Santa je úchyl!

• Německo

Bad Santa

Santa je úchyl!

Komedie

USA / Německo, 2003, 91 min (SE: 98 min, Director's cut: 88 min)

Soundtrack David Kitay: 1. Nocturne No. 2 in E-Flat Minor, Op. 9 No.2 2. Up on the House Top 3. Jingle Bell Rock 4. Please Come Home for Christmas 5. Papa Loves Mambo 6. Holly Jolly Christmas 7. Let It Snow, Let It Snow, Let It Snow 8. Deck the Halls 9. Jingle BellsIt Came Upon a Midnight Clear(15.5.2011)

Rozpočet $23miliónovTržby USA $60,060,328Tržby Celosvetovo $76,488,889/videl v kine: 35%/(7.6.2005)

Jó, tenhle Santa vám naděl(í)á takovej dáreček, že se tejden nevykadíte... :-)) A taky vám nadělí tuhle velmi obskurní hořkou komedii pro pokročilé čilé milovníky absurdit, taškařic, ptákovin a romantických vánoček... ;-) Skvělý Billy Bob T. ve své >životní roli< věčně opilého a podělávajícího se podvodníka a zloděje, jemuž zdařile sekunduje černošský trpaslík (ó jak kouzelně nekorektní :-) Tony Cox coby malý velký gauner Marcus. "Jsem živoucí důkaz, že Santa neexistuje..." dí nasraný Willie malému tlustému smutnému chlapečkovi (ve své roli vynikající dětský herec Bret Kelly, žádný smrad typu Macaulaye Culkina), aby poté přestal nesnášet děti (alespoň ty, ze kterých má užitek) a nakonec došel polepšení a nového života. "Ze zad mi vytáhli osum kulek..." a to už je skoro jako poslední varování... Tahle taškařice není pro slabé povahy, puberťáky, obrýlené intelektuálky či rodinku na nedělní tůře po předvánočním megagigateramarketu. Leda byste ho chtěli potom vykrást... :-) - - - P.S. Nepochopitelný a úchylný je český název filmu. B.B.T hraje postavu, která je vším možným, jen ne >úchylem< ! Distributorovi by patřilo, aby se už nikdy takhle stupidně nevykadil...(12.3.2006)

Hřeší na to, že na severním pólu není protialkoholická léčebna, čadí víc než komín, kterým má procházet a vzhledem k fascinaci jistým typem sexu si jeho sob musí dávat setsakramentský pozor, aby se tento zhýralý Santa neocitl mezi ním a sáněmi. Cynické, obhroublé, nasáklé chlastem a pocitem viny, zkrátka Vánoce jsou svátky hříchu.. Zwigoff už u Ghost World prokázal, že pro příběhy o životních loserech má cit a i přes jistou dávku ujetosti je umí podat hravě a tak nějak lidsky. Úvodní titulek s názvem filmu v kompozici se šavlujícím Santou si zaslouží zarámovat a dát k adventnímu věnci na krb..(15.12.2015)

Snímek, po kterém již nikdy nebudou vánoční koledy stejné. A Billy Bob Thorton v roli, ve které se zaškatulkoval na dlouhá léta dopředu. "Coenovsky praštěné" a tedy zatroleně vtipné, nezbední truldové!(19.6.2004)