Reklama

Reklama

Nikdo nesmí chybět

  • Čína Yi ge dou bu neng shao (více)
Čína, 1999, 106 min

Režie:

Yimou Zhang

Kamera:

Yong Hou

Hudba:

Bao San
(další profese)

VOD (1)

Daleko v horách severní Číny leží vesnička a v ní zapadlá jednotřídka. Jediný učitel, kterého tu mají, musí však náhle na měsíc pryč. A co najednou s třiceti dětmi, které ve škole ještě zbyly? Někdo je přece musí vyučovat... Po učiteli na desítky kilometrů ani vidu ani slechu, jediná, kdo přichází v úvahu, je čerstvá absolventka základní školy, třináctiletá Min-č' Wej z blízké vesnice. Aby si však vysloužila odměnu za své suplování, musí za měsíc předat všech třicet dětí. Což není snadné. V kraji je taková chudoba, že rodiny hledají všechny možné způsoby, jak se uživit a děti přestávají chodit do školy. Rodina Wej je také chudá, takže když jeden ze žáků odejde do města za výdělkem, musí udělat všechno, aby ho přivedla zpátky. A to všechno se v její situaci podobá dobrodružné výpravě do neznáma.
Yimou Zhang (I-mou Čang) je jedním z nejslavnějších čínských režisérů všech dob. Bývalý kameraman a doslova malíř obrazů v pohybu prorazil do světa už svým prvním samostatným filmem z roku 1987 Rudé pole, za něj získal na MFF v Berlíně Hlavní cenu Zlatého medvěda. O čtyři roky později přišel film Vyvěste červené lampiony (1991) a Stříbrný lev v Benátkách. Dnes je Yimou Zhang slavný po celém světě především pro svá poslední filmová plátna, inspirovaná náměty z velkolepé čínské historie, bohatstvím tradičního čínského malířství a filozofií tradičních bojových umění Hrdina (2002), Klan létajících dýk (2004) a Kletba zlatého květu (2006). Kdo nezná celou šíři Zhangova talentu, bude jistě překvapen. Mezi těmito velkolepými produkcemi, plnými barev, však Zhang natočil i několik komorních, lidských příběhů, sociálních dramat ze současnosti, či bolestné nedávné minulosti (Ju Dou, Příběh Qiu Ju, Šťastné chvíle, Žít). Nikdo nesmí chybět, stejně jako ostatní tyto příběhy, neupoutá na první pohled. Naopak, snímek působí téměř jako dokumentární obrázek z čínského venkova, v rolích vystupují neherci, kteří hrají sami sebe a barevnost je přímo závislá na skutečné barvě prostředí. Zhangovo mistrovství tu však ukazuje svou druhou tvář. Hluboká empatie s dramatem, který pro dívku znamená překonání svých psychických i fyzických sil, nebezpečnou výpravu do země neznámé a v mnohém nebezpečné, spolu s talentem vést neherce ke zcela autentickému výkonu, a samozřejmě schopnost "mluvit" kamerou, vytváří z tohoto malého bizarního příběhu silné a lidské drama. Jež navíc skrývá i mnohé poznání o současné Číně. Ze všech mezinárodním cen, které film získal, připomeňme především Zlatého lva a tři další ceny na MFF v Benátkách. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (56)

Tyler 

všechny recenze uživatele

Jednoduchý, jemný a citlivý příběh ze zapadlé čínské vesničky přibližuje tvrdost tamního života, zároveň však hovoří o naději - i když pro někoho možná kýčovitě..."Nikdo nesmí chybět" staví na autentičnosti prostředí a postav, a tak není žádný problém přenést se o tisíce kilometrů východním směrem. Do míst, odkud se dostanete jen díky talentu nebo tvrdé práci ve velkoměstě...ostatně střet vesnického a velkoměstského života umožňuje poukázat na absurditu stavu, kdy jen cena jízdenky na autobus vymezuje rozdíl mezi chudobou a materiálním zajištěním. Osobně se přiznám, že ač film Zhanga Yimoua neoplývá závratným tempem a ve své podstatě je prostinký, silně na mě zapůsobil. Zhang nechává příběh volně plynout a diváka postupně aklimatizuje - jen proto, aby ho vzápětí emocionálně rozložil...Radím vám, zavítejte s ním do končin, kde Coca-Cola chutná lidem úplně jinak než nám. ()

mm13 

všechny recenze uživatele

Prilepšujem, ale hlavná hrdinka mi bola natoľko sympatická a tie nevystaté decká v škole také podarené, že odpúšťam prekvapujúco obyčajný záver. Nie že by som režisérovi neuznával právo upozorniť na nedostatky školstva na čínskom vidieku, ale to bolo všetko čo nám chcel povedať? To už sa nedalo rozvinúť tému do všeobecnejšie platnej roviny? ...no nič, i tak veľmi príjemný zážitok. [70%] ()

Reklama

Slarque 

všechny recenze uživatele

Jedna z mála příležitostí vidět ve filmu některou ze skutečných tváří Číny. Chudá, zaostalá provincie s dětmi na hranici mezi školní docházkou a analfabetismem, kde může učit i třináctiletá dívka, která toho zjevně umí v mnoha ohledech méně než její svěřenci. Přestože není nijak sympatická, jsem jí na té odysee při hledání jednoho ze svých žáků ve městě začal držet palce. Celkově film působí naprosto autenticky a přitom ale v ničem nepřipomíná dokument. Režisér odvedl zajímavější práci než ve všech následujících historických velkofilmech dohromady! ()

Dadel 

všechny recenze uživatele

Sledovat naivní pokusy třináctileté suplentky (jejíž pedagogické schopnosti jsou ještě o něco horší než u soudružek, které si pamatuji z gymplu) o vypátrání ztraceného žáka je velice úsměvné až dojemné. Takže citlivky i cynikové se rozhodně nudit nebudou. Film bych doporučil i všem, kdo s oblibou nadávají na stav českého školství - to čínské je na tom ještě hůře (ale zase ne o moc). Zajímavostí je, že všechny (!) role ztvárnili neherci, neherečky a neherčata, většinou i stejných jmen a profesí jako jejich postavy. ()

yenn 

všechny recenze uživatele

Aneb Quest for Pupil, RPG z prostředí současné Číny se sympatickou ideou představit obtížnou situaci čínských venkovských škol, nepříliš propracovanými postavami, prostými dialogy a bohužel nepovedeným závěrem. Byť si mě hrdinka nezískala, bylo zajímavé sledovat, pomocí jakých questů ji autoři dovedou k očekávanému cíli. Finální dění ovšem dojem pokazilo. 5/10 ()

Galerie (10)

Zajímavosti (7)

  • Režisér Zhang Yimou získal za tento snímek v roce 1999 čínskou cenu Zlatý kohout za nejlepší režii. (Terva)
  • Film byl v roce 1999 z politický důvodů vyškrtnut ze seznamu soutěžních filmů filmového festivalu v Cannes. (Terva)
  • Všechny role ve filmu ztvárnili neherci a neherečky, většinou i stejných jmen a profesí jako jejich postavy. (TheMaker)

Související novinky

Seminář čínských filmů 2012

Seminář čínských filmů 2012

03.03.2012

Kino Svět, Hodonín od 9. do 11. března 2012. Přehlídka, navazující na tradici seminářů asijské filmové tvorby, pořádaných v uplynulých letech ve Veselí nad Moravou v kině Morava se od letošního roku… (více)

Reklama

Reklama