The Veil

Horor

USA, 2016, 93 min

Mnou respektovaný, ale po hříchu nepříliš plodný Joanou udělal z Janea Jima Jacobse alias Jamese „Jimmyho“ Jonese, do tématu sektářství přidal poněkud obtěžující duchařinu a před přímo se nabízejícím formátem found footage upřednostnil tradici s popelavým kamerovým filtrem. Výstupy guru závojové sekty měly svou sílu (Janeova teatrálnost byla místy i ku prospěchu věci) a sloužily jako jakýsi protijed na neurotoxinem pokapaný cukřík opravdu laciných lekaček, nudných postav a celé té nadpřirozené, nepříliš smysl dávající omáčky okolo. Apropo, dokážu si představit lepší způsob jak vstoupit do tělesné schránky Jessicy Alba, než po koktejlu z mambího jedu a pankuronia bromide..(25.2.2016)

The Veil Znáte tu situaci, kdy si sosnete film s tím, že si ho určo jednou pustíte, čas jde dopředu a vy se k filmu ne a ne dokopat, protože pokaždé dostane přednost něco jiného? Třeba mrdání nebo jinej film. The Veil je přesně ten druh filmu a tak se nám s Alíkem na něj v noťasu prášilo s tím, že jednou určo jeho den přijde. Přišel a to v den, kdy by to ani jednoho z nás ve snu nenapadlo. Plány byly totiž úplně jiné. Alík chtěl koukat na turnaj UFC 198 a já se nutně potřebovala celej večer věnovat práci na kompu. Co by se tak mohlo posrat? Nic až na jednu drobnost - Padnutí serveru v naší čtvrti. Alík měl po turnaji, já přišla o prachy a milej net s náma tedy vyjebal tak luxusně , že ani na to jebání nebyla nálada. Co s načatým večerem? No jooo máme tu přece The Veil. Tak jsme to "plní nadšení" pustili. The Veil měl určo radost že konečně přišel jeho velkej večer a rozhodl se nám odvděčit nevšedním zážitkem. Filmu bych neměla ani moc co vytknout. Snad až na pár maličkostí. Představte si že máte tejden zácpu a z nějakého důvodu žerete celej ten tejden jen med a pak konečně zamíříte směr hajzl. Tak první půlka filmu se táhne podobně jako by se táhnul váš výslednej týdenní produkt. Naštěstí to zachraňují postavy. Ty jsou totiž tak neuvěřitelně debilní, že Vám udělá radost každá co zdechne a ani neřešíte jak daná postava skapala, hlavně že je po ní. Ale abych nekřivdila jedna vyjímka se našla - Nick. Samo chcípne jako první když nepočítám jednu autonehodu. To už sem si říkala, že jedinej plus filmu bude koukat na prdel Jessice z Alba, která zde jakýmsi nedopatřením hraje. Ouha. Kolem pasu má uvázanou košili, takže jí na prdel není vidět. To už začíná kolosálně smrdět průserem. Co kdybych to vypla? Alík určo moc protestovat nebude. A tato má myšlenka asi film smrtelně vyděsila, nebo mu došlo, že stojí absolutně za vyliž prdel, fakt nevím co bylo tím faktorem, že se během minuty rozhodl otočit o 180 stupňů. Najednou všechny ty počáteční píčoviny začaly dávat smysl, objevilo se napětí, objevila se houstnoucí atmosféra, objevil se dokonce i Nick (neměl chcípnout?) a jako bonus Jessica, která díky pánbíčkářským rodičům nikdy ve filmu neukázala ani půlku bradavky, do sebe najednou nechá vrazit hned tři pěkně velký kolíky a dokonce u toho řve jak protržená. No ty krávo to se střihač a rejža vzbudili? Fakt že jo. A jako bonus krásný Happy End jako z pohádky. No nevím jak to The Veil udělal, ale z kolosálního průseru se mu povedlo transformovat na pohodovou záležitost, která se za sebe nemusí stydět a dokonce poputuje místo do koše do exterňáku. Zázraky se občas fakt kurva dějí...Jo a velmi důležité info na konec - POZOR, komentář obsahuje SPOILERY.(17.5.2016)

Zmeniť pár detailov, odstrániť tie do očí bijúce nelogickosti, celé to pozeranie videa zmeniť - ideálne vyhodiť a natočiť inak, preobsadiť Janeovu postavu, a tak. Viem, asi z toho chcem zas úplne iný film, ale keď ten potenciál bol fakt mocný. Úplne záverečná scéna mohla byť až nechutne démonická. Chata mohla byť odporne strašidelná. The Veil mohol byť perfektný horor. Ale bavil som sa aj tak; hviezda navrch za nápady. Nazvime ju: guilty pleasure(26.1.2016)

Za mě opatrný approval - když je Blumhouse dostatečně sebekritický na to, aby necpal The Veil do kin, ale uvádí jej rovnou na VOD sítích, budu k filmu vstřícný a mírně pochvalné hodnocení udělím. Oceňuju viditelnou produkční kvalitu - pěkně natočený snímek, se slušnými herci, atmosféra sem tam vystrkuje růžky i díky hezky nasnímanému prostředí (mimochodem mnohem hezčí exteriéry než nedávný The Forest, který měl právě na nich stavět). S použitým filtrem ale někomu možná trošku ujela ruka a úplně nejvíc film sráží herecká kreace Thomase Janea, jehož přehrávání je mimo tabulky. Repektive tomu ani nelze říkat přehrávání, to je prostě over the top napsaná postava až parodických rozměrů, která ze zbytku filmu nepřirozeně vystupuje. A proto jej nelze brát úplně vážně.(21.1.2016)

• maddy

VEILebnosti, jdu blejt! Lacná, otrepaná, c-éčková ducharina ako z príručky „Ako netočiť horor“. Nestrašidelné, bez akejkoľvek atmosféry, celé to nedáva žiaden zmysel a celkovo absolútne nefunkčné ako horor, totálne zbytočné ako film, neskutočne nudné a ešte to niekto prehnal aj s tým kamerovým filtrom a tak aj na pohľad odporné. Tu skutočne ani nie je čo pochváliť, akurát nerozumiem čo tu robí pár známejších hereckých mien (Jessica Alba, Lily Rabe, Thomas Jane). I keď v prípade toho Thomasa Janea k tomu radšej ani nemuselo dôjsť. To je tak cez čiaru napísaná a zahraná postava, že hraničí s paródiou a nechápem ako to niekto čoby len na sekundu mohol myslieť v tomto, ehm, horore vážne. To nám ten hororový rok 2016 začína ... toto nie je hodné snáď ani ako direct-to-video/VOD snímok. CELKOVO: 0,5* (1/10)(12.2.2016)