Ztracen 45

Dokumentární / Drama

Česko, 2014, 67 min

Josef Císařovský

Michal Němec

Dokument pojednává o hledání Josefa Čapka, o němž neměla jeho žena od konce války žádné zprávy. Bylo by tedy pošetilé očekávat v dokumentu rozbor jeho díla nebo vztahy s jeho sourozenci. Jsem naopak ráda, že jde o nový pohled ze strany jeho ženy. Josefa Čapka jako malíře nebo spisovatele už znám, ale zde ho poznávám jako manžela a partnera. Potěšily záběry důvěrně známých obrazů. Jako pragmatička bych uvítala klasický dokument, kde by dostali slovo i historici a já mohla načerpat víc informací, ale přiznám se, že mě právě tako výpověď ženy dostala. Tvůrcům se podařilo navodit atmosfému válkou zničené země. Není podstatné, že jde o všeobecně známou osobnost, mnohem důležitější je pro mne fakt, že dostávám velice intimní a zajímavou zpověď jeho ženy. Zpověď, která je pro mě facinující a přínosná.(8.4.2015)

• xxmartinxx

Smutně bezradné absolutně ve všem. Dokument, který zoufale ždíme svou látku ve snaze mít ještě alespoň další minutu o čem vyprávět. Neexistující konflikty se táhnou, siderická kyvadla se kývou a člověk jen kroutí hlavou.(11.9.2014)

• evapetra

Ztratila jsem se taky. V tomto divně uspořádaném, nic moc neříkajícím a násilně sem a tam skákajícím slepenci vzpomínek, deníkových úryvků a hraných pasáží, ve kterých máme možnost sledovat Taťjanu Medveckou coby paní Čapkovou, jak sedí na nádraží nebo ve vlaku. Pravda, že díky natočení tohoto filmu jsem získala nějakou informaci o tom, že se smrtí Josefa Čapka to možná bylo trochu jinak, než jak jsme se učili ve škole. Ale asi to nebylo téma na celý film.(21.11.2014)

O trochu víc faktů, které by přiblížili Josefa Čapka z pohledu další osoby, by neškodilo. Divákovi Josefa Čapka film nepředstavuje nezávisle z hlediska uměleckého ani lidského, pouze prostřednictvím Jarmilina povídání o jejich vztahu. Život před Jarmilou a např. vztah s bratrem jakoby ani nebyl. Více než o Josefovi je to o Jarmilinu hledání a jejich vztahu. Co je na tom pravdy, se můžeme jen domnívat.(10.10.2014)

Střih mě občas rušil, ale jinak to bylo zajímavé nahlédnutí do vnitřních pochodů Jarmily, manželky Josefa Čapka. Vlastně mi i přišlo zajímavější sledovat její pocity v tom vztahu než pátrání po manželovi po konci války. Ze začátku mi vadilo střídání časových rovin, ale pak jsem v tom viděla náznak toho, že v tom období, kdy po něm pátrala, jí určitě probleskovaly ty vzpomínky na minulost - co spolu zažili, jak to prožívala atd. Takže nakonec mi to střídání časových rovin dokreslilo její celkové rozpoložení. No celkově to není nic veselého, je to pochmurné, smutné a bez dobrého konce. Ale i takové jsou životní příběhy. A může to být právě i užitečné varování, člověk se může zamyslet nad tím, jak řeší problémy svého vztahu a jestli by třeba v budoucnu nelitoval, že se více neotevřel a jen čekal, až přijde od druhého, to co chce.(8.7.2015)