Ztracen 45

Dokumentární / Drama

Česko, 2014, 67 min

Josef Císařovský

Michal Němec

Dokument pojednává o hledání Josefa Čapka, o němž neměla jeho žena od konce války žádné zprávy. Bylo by tedy pošetilé očekávat v dokumentu rozbor jeho díla nebo vztahy s jeho sourozenci. Jsem naopak ráda, že jde o nový pohled ze strany jeho ženy. Josefa Čapka jako malíře nebo spisovatele už znám, ale zde ho poznávám jako manžela a partnera. Potěšily záběry důvěrně známých obrazů. Jako pragmatička bych uvítala klasický dokument, kde by dostali slovo i historici a já mohla načerpat víc informací, ale přiznám se, že mě právě tako výpověď ženy dostala. Tvůrcům se podařilo navodit atmosfému válkou zničené země. Není podstatné, že jde o všeobecně známou osobnost, mnohem důležitější je pro mne fakt, že dostávám velice intimní a zajímavou zpověď jeho ženy. Zpověď, která je pro mě facinující a přínosná.(8.4.2015)

O trochu víc faktů, které by přiblížili Josefa Čapka z pohledu další osoby, by neškodilo. Divákovi Josefa Čapka film nepředstavuje nezávisle z hlediska uměleckého ani lidského, pouze prostřednictvím Jarmilina povídání o jejich vztahu. Život před Jarmilou a např. vztah s bratrem jakoby ani nebyl. Více než o Josefovi je to o Jarmilinu hledání a jejich vztahu. Co je na tom pravdy, se můžeme jen domnívat.(10.10.2014)

Škoda,chtěla jsem se něco více dozvědět o záhadném konci života Josefa Čapka, ale bylo to opravdu roztrhané a nevyrovnané. Dokument těkal mezi fakty, časy a emocemi či myšlenkami paní Čapkové. Nemohla jsem se na cokoliv moc soustředit. Za poválečnou atmosféru a alespoň nějaké informace jsem ohodnotila ***(20.4.2015)

• evapetra

Ztratila jsem se taky. V tomto divně uspořádaném, nic moc neříkajícím a násilně sem a tam skákajícím slepenci vzpomínek, deníkových úryvků a hraných pasáží, ve kterých máme možnost sledovat Taťjanu Medveckou coby paní Čapkovou, jak sedí na nádraží nebo ve vlaku. Pravda, že díky natočení tohoto filmu jsem získala nějakou informaci o tom, že se smrtí Josefa Čapka to možná bylo trochu jinak, než jak jsme se učili ve škole. Ale asi to nebylo téma na celý film.(21.11.2014)

• Slarque

Co tohle mělo znamenat!? Podivný slepenec, který nemá hlavu ani patu a za celou dobu se nedostane dál, než co sdělilo pár úvodních titulků. Taťjana Medvecká hraje Jarmilu Čapkovou hledající po válce manžela. Její vyprávění je zajímavé a napínavé asi jako čtení německého jízdního řádu. Zároveň ovšem mluví i svoji předválečnou mladší verzi, kterou hraje Anna Císařovská, a ze které vyplývá, že jejich manželství bylo dávno vyhaslé a mrtvé. To je mezi sebou nazdařbůh stříháno a doplněno záběry zapalovaného a hořícího tábora či zrychlenými záběry Vltavy v Praze. Některé černobílé fotografie jsou nesmyslně rozhýbávány a jindy zase projíždíme zřejmě scénami z jakési postapokalyptické počítačové hry. Prase aby se v tom bordelu vyznalo. :((8.4.2015)