Ronja, dcera loupežníka

Astrid Lindgren

Rune Ericson

Masky:

Siw Järbyn

Svěží vyprávění o dětech, chlapci-bratrovi a dívce-sestře z vlastní vůle, kteří prokáží více rozumu a soudnosti než jejich sveřepí rodiče, aniž by proto přestaly být jejich milujícími potomky, je zarámováno do jedinečné krásy severské přírody. Svébytným prvkem nadpřirozeného světa, v němž děti žijí svůj příběh, jsou harpyje, ztělesněné do krkavčích-havraních ptačích těl a skřítci, pro něž lidé jsou neohrabanými motovidly, která jim bourají jejich pracně budovaná pařezová obydlí. Zejména strašidlácké reflexe lidí jsou v pohádkách tohoto typu nevídané a opravdu jedinečné. Kráse přírody odpovídá drsnost mravů, neotesaná chování, ale také hluboké city a neskrývaná utrpení dospělých i dětských postav. Je to v souladu s tím, co dnes víme o způsobech výchovy dětí v dřívejších dobách. RONJA je pohádkou pro všechny - děti i dospělé, pohádkou pro celou rodinu. Lepší vysvědčení pohádce s oprávněně nadčasovými aspiracemi ani dát nelze. Zdá se, že malé a střední evropské národy by se měly více a lépe znát i poznávat. Astrid Lindgrenová naznačuje, že by to bylo víc než prospěšné. A to nejen pro ty národy.(26.12.2010)

Hlavne veľmi originálna rozprávka. Nie je to extra zábavné, chvíľami skoro až zdĺhavé, ale má to svoje čaro a neprehliadnuteľnú dávku starej dobrej filmárskej poctivosti.(7.1.2010)

Zajímavost: Herečka Hanna Zetterberg nemá nic společného se slavným hokejistou z Detroidu Zettenbergem.(25.9.2010)

Pohádka, kterou jsem měl v dětství rád jako knížku. Teď jsem konečně zhlédl filmovou adaptaci a jsem spokojen, takto jsem si to představoval:)(12.4.2009)

Život loupežnické dívenky v přírodě. Větší drama chybělo, takže jen 3*. Nejlepší byli skřítkové nebo co to bylo. ( Hodnocení: 6/10 )(10.2.2015)