Himaláj - Karavana

Francie / Velká Británie / Švýcarsko / Nepál, 1999, 108 min

Eric Valli

Olivier Dazat

Bruno Coulais

Krásny film, ktorý v záplave obvyklej produkcie pôsobí osviežujúco, ako nechlórovaná voda z himalájskych bystrín. Neviem, či ho nazvať dramatizovaným dokumentom alebo zdokumentovanou drámou. To ani nie je dôležité. Dôležité je, že 108 minút sledujeme drobné radosti i vážne problémy v živote nepálskych horalov. Neskutočná kamera a mystická hudba vytvárajú rámec autentickému zápasu o vplyv a moc vo vnútri kmeňa, ale nezriedka aj zápasu o holé prežitie v drsnom prostredí veľhôr. Takže nečakajte rozprávku o tom, ako Pasang s Norbom a jakmi prešli sedmoro hôr a sedmoro údolí, až uvideli po prvýkrát v živote strom.(14.10.2009)

Stačil prostinký příběh o chlapci co nikdy neviděl strom a vznikl přenádherný film o tvrdohlavém dědečkovi, jeho vnukovi a veliké cestě. A navíc...pro mne jeden z nejlepších soundtracků filmové historie.(3.3.2007)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film(25.6.2004)

film který si nikdy nepouštejte jako já, když se Vám chce spát, protože se Vám pak stane, že usnete a to by byla velká škoda (( ::(2.3.2006)

Nie je to len o nepálskych ľuďoch s tradíciami, stáde jakov a boji o prežitie. Film má svoje osobité čaro, kľudnú myseľ a jednoznačné odkazy. Pre mňa tá najzapamätateľnejšia výpoveď znie, že šťastným sa dá byť kdekoľvek.(26.4.2010)