojen, takto jsem si to představoval:)(12.4.2009)

 • Ded@M@tes
  ***

  Život loupežnické dívenky v přírodě. Větší drama chybělo, takže jen 3*. Nejlepší byli skřítkové nebo co to bylo. ( Hodnocení: 6/10 )(10.2.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace