Kvílení (festivalový název)

곡성

The Wailing

Thriller / Horor / Mysteriózní

Jižní Korea, 2016, 156 min

Nejlepší Asie za poslední rok. Velkolepý thriller/horor, který nemá potřebu formálně exhibovat a i přes šílené věci, které se tam dějí je zrežírován velmi umírněně.(11.1.2017)

Pro mě jednoznačně film roku. Šíleně krutá a krutě šílená epika, jejíž poslední půlhodinu jsem sledoval se zatajeným dechem.(13.5.2017)

Po půl hodině filmu jsem si začal zoufat, že to bude ještě pěkně dlouhá podívaná a to proto, že styl režie mi nesedl a tak se mi to dcoela táhlo. Neříkám, že to nemá atmosféru tu to má, je to do značné míry tajemné, je v tom dost mrtvých i nemrtvých. Jenže závěr vlastně nic nevyřeší, takže pak celý fim působí trochu zbytečně. Na poukázání toho samého klidně stačilo, aby to mělo o hodinu méně. Chápu, že šamanství má své tradice všude možně po světě, ale že se v tomto filmu musely lidé chovat vyloženě jako vidláci mixnutí s absolventy zvláštní školy, to se mi vůbec nelíbilo. Policie navíc ukázána, jak bývá v asii zvykem, jako značně připitomělá a ty charaktery postav, škoda psát... Výprava pro mě jako obvykle zajímavá tím, že ukazuje korejskou přírodu, vesnice, styl života v domech atd. to je u těchto filmů nakonec pro mě stěžejní, abych se na ně mohl v klidu dodívat. Protože dějově, ani herecky nic moc. Finále s odhalením... mi přišlo spíše zábavné, než děsivé vyústění předchozího dění. Na film jsem byl hodně zvědavý, ale nijak si mě nezískal. Nejsilnější dojem, co to ve mě zanechalo, že je to film plný trapných postav, ale na Jižní Koreu ještě z mého pohledu, pořád tak akorát na průměrnou známku, ale na hraně.(4.10.2016)

Asiaté horory točit umí a dávají si záležet na vizuální stránku, kameru a působivé gore, což i v tomto případě se povedlo nadstandardně. Co se týká zbytku, mám velmi rozporuplné pocity. Zpočátku se zápletka vyvíjí směrem ala hutné zombárny a v půlce se proměňuje do jakéhosi vymítačského patvaru. Vůbec jsem nepochopil, proč je děj tak neucelený a budilo to ve mě dojem, že sám režisér neví, jakým směrem se ubírat. Především ta část s ďáblem se mnou nehnula brvou a prakticky ani závěr nepřišel s nějakým silným momentem. Nejpalčivější stránkou byla hlavně délka filmu, díky které se tempo dosti vlažně táhlo i přes atmosférické scény, ale jako celek to nevytěžilo správný efekt. Nejsem si jistý, zda bych to podruhé dokoukal…...5/10(20.5.2017)

Ten převážněji spíš už jenom dialogovej hádankovej konec, spíchnutej dle ryzí šablony nejlepších temných východo-asijských pohádek, mě už vlastně jenom z milosti dorazil. Masakr. Mulder se Scullyovou by čuměli, kam šílení Jihokorejci dovedli na první pohled jednoduché "nikomu nevěř"! Pokud by teda tenhle policajtskej mystery horor ve svý vlastní reálný epizodě přežili...(4.4.2017)

• - Výběr hlavního hrdiny, pro film byl klíčový, režisér Hong-jin Na nechtěl mít ve filmu žádného akčního hrdinu. Na castingu prošel Do-won Kwak právě díky svému vřelému vzhledu a hned získal roli. (Yoshitsune)