U moře

Scénografie:

Jon Hutman

Kostýmy:

Ellen Mirojnick

Co se mi na filmu líbilo, byla ta atmosféra filmu, zajímavé prostředí, skvělé kostýmy a krásná hudba. S příběhem už to bylo trošičku horší. Ze začátku se to hodně táhne, opravdu dlouho se tam nic neděje, pak to začne trošku gradovat a náhle to zase spadne na nudu. (Možná trošičku spoiler!) Celý film netušíte, co má Angie za problém, že s Bradem nechce spát a na konci na vás zakřičí důvod, o čem to celé vlastně je a máte chuť vstát a odejít z kina. Důvod podle mě nesmyslný, ale myšlenka zajímavá. Navíc bylo hezké vidět Mr. & Mrs Pitt opět spolu.(20.11.2015)

• Frajer42

Angelina Jolie by měla zůstat u herectví. Psaní scénářů by měla přenechat lidem, kteří mají pro tuhle činnost alespoň špetku talentu. Na režisérské židli si ji potom dovedu představit ještě méně. Obávám se, že kromě opravdu působivého prostředí, se nedá na snímku obdivovat vůbec nic. Strašným způsobem mě nebavilo sledovat vztah Brada a Angeliny, i když to jsou opravdu pan a paní herci. Sledovat druhý vztah novomanželů mě potom dokonce neskutečně iritoval. Rozum mi zůstává stát nad tím, proč má tento film celé dvě hodiny. Angelina se zde promenáduje v nejlepších módních trendech a přitom ve svých 40 letech vypadá, jako by měla během natáčení zemřít. Kdybych neměl u filmu skvělou společnost, tak bych pravděpodobně zemřel taky. Věřím, že si práci na filmu Bred i Angelina společně užili, ale obávám se, že tento jejich filmový klenot jsou schopni docenit jen oni dva. Z mého nezaujatého diváckého pohledu, jen tento počin těžce o ničem.(5.8.2016)

Příběh o lásce, partnerském soužití a o následcích, které zanechává, ukazuje tři generace a tři různá zamyšleni na danou fázi vztahu. Všechny tři propojuje symbolicky moře a stálá každodennost jeho přílivu a odlivu. Příběhy se postupně proplétají dějem v klidném tempu diktovaném režisérkou, stylizace dle artových francouzskych filmů je zřejmá i dobře provedena. Film má mnoho kvalit a nabízí možnosti k zamyšlení i reflexi. Všichni herci své role zvládají skvěle, problém je však u Mr and Mrs. Pitt, nebýt jich film vůbec nevznikne na druhou stranu, kdyby na ně každý nenahližel jako na Angelinu a Brada a nespojoval jejich osobní život s dějem filmu, soustředili by se na děj a film samotný, ale protože je to pro naprostou většinu diváků nemožné, film dostává velmi špatná hodnocení, protože očekávání jsou naprosto odlišná, než fiktivní příběh ustředního manželského páru.(30.11.2015)

V zajetí vyhaslých (manželských) citů a vášní, (hotelového) voyeurismu, vlažné (manželské) erotiky a jedné manželské krize. Manželství Rolanda a Vanessy už trvá čtrnáct let, ale do idylického soužití má daleko. Jejich vztah skomírá. A vypadá to, že jsou spolu už jen ze zvyku. Divák nezná přesnou příčinu, proč pár žije jen vedle sebe. Pobyt v přímořském hotelu ve Francii ale leccos změní. Roland je neúspěšný spisovatel, který chodí každou chvíli do baru nasávat (inspiraci), sem tam napíše na papír pár řádků pro své nové literární dílo, ale většinu času (francouzsky) klábosí s obsluhou v baru. Jeho frustrace už je ale z nespokojeného manželství neúnosná. To jeho zádumčivá žena je mnohem vynalézavější při navazování nových přátelství. Do jejich života vstoupí místní manželský pár z vedlejšího apartmá, o kterém Vanessa už ví vše, co se intimního soužití týče. Dírou ve zdi totiž pravidelně sleduje jejich mrdačku. A co to v ní probudí? Chuť na mrdačku. Na mrdačku s manžílkem, případně i s novým kamarádíčkem od vedle. To je fuk. Za tímto účelem se Angelina Pittovka neváhá odhalit. Očima bude divák lovit její koziště, které si také urvalo ve filmu pěkný kus celuloidu. Brad Piťák ptáka neukáže, ale Angelina se líbí i ženám, tak je o erotiku tímto směrem postaráno. Mohli si zamrdat víc, to jo, ve filmu je místo toho k vidění jen odvážnější muchlovačka ve vaně. U páru jsem vypozoroval i nějakou tu zajímavost. Neměli žádné přátele z minulosti a Vanessa si potrpěla na neustále upravený vzhled. Dlouhé řasy, upravené vlasy, dokonalé líčení i po probuzení, outfit luxusní paničky, takže pro svého muže nechtěla vypadat tuctově. Znenadání v jejich vztahu nastal obrat. Spojila je díra ve zdi, u které se pravidelně střídali, aby se snad i něčemu (sexuálnímu) přiučili. Piťák s Pittovkou po deseti letech zase spolu před kamerou, ale ve zcela odlišném, komorně laděném a nekomerčním filmu, než kdysi poprvé na počátku jejich slavného vztahu. Film svým pojetím a psychologickou stavbou by se dal připodobnit k vyzrálejším dílům Romana Polanskeho. V každém případě obě herecké hvězdy hrají něco jiného, než na co je divák zvyklý. A ono bylo zajímavé sledovat jejich dvouhodinové snažení ve velmi pomalém a pocitovém filmu. Jen doufám, že se Angelina při psaní scénáře neinspirovala vlastním manželským soužitím s Bradem. Absolutní jistotu, že tomu tak nebylo, nemám. Niterně, intimně a zajímavě hloubavě pojatý film, kterému chybí o chloupek výraznější režijní rukopis. Ale režisérka Angelina to časem přivede k dokonalosti. Jinak by to snad ani nebyla ona, že jo. 80%(16.2.2016)

• spaceboyCZ

Krásné přímořské prostředí i hotelový pokoj s výhledem. Perfektní hudební podkres a zejména pro postavu Angeliny dokonalý výběr kostýmů. To je ale vše, co od filmu dostanete. Jinak je to patos utápějící se ve vlastním stínu. Na druhou stranu, viděl jsem to pár měsíců po tom, co Brangelina oznámila svůj rozvod..v tomto kontextu pak film dostává o hodně jiný rozměr..tak trochu až děsivě autobiografický..ouha.(14.11.2016)