Odebrat z přátel

Levan Gabriadze

Nelson Greaves

Adam Sidman
  • Momo_desu

Ak vás neuveriteľne dokáže vystrašiť pohybujúci sa kurzor myši tak určite odporúčam! Normálny človek by totižto na to čo chce klinúť klikol hneď, kdežto hlavná hrdinka, poprípade ju môžeme označiť aj ako hlavná debilka, tam behá po ploche ako retard. 30 minút filmu tvoria zábery jej kurzora na monitore, pretože evidentne trpí sklerózou multiplex a trasú sa jej ruky. Alebo možno mala tak spotené ruky, že prsty sa jej nedostatočne kĺzali po touchpade. Ďalších 10 minút tvoria zábery toho ako hlavná debilka, nie je schopná sformulovať obyčajnú vetu. Film vám ponúkne skvelý zážitok z rôznych foriem vety typu: Čo chceš?, Kto si?... ale ak vás nepresvedčil tento fascinujúci zážitok a nemáte záujem si doplniť vedomosti zo synonymických slov, tak určite vás presvedčí neskonale nudná konverzácia medzi debilkou a jej debilom. Mitchie alebo teda Pitchie je totálny kus debila, ktorému zrejme mnoho veci dochádza veľmi neskoro. Hádam si nemyslel, že z tej fotky v posteli zreteľne vyplýva, že si rozprávali rozprávky na dobrú noc. No a už keď spomínam fotku. Okrem toho, že je zabrzdená hlavná debilka aj jej internet postráda rýchlosť. Resp. sťahuje si ako sa mu zapáči. Neopísateľný zážitok z toho ako sa minútu sťahuje obrázok. Samozrejme pre chvíľu napätia. Ten druhý bol stiahnutý za 2 sekundy. Zaujímavé. Hlavná debilka, však stále chce ponechať chvíľku napätia i v neskorších scénach, a preto miesto toho aby na odkaz klikla, behá opäť so strašne zábavným kurzorom po monitore. Neskutočne ma to vydesilo! No a tie strašidelné zábery boli tak trochu o hovne, pretože štvorčekový obraz dákeho tlsťocha čo si robí ľudský smoothie ma teda fakt nevydesí! No a ešte na záver, čakala som, že keď už teda vidíme plochu hlavnej debilky, čakala som sem tam dáky akože komentár. Stavím sa, že ani vy nie ste ticho ako hrob za vašimi počítačmi. Unfriended vám však ponúkne zaujímavý zážitok z toho ako v tichosti sledujete debilnú konverzáciu. A aby toho nebolo málo hlavná debilka je ešte aj dokonca spamerka, takže byť ten Pitchie tak ten notebook zaklapnem už dávno.(4.8.2015)

Ječení před notebookem, obviňování se, honění ega, malá přiznání a velké lži. Nápad to však je. Velký, i s docela velkým rizikem. Forma, kterou tvůrci zvolili, je zatraceně zajímavá (a s postupem času naneštěstí i otravná zároveň). Celou stopáž sledujeme monitor kočky, která pravidelně klábosí se svou bandou (pěticí dalších středoškoláků včetně přítele) přes skype. U toho je na Facebooku, brouzdá po netu, pouští písničky.. a začíná se děsit. Protože se do skupiny „nabourá“ někdo, kdo používá účet mrtvé spolužačky. Palec nahoru za odvahu, co se formy týče. Velká škoda, že se to začne docela brzy zajídat, uječenost hrdinů tomu taky dvakrát nepřidá a odhalování hříchů minulosti zrovna tak. I tak za mě slušný experiment za minimum peněz, i když v kině bych to vidět nepotřeboval (respektive nechtěl). A obávám se, že tvůrci ukázali cestu k četným pokračováním a napodobeninám.(1.8.2015)

• *CARNIFEX*

Musím uznať, že vďaka nápadu a myšlienke, vystrašiť dnešnú "retardovanú" mládež, denno denne žijúcu mimo realitu na sociálnych sieťach, to celkom spadá do žánru horor. Faktom ale zostáva, že teenagerov nevystraší samotná podstata príbehu o vraždiacom duchovi, ktorý sa rozhodol za pomoci Skype pomstiť, ale fakt, že padne sieť a oni stratia kontakt s okolitým svetom, lebo nekonečným kartám do telefónnych búdok sa už žiadny z vekslákov nevenuje. Nie raz som postrehol článok, čo sa dialo s ľuďmi keď zlyhal " FuckBook". Hystéria na úrovni prírodnej katastrofy Tsunami, ktorá zmietla zo stola nejednu "tupú ceruzku". Taktiež je dosť smutné, že dnešná mládež je už tak rozcitlivená, že sa bez zbytočných následkov nikto nemôže ani z chuti posrať (za našich čias by si po týždni nikto ani nespomenul). Neuveriteľné, čo všetko dokáže divák prehltnúť, či sám pred sebou si odôvodniť, aby vyzdvihol niečo, čo kvalitou nedosahuje ani len priemernú úroveň. Tak si to teda zrekapitulujme. Akéže sme to dostali hororové prvky na "tanier"? GORE?? Kurva nulové. Nulové! NAPÄTIE? To snáď nemyslite vážne. Toto by nevystrašilo ani bratovu dcéru! (ale viem koho sestru ;) LAKAČKY? No viac ma mikne pri signalizácii prázdnej nádrže. Horor by mal znechutiť, vyvolať emócie strachu, alebo aspoň pohoršiť, a nie ponúkať reklamu na takmer už nikým nevyužívaný Skype. No veď mi to kurva niekto vysvetlite, kto z mladých z jednej dediny bude po večeroch Skypovať, či komunikovať cez pätoro sociálnych sietí, keď dnes všetci "žijú" iba na "FB", alebo max čmárajú cez Viber či WatsApp. Navyše, keď sa aj navečer zídu, tak fajčia trávu na detskom ihrisku, poukladaný do kruhu, podávajúc si Bongo jak fajku mieru, ako 12 mesiačikovia (česť výnimkám). Toľko pootváraných "okien" na kompe hl. postavy, to je raj pre Trójske kone. Snáď som teda na nič nezabudol. Akurát mi nedá ešte doplniť, milí užívatelia, používajte vlastnú hlavu, lebo keď Vám ju niekto odreže, bude to bolieť Vás, nie Vášho hovno podsúvača, ktorý velebí každú kokotinu pri ktorej sa na festivale zhúlil pod obraz boží. Verte či nie, tento snímok z hororového hľadiska ponúka menej ako je minimum – 20%.(29.7.2015)

No jo, jen si zahudrujte na film, jehož náplň tvoří banda nesnesitelných náctiletých pitomců, bavících se skypováním, kyberšikanou a vzájemným chcaním si na nohy. Když se ale člověk přenese přes povrchně debilní předsudky, snadno odhalí rafinované jádro tohohle filmu. Největší odchylkou od jiných hororů pro adolescenty je vědomí, že se Cybernatural nesnaží svoje postavy očistit, stmelit, přivést na lepší cestu nebo dokonce glorifikovat. On se je jednoduše snaží zdeptat a zničit, přičemž k tomu používá jejich nejoblíbenější prostředek. Ve finálním důsledku jde ovšem ještě o kus dál, neboť nenabízí satisfakci ani provinilému divákovi; místo obligátního "chybovat je lidské a vše je možno napravit" sděluje něco ve smyslu "jste zrůdy a měli byste chcípnout". Laciná pudová zábava? Ale kdeže - je to jen přemrštěné naprosto stejně, jako výkřiky v bezpečí počítače schovaných internetových válečníků. Tvůrci navíc pochopili, že nemá cenu nafukovat stopáž a používat osvědčené žánrové berličky, takže se celých osmdesát minut z desktopu nehneme a scény sebemordů (slušně brutální) zabírají sotva několik sekund. Celek prostě funguje dobře a všechny argumenty typu "na to nečum, dyť je to kravina o debilech na skajpu" jsou asi stejně relevantní, jako nedoporučování Bezstarostné jízdy motorkářům.(30.7.2015)

Like(31.7.2015)

• - Celý film byl natočen v jednom domě. Každý účinkující byl v jiném pokoji. (OliverCZ)

• - Vraždy vo filme boli inšpirované skutočnými samovraždami Amandy Todd a Audrie Pott. (Game90)

• - Všetky kontá na Facebooku použité vo filme skutočne existujú. (beso74)