Všechno je jak má být

Drama / Romantický / Válečný

Švédsko / Dánsko, 1995, 125 min

Bo Widerberg

Bo Widerberg

O (ne)zralosti a dospívání. Očekávatalně, i převráceně /věk není zárukou zralosti/. Dospívá se přes zkušenost, k trpkosti. Film dovádí každou situaci do důsledků. Za povšimnutí stojí i jemný humor a přirozeně púsobící nadhled. Coming of age v nejlepší podobě. Škola není králikárna! ...ale je.(25.7.2016)

• sochoking

Mňa tento film obišiel míľovými krokmi. Nemohol som vystáť tie opilecké rozhovory starého s mladým a to, že tam parkrát ukázali kozy a bobra, tak z toho sa naozaj neposeriem! Jediné, čo sa mi skutočne páčilo na celom filme, tak to boli Beethoven s Mahlerom a tá jeho kukučka.(20.1.2013)

Píše se rok 1943 a i neutrální Švédsko pociťuje dopady války. Ale patnáctileté kluky zajímá především sex a všechno co je s ním spojené. Každá myšlenka a otázka směřuje k sexu. A sex je pochopitelně zajímá o to víc o co míň o něm vědí. . „Pánové mají o mužské potenci poněkud přehnanou představu“. A jediný Stig má možnost si pubertální bajky ověřit v praxi, protože jeho učitelka Viola se dalšímu vyučování překvapivě nebrání. Stig se tak zabydlel nejen v kabinetu, ale i u ní doma a dokonce i v přízni jejího manžela. Jenže z „doučování“ se stává posedlost. Nevšední pohled na dospívání, ale i na konflikty, které sebou přináší ten ještě dětský svět se světem těch dospělých.(2.6.2006)

• mat.ilda

Linie životních období školáka Stiga, učitelky Violy a rezignovaného cesťáka s dámským prádlem, kterého je ženou, se spojí v podivný milostný trojúhelník, ke kterému zpovzdálí doléhá válečná vřava z Evropy prostřednictvím filmových týdeníků, aby se jednoho dne bolestivě zhmotnila a uspíšila tak nevyhnutelnou pomíjivost nerovných vztahů. Bohužel, myšlenky Bo Widerberga šly hodně napřed a když se pak musely vracet, neměly už ten potenciál ... Za mě 40%.(19.3.2013)

Silně neobvyklý erotický vztah pod detailním charakterovým drobnohledem jako rozlučkové dílo slavného Bo Widerberga.(8.7.2005)

• - Film byl v roce 1996 nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Tuto sošku nakonec získal snímek Antonia. (contrastic)