Appleseed Alpha

アップルシード アルファ

Appleseed Alpha

Animovaný / Akční / Sci-Fi

Japonsko / USA, 2014, 93 min

Postapokalyptická akční sci-finka, která se svým výtvarným zpracováním a skvěle promakanou charakteristikou postav tváří velmi zajímavě, ale bohužel děj tomu nakonec moc nenasvědčuje.. Konec hezky otevřený pro další pokračování :-)(12.1.2015)

Shinji Aramaki se potřetí vrací ke značce Appleseed, a naštěstí se vyvaroval omylů, které vedly k tomu, že druhý díl byl přes svoje vizuální kvality naprosto tuctový. Naštěstí se nekonají ani takové pokusy o "originalitu" jako byl tragický Captain Harlock. Bohužel po dějové stránce to ani tentokrát není žádná velká sláva - scénář je silně rutinní postapo historka, kterou zachraňují jen slušně provedené postavy Two Hornse a Olsona. Androidi (oder was) Nyx a Talos jsou v podstatě jen něco mezi bezejmennými ninja kyborgy z Mass Effectu 3 a zabijáckými programy z TRON: Legacy. A pak už vlastně zbývá jen mechanik, který podezřele připomíná praštěného pilota z Mad Maxe 2 (a 3, kde to taky nedávalo moc smysl...). No dobře, pokusil jsem se zapomenout na Iris, ale ta prostě je katalyzátorem příběhu, takže to bez ní nejde... ale když ony právě ty řečnící scény s ní jsou to, co je na celém filmu nejslabší. Nejvyvedenějším aspektem Appleseed Alpha je - jako u Aramakiho tradičně - jeho vizuální stránka. Neuvěřitelné, kam se technologie posunula za těch deset let, které uplynuly od uvedení prvního Appleseedu. Místy je už opravdu naprosto k nerozeznání, že jde o čisté CGI. Appleseed Alpha nicméně NENÍ prequel prvního Appleseedu, byť v něm vystupují tytéž osoby, a hledání Olympu by mohlo dávat tušit, že tu nějaké propojení existuje. Jenže tam jaksi nesedí to, že Briareos už JE kyborg a štráduje si to po světě spolu s Deunan, ačkoliv první Appleseed je svedl po dlouhé době dohromady a Deunan se musela vyrovnat s tím, že je z jejího partnera Hekatoncheir. Takže ani potitulková Hitomi to nedokáže slepit. Je to další krok v kariéře Shinji Aramakiho, který nechápu, ale co nadělám, že?:) Tak nebo tak, Appleseed Alpha si sám o sobě zaslouží svých 70% a červenou barvu, protože je to po technické stránce dokonalé dobrodružné béčko. Pokud jde o obsah, tak "dokonale" nenáročné a ambicí prosté, což je samozřejmě trochu škoda. Holt Ghost In The Shell je prostě asi opravdu jenom jeden...(29.7.2015)

Animovanú sériu Appleseed mám rád, teda hlavne prvý diel, s Ex Machina to už bolo o niečo horšie. Tretí prírastok s podtitulom Alpha je však z prsta vycucané pokračovanie. Spojitosť s pôvodným filmom je len nasilu vynútená zaangažovaním ústredného dua do deja, ale čo je najhoršie chýba tomu akýkoľvek presah, ktorý mali predošlé Appleseedy. Alpha je neporovnateľne jednoduchšia, oveľa priamočiarejšia a prvoplánovo útočí na prvú signálnu. Navyše sa film tento krát aj dosť vlečie a obzvlášť začiatok je dosť rozťahaný, v ktorom sa nič zaujímavé nedeje a vedú sa zbytočné rozhovory. Pokiaľ dôjde na akciu, tak tá je rozmanitá, pútava a svojou veľkoleposťou borí všetky hranice. Dokonca aj ten postapokalyptický svet je perfektne zvládnutý a celkovo je animácia doslovne prvotriedna. Len je trocha smutné vidieť, kde to séria Appleseed dospela. Alpha totiž neponúka nič iné než ohurovanie nad počítačovo čistým vizuálom, avšak bez akéhokoľvek zmyslu. Ako hráča videohier mi to z časti imponovalo (hlavne počas veľkolepého záveru), ale je to dosť málo. CELKOVO: 2,5* (5/10)(25.7.2014)

• Terva

CITÁT - Tentokrát půjde všechno určitě dobře.......... Robotka s kozama mě dostala. Úplně jsem se zamiloval:) Celkem se to vleče a celé je to dost dlouho zamlžené. Hodně keců a málo akce. Nejvíce jsem však byl zmaten z hlavní hrdinky. Svět je po válce, ale stále se bojuje a ona místo aby měla pořádnou neprůstřelnou vestu, má venku kozy, což je krásný cíl pro koule. Jak by řekl Jára Cimrman "ňadra dmoucí". Ale jsou moc velká a lehce svislá. CITÁT - Miluju hru na doktora......... Ve filmu je strašně moc chyb. Například zpětné zrcátko u Hammera je po překlopení vozu rozbito, ale již v dalším záběru auto opět zrcátko má. Tank Dvourožce a jeho řízené střely, to je taky nářez. Jednou jich je tam pět, při dalším záběru je plný počet a po dalším střihu jsou tam jen dvě. Při pohledu z budovy na tank zase raketomety vůbec na tanku nejsou. Prostě bordel. Dále jsem si všiml, jak tvůrci celkem solidně opisují z jiných filmů. Příklady: Stroj na zničení Olympu je velmi podobný tomu z filmu Wild Wild West, robotické obleky jakoby z oka vypadly filmu Avatar, Hrošíci svými barvami připomínají Želvy ninja, silniční honička je podobná scéně Smrtonosná past, uvědomělá umělá inteligence je z Já robot a vrchol je scéna s Tritonem, která velmi silně připomene Terminátora 3 Vzpouru strojů. Tak bych mohl pokračovat a přidat ještě další chyby a kopírky.Je toho spousta, proto jen dvě hvězdy. Jo a hudební doprovod je příšerný.(10.10.2014)

• Firebug

Zatím posledním přírůstkem do série Appleseed tvůrci potvrdili, že největším tahákem jejich filmů je technická (grafická) stránka a zaměření na akci. S nějakým příběhem si nikdo moc hlavu neláme. Zvláštní, že Alpha by o dost lépe fungovala jako samostatná akční jednohubka, které bych pro mou slabost k animaci klidně šoupnul i 3*. Jako prequel to však nedává nejmenší smysl a vlastně staví dobrou polovinu prvního Appleseedu (kde jde o sbližování Deunan se cyber-verzí jejího dávno ztraceného parťáka Briareose) na hlavu. Nu což. Akce je docela fajn ale bez napětí. Technická stránka je parádní, ale k dokonalosti má pořád daleko (hlavně zvláštní pohyb postav občas zamrzí). Navíc mi byla bližší grafická stylizace snímku Appleseed: Ex Machina. 2,5*(25.1.2015)