Svéráz národního rybolovu

(Rusko)

Peculiarities of the National Fishing

Komedie

Rusko, 1998, 98 min

Tak .. na intelekt! :)) Výborná komedie se spoustou opravdu geniálně vtipných scén.(31.10.2008)

Nejlepší ze všech dílů "Svérázů". Ruská vodková kultůra je něco, k čemu jsem nedávno z dálky přičichl při posezení v hospodě s Rusem a mělo to obrovské kouzlo. A tento film to kouzlo ještě mnohokrát znásobil. Pravděpodobně to nebude snímek pro každého, ale kdo má k ruské kultuře a přírodě alespoň trošku blízko, tak se bezpochyby tímhle nádherným kouskem nechá opít.(25.1.2010)

Tuhle vskutku svéráznou chuťovku nelze hodnotit na základě jejích filmařských kvalit - ty zde totiž opravdu nejsou důležité, přítomné a koneckonců ani kýžené. Kouzlo tkví jednoduše v nekonečné absurdnosti podávané skrze vodku, ožralou filozofii a další vodku tak přesvědčivě a neodolatelně, až podezírám tvůrce, že netočili ironickou komedii, ale seriózní sociologickou studii vypité severské nátury. Rozhodně tomu napovídají herecké výkony, které mi připadaly jakékoli, jenom se střízlivé, hodně šílených, ale suše podávaných vtipů, a konečně míra sebezesměšňování tak objemná, až chvílemi těžko uvěřit, že v realitě to na ruském rybolovu chodí nějak jinak. Hlavně je to ale hodně vtipné a navzdory stagnujícímu příběhu i celkem nápadité, plus naprosto bravurní český dabing...(15.8.2016)

Chvílemi opravdu nehorázná sranda.(14.5.2007)

Zároveň neuvěřitelně zábavná a hodně crazy komedie, zároveň velmi přesný popis ruské národní povahy. Hlubokomyslná zamyšlení i hektolitry vodky. Koneckonců, kdo jiný archivní koňak raději vypije, když za něj může získat miliony dolarů?(29.10.2007)