Ronja, dcera loupežníka

Astrid Lindgren

Rune Ericson

Masky:

Siw Järbyn

Milovaná fantasy rozprávka môjho detstva. Dobrodružná, napínavá, strašidelná a vhodná pre deti aj dospelých. Škoda, že dnes už na ňu naše televízie zabúdajú.(28.12.2005)

Krásně naivní pohádka. Příjemná a přirozená. A lesní skřítci jsou hustě nadabovaní :-). Pppproč to děláš? Pppotvůrko pppodivná.(22.4.2013)

Nádherná pohádka podle předlohy Astrid Lindgrenové. Dvě znepřátelené bandy loupežníků žijí na jednom hradě. Milovaná klasika mého dětství, na kterou se vždycky ráda podívám. Jen mi trošku v televizi chybí. Severské filmy a pohádky mají zvláštní atmosféru.(11.7.2008)

Život loupežnické dívenky v přírodě. Větší drama chybělo, takže jen 3*. Nejlepší byli skřítkové nebo co to bylo. ( Hodnocení: 6/10 )(10.2.2015)

Tak toto je legendární pohádka mého mládí a to bez debat. Stále i po tolika letech kdy už jí moc v televizi nevysílají, ji mám před očima jako živou, resp. všechny ty opravdu strašidelné a napínavé scény. Jistě je to pohádka při které jsem se jednak skvěle bavil a pak také docela i bál. Celý ten podivný svět severských skřítků, trollů a harpyjí ožívá v celé své pochmurné děsivosti zásluhou výtečných loutkových scén, skvělých vizuálních efektů, a v neposlední řadě pak krásnými záběry z panenské přírody. Tato romantická pohádka s dobrým koncem dvou znepřátelených loupežnických stran, pod vedením na jedné straně Mattiho a na té druhé Borkyho byla původně knihou od známé severské spisovatelky pro děti a mládež Astrid Lindgrenové. Nevím knihu jsem nikdy nečetl ale film mě zaujal jak zdařilým zpracováním, tak dobrými hereckými výkony. Optimisticky laděný snímek opravdu může být hodnotným zážitkem pro všechny dnešní děti kteří tuto pohádku ještě neviděli a stejně tak i pro dospělé. Nejlepší scény: tak určitě úvodní skákání přes propast, mytí nahých loupežníků, skřítci a jejich: "Proč pak to-to děláš, po-potvůrko po-podivná", a v neposlední řadě pak samotné nepřátelské harpyje. Navíc si bohužel už nevzpomenu. Je to nejméně už deset let co jsem to viděl naposledy. Z nostalgie a z jisté originality však ale nakonec dávám za 5*.(4.10.2006)

• - Film byl v roce 1985 nominován na Zlatého medvěda Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně. (VMa)

• - Scénář podle stejnojmenné knihy zpracovala samotná autorka knihy Astrid Lindgrenová. (Arrietty)