Nádherná Zelená

The Green Beautiful

Komedie / Sci-Fi

Francie, 1996, 99 min

• Necron

WTF?! tomuhle zverstvu se radeji vyhnete velkym obloukem. tak nechutnou, jednostrannou, omezenou, ekologickou, vegetarianskou a anarchistickou agitku jsem dlouho nevidel. rozhodne nenuti divaka k zamysleni, naopak vnucuje svou jedinou, dokonalou "pravdu". ...ten zoufaly film rika, ze vsechno, ale uplne vsechno, na zemi je totalne spatne (jidlo, televize, technika, moda, politika, fotbal, hudba, umeni, penize, prace ...) jednim smahem odsoudil cely historicky vyvoj populace. rika, ze jedina dobra hudba je klasicka (bach a opera), coz pak ale popira koncert, kdy zmanipuluji par lidi z orchestru k anarchistickemu vzpriceni se dirigentovi a tim celou tu krasu znici. nasilne obraceni lidi proti sve vuli na svou stranu pomoci telepatie mi vadilo asi nejvic (probiha pravidelne behem celeho filmu). idealni svet je podle autoru navrat do praveku: zrani ovoce, zeleniny a obilovin (zadne maso!), vymezeni se vuci veskere technice (jednou za rok pouzit ohen na vyrobu nozu), hromadne spani v hnizdech z travy, porodnost rizena urodou, cviceni gymnastiky atd a diky tomu vsemu se lide mohou snadno dozivat 200 - 300 let :-)(6.2.2010)

• mat.ilda

Už první záběry podivných happy lidiček z jakéhosi neostředověku byly varováním, že čekání na pointu bude dlouhé... a bylo. Sice chvilky, na které se s velkou dávkou infantility dalo reagovat úsměvem, by se i našly, pak ale došlo ke zvratu v extrémy typu New Age, cirkus Berousek, Lebedoe ozero a Pride Parade a z propagandy alternativního způsobu života se plynule přešlo do totální šaškárny s ochotnickými výstupy, takže, kdyby se náš svět měl změnit v hippie komunitu bez drog, mám nutkání být vděčná za momentální hnusný ovzduší i ty hovínka.(14.9.2014)

• Kacounek

Filmařsky pěkné, přesto nebýt Lindona, tak to vypnu už v první třetině :-). Nemám ráda, když mě někdo do něčeho tlačí, ať už v životě, knize nebo filmu. Už to slunce s odkazem na jakousi sektu na začátku mě mělo varovat......Úkolem snímku je vytvořit názor načatým a utvrdit ho všem těm pokrytcům, kteří sice souhlasí, ale využívají vymoženosti tohodle světa plnou náručí. Máte doma televizi ne a počítač, nebo ne? člověka jako jsem já, to jen popudí. Ideu samotnou neodsuzuji, jen formu, jakým je vnucována. Nicméně z ekonomického a filozofického hlediska je to prostě nesmysl. To, co táhne tenhle svět dopředu, jsou i naše negativní vlastnosti, které máme ať chceme nebo nebo. Mezi ně patří i lennost. Umíte si představit, jak by tento svět vypadal bez peněz nebo alespoň jakési formy výměnného obchodu?(7.11.2012)

Objímači stromů, obdivovatelé lásky, květinoví lidé. Jaká pohroma pro mou cynickou duši. I když film vesele páchne sektou, fanatismem a militantní ekologií něco roztomilého na něm je. Něco pozitivního, co v člověku zanechá deset minut po závěrečných titulcích pocit viny, že i on je ten škůdce, ten bezcitný a všemu zajímavému uzavřený barbar obklopený nesmyslnými technickými vymoženostmi. Vždyť sbírat kořínky a živit se v souladu s přírodou je tak přirozené. Tak krásné. Ano, je, ale v ledničce se mi válí flák hovězího a já neodolám. Nedokážu odolávat déle než krásných deset minut lásky, kterou jsem prostoupen. Cynismus vítězí nad zdravým rozumem. Mlask a dobrou chuť. Online s titulky tady.(22.11.2009)

Predstavte si svet, v ktorom sú všetci ľudia k sebe dobrí, láskaví, delia sa o všetko spoločne, nepotrebujú peniaze a žijú v súlade s prírodou. Nemožné? "La Belle Verte" je francúzsky film z roku 1996, ktorý bol v Európskej únii "zakázaný". To je dôvod, prečo je ho taký problém nájsť, aj keď v ňom hrajú známi herci ako Vincent Lindon a Coline Serreau. Je to film, ktorý hovorí otvorene o našej spoločnosti. S humorom vykresľuje, aký je nesprávny dnešný pohľad na tento svet. Mnohí ľudia už dávno tušili, že niečo nie je v poriadku, ale tento film si nedáva servítku pred ústa a nebojí sa povedať, že chorá je naša spoločnosť, ktorá nevie, čo je láska, že chorá je naša veda a technika, naše stravovanie, politika a najmä to, že ešte stále používame peniaze. Avšak toto nie je tragédia, ale komédia, ktorú nemohli stráviť politici a iní mocipáni, preto tento film zakázali. Nie cenzúrou, ale tým, že sa nikde nevysiela a takmer nikde sa o ňom nepíše. Čo nemáte vedieť, vám jednoducho nie je oznámené.(11.9.2010)