Kurýr

Transporteur, Le

Kuriér

Akční / Thriller / Krimi

Francie / USA, 2002, 88 min

Když jsem si vybíral film na nedělní večer, chtěl jsem po něm, aby byl nenáročný, svižný a pořádně provětral moji zvukovou aparaturu, která po sérii filmů z osmdesátých let žíznila po nabušeném soundu. Kurýr nakonec zklamal jen v tom posledním aspektu - téměř neslyšitelný výbuch, příliš plochý zvuk střelby a další zvukařské nedostatky v akčním filmu zamrzí, ale ke dnu ho nepošlou, zvlášť když je skoro všechno ostatní v rámci žánru (!) perfektní. Bessonův scénář bych jako exemplární ukázku demence ze stolu nesmetával - ne že by se v něm Luc snažil udržet mnoho logiky a vyhýbat se oslím (spíš oslovským) můstkům, ale jeho cit pro rytmus a vymýšlení atraktivních situacích neselhává ani když píše ze setrvačnosti. Hlavním tahákem Kurýra stejně není scénář, ale akce. Naprosto úžasně vymyšlená, skvěle komponovaná a špičově natočená, vynálezavá akce. Pánové Leterrier a Yuen mají můj hluboký obdiv, stejně jako drsňák Statham a celá banda všech choreografů a konzultantů, co se tvorbě těch lahůdkových bitek podílela. Full-contact souboje v Kurýrovi nejsou zatíženy realističností a jsou stavěné maximálně na efekt, nejde však o žádné tupé supermanské exhibice - způsob jakým se Frank vypořádává se zástupy zloduchů, maximálně využívajíc okolní prostředí, takřka bere dech. Zejména bych vyzdvihnul sobuje v úzkýchých prostorech - zvláště v autobuse a v kabině náklaďáku (i tak typická scéna, která je ve většině filmů jen hloupou přetlačovanou o volant je zde opravdu dramatická). Řečeno "rychle a jednoduše" (což jsou slova vystihující celý film :-)), Kurýr patří mezi to nejlepší co mohou Bessonovky datované od dob Pátého elementu nabídnout a žádný akční fanoušek by jej neměl ignorovat. Takovou podobu zásilkových služeb si vždycky nechám líbit....(30.3.2009)

Pro milovníky Prousta vyložená nutnost. :-)(17.3.2003)

• Trellíno

Teda takhle přiblbej scénář už jsem dlouho nezažil. To snad psal nějakej desetiletej kluk či co? Čekal jsem akční nářez a bohužel všechny dobrý akční scény byly v traileru. Poměrně velký zklamání.(19.6.2003)

Přesná ukázka toho, že i s hloupým scénářem se dají dělat velké věci. Obzvlášť pokud máte po ruce dva talentované režiséry, kteří to neberou tak moc vážně. Pokud člověk vypne na hodinku a půl mozek a nebude se starat o to, že Frank Martin je zřejmě superman, tak se královsky pobaví. Už jen proto, že akční scény, ať už bitky či honičky, jsou sakra hodně cool. A navíc je tady Jason Statham, který prostě ruluje.(21.10.2006)

„Mám rád, keď je ráno ticho.“ Priemerný akčný film, vlastne skôr akčná komédia, než akčný triler. Vynikajúce akčné scény a charizma britského drsňáka Jasona Stathama sú hlavné – a pravdupovediac aj jediné - dôvody, pre ktoré by ste si mali KURIÉRA pozrieť. Dej nestojí za reč (chlapík je platený za to, že „preváža veci“, ale keď raz v kufri otvorí panenskú Aziatku, prestane byť neosobný a zapletie sa do krvavých mafiánskych praktík), postavy sú slabo nahodené, detto hlášky – ale akonáhle začne akcia, je to mäso človeče. Jasonov plagát mi nad posteľou nevisí, ale priznám sa, že ako fanúšikovi akčného žánru 80. rokov je mi jeho prístup sympatický – má v sebe niečo z tých starých borcov, ktorí chránili ženy a deti a zachraňovali svet pred nukleárnymi katastrofami. Zdá sa, že tam, kde svoju akčne solídne nakopnutú kariéru mimoriadne mizerným výberom ďalších filmov dobrovoľne sabotovali Vin Diesel a The Rock, tam vyhráva Jason s heslom kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva. Je chlapčensky sympatický, majú ho radi ženy, deti i muži, má výbornú kondičku ale nie je to nechutná kopa trápnych svalov... je proste fajn. KURIÉR vlastne tiež – a to ani omylom nemám rád scenáre a produkciu kedysi (ale to už bolo dávno) výnimočného Luca Bessona. Snímka nemá so žánrovou revolúciou nič spoločné, ale ako nenáročný oddych určite fajn a je vidieť, že režisér Corey Yuen je expert na bojové umenia/scény (autobus, kontajner, olej – všetko strhujúco nasnímané bomby so šikovnou choreografiu a výbornými kaskadérskymi výkonmi, pritom snímka nestála veľa).(15.10.2006)

• - Dohromady byli ve filmu použity tyto útočné pušky Steyr StG 77 AUG, M-4 carbine, H&K G36 a SIG 552, kterou používal Frank, když hledal Číňany v kontejnerech. (c.tucker)

• - Jedným z bojových kaskadérov bol aj populárny Cyril Raffaelli, ktorého si môžeme všimnúť v úvode bitky medzi autobusmi. (ywo666)

• - Keď Frank (Jason Statham) dáva napiť svojmu "balíku", tak prereže pásku, no v ďalšom zábere je neprerezaná, aj keď ju nevymenil. (domco10)