Santa je úchyl!

• Německo

Bad Santa

Santa je úchyl!

Komedie

USA / Německo, 2003, 91 min (SE: 98 min, Director's cut: 88 min)

• Le_Chuck

Ne, ne, ne! Bad Santa nieje ten typ postavy, ktorej by som dokázal fandiť. Thornton fuckujíci-súložíci na 50 spôsobov, jeden nesympatický špek a pár stromčekov a kostýmkov, ktoré majú pripomínať vianočnú atmosféru s toho nerobia film, ktorý by som chcel na štedrý deň vidieť. Mám taký silný feel, že to zamerané na úzku vekovú skupinu, s ktorej už akosi vyčnievam. Aj keď v konečnom dôsledku to nieje také tragické, skôr nevhodné. A chlastať sa nemá škodí to na pečienku...(14.10.2005)

Asi prvá vianočná komédia, ktorá dostala R-kovú (ne)prístupnosť a musím povedať, že oprávnene. Krásne úchylné. 85%.(6.3.2006)

Film plný nadávek místy dost těžkého kalibru, které ze začátku fungují a lehce šokují, časem ztrácejí razanci a originalitu... Zbytek příběhu mi ale přišel tak trochu jako z Disneyovky - napravení a ponaučení... Takže vlastně nevím, komu je tohle dílo vlastně určeno... Dětem? No nevím, jestli bych tohle pustila třeba dvanáctiletému děcku. Dospělým? OK, párkrát jsem se zasmála, ale že bych byla nějak zvlášť nadšená, to se skutečně říct nedá. Bily Bob je sice fajn, ale to mi nějak nestačí.(24.10.2006)

Tak z tohodlenc Santy jsem měl vítr ještě na přespříští Vánoce po shlédnutí o tehdejších Vánocích.(11.5.2005)

Hodne slusnej masakr a nejspis nejlepsi vanocni film, kterej by se ovsem nemel poustet detem. Pribeh je velice originalni a scenar je fajn, protoze nedojde k zadnemu polepseni pomoci ditete, ale to nejvetsi plus je Billy Bob. Takovyhleho ubozaka snad jeste nehral, je tak na sracky az vam ho je lito, ale pritom se skvele bavite. Mozna by ale film potreboval trochu vetsi svih, i kdyz neni prakticky minuta bez nejaky prasarny, i kdyz inteligentne podany, nic ve stylu Klub sracu, presto film misty zadrhava. Je to tak 4,5, ale dam tech 5*.(2.1.2005)

• - Vzhledem k rozpočtům dnešních hollywoodských projektů v podstatě nezávislý (18 mil.) film vydělal za první tři dny promítání (28. – 30. 11. 2003) slušných 12,3 mil. dolarů. Během následujících čtyř měsíců se tato suma zvýšila až na zaokrouhlených 60 milionů. (imro)

• - Režisér Terry Zwigoff se do povědomí kritiků dostal v roce 2000 filmem Přízračný svět, který natočil podle stejnojmenného komiksu o dvou outsiderech – dívkách na prahu puberty. (imro)

• - Ve scéně, kdy Santu (Billy Bob Thornton) probudí budík, jsou vedle budíku vidět láhve. Etikety na nich jsou otočeny chvílemi dopředu, chvílemi zase vlevo. (Mr.Hudson)