Huo zhe

Kamera:

Yue Lü

Hudba:

Jiping Zhao

Příběh popisuje osudy obyčejné čínské rodiny během několika desetiletí. V hlavních rolích se nám představí Li Gong (Xu Jiazhen) a You Ge (Xu Fugui), manželé, kteří musí snášet veškeré útrapy, které jim život nachystal, v Číně před i po revoluci. Režisér zde vykresluje měnící se politickou situaci v Číně a zaměřuje se především na obrovskou vůli žít, kterou obě hlavní postavy nepostrádají ani přes svůj těžký život plný menších i větších tragédií. (Los)

corpsy

Film tak krásne a veľkolepo zobrazuje komunistický život v Číne minulého storočia, až to zaváňa propagandou. Spočiatku sa však snímok priveľmi nesnaží diváka vtiahnuť do svojich osídiel, ale postupne z minúty na minútu ( vo filme z etapy do etapy ) si získava stále väčšiu a väčšiu pozornosť. Možno sa to bude zdať niekomu okato gýčovité a prvoplánovane sentimentálne či hrajúce na city, ale všetko tu má svoje miesto a čas. Aziati to vedia. ()

zette

Vyborny a vypravou dobre zvladnuty film, ktery pohledem jedne rodiny nastinuje deni v Cine 40.-70. let minuleho stoleti. Zhang umi vytecne zakomponovat choreograficke prvky do deje. Velmi dobry scenar, herci, vyprava, atmosfera... Filmu nelze nic vytknout. Kdo ma slabost pro asijskou filmovou tvorbu, musi tento film videt! ()

majo25

Jednoduchý film o živote bežnej, ničím výnimočnej rodiny na pozadí udalostí postupne sa meniacej Číny. Krásny vo svojej jednoduchosti, silný v tom, ako žiť aj napriek osudovým problémom a tragédiam. Film, po ktorom si poviete, že je super, že ste sa narodili ksedi v Európe a nie v komunistami zmietanej Číne, kde propaganda je aj v jedle, ktorý jete, je aj v piesni, ktorú musíte spievať a kde vytŕčať z davu nie je v súlade s Maovymi ideami. Možno kritikou sa nemuselo tak šetriť. Nejedná sa o svetoborné dielko, ani svojím spracovaním, ani veľkoleposťou, dojímavosťou, výpravou či epikou, ale je to film, ktorý pohladí a občas aj pobaví. Proste život. ()

Dadel

Všechno důležité už řekl ZIASystems. Při sledování filmu jsem se divil, jak to, že nebyl v Číně zakázán a teď když už vím, že byl, snad jen dodám, že film poskytuje názorný pohled na kontrast toho, jak se v žilo v Číně před revolucí a po ní, ale přesto to není film o politice, ale o lidech. Pro mě nejlepší Zhangův film. ()

Marek1991

Maoizmus bol odporný, však to môžte vidieť aj tu, len mám pocit, že tu sa s tým ľudia nejak zmierili a prijali to ako fakt a prežívali. Dej mi príde príliš chladný na to, čo sa tam odohralo, je to súbor udalostí v živote, kde sa mi nepriblížila snáď ani jedna postava, no a hlavne na záver bola akási nešťastná náhoda, ktorá vyzerala nezmyselne a tak trocha pokazila film. Podľa mňa žiadna snaha o kritiku, je to len tamojší obyčajný domáci historický film. ()

• Film byl v Číně zakázán a režisér Yimou Zhang nesměl následující dva roky točit filmy finančně podporované ze zahraničí. Zároveň si nemohl na filmovém festivalu v Cannes osobně převzít Velkou cenu poroty. (profhubert)
  • Frázi z názvu filmu „huozhe“ pronese Jiazhen (Li Gong) v scéně, kde volá na Chunshenga (Tao Guo), aby se nevzdával a žil dál. „Huozhe“ znamená právě kontinuitu, spojitost, návaznost života. (profhubert)