Santa je úchyl!

• Německo

Bad Santa

Santa je úchyl!

Komedie

USA / Německo, 2003, 91 min (SE: 98 min, Director's cut: 88 min)

Scénář: Glenn Ficarra, John Requa .. B. B. Thorton jako Santa je fakt cool looser! Je dobře, že u náš chodí Ježíšek, protože od něj jako Santy bych dárek ani nechtěl :). I jeho "mamka" a skřítek v jednom je super a v ringu mu to tak sekne. A jen tak mimochodem, byl jsem z filmu jako celku trochu zklamán, protože námět nabízel mnohem, mnohem víc.. Šťastný a Veselý. 70%.(6.11.2004)

Santu jsem viděl poprvé 24. prosince odpoledne (skutečně!) a věřte mi, málokterý film dokáže navodit vánoční atmosféru s takovou (nedbalou) elegancí. 80% Zajímavé komentáře: Djkoma, Lynn, Rex Mundi, Aiax, plagjoklas, hot_spot(10.6.2005)

Nepředpokládám, že ji někdy uvidím v ČT na vánoce v odpoledních hodinách. Tak snad alespoň v tý base by ji mohli pouštět.(7.8.2010)

Provokativní, na usedlé americké poměry ve filmovém průmyslu i ve společnosti téměř podvratný zábavný snímeček o polepšení jednoho alkoholem nasáklého kriminálníka, který spolu se svým kumpánem v převlečení za Santa Clause využíval atmosféru předvánočních nákupů k přízemnímu obohacování. Cynický humor, který nabourává tradiční předvánoční sentiment amerických rodinných filmů, spolu s výborným hereckým obsazením v čele s Billy Bobem Thorntonem dělá z téhle komedie vysoce nadprůměrnou záležitost. Celkový dojem: 85 %. Jenom škoda, že režisér nenašel u producenta pochopení pro shazování náboženských rituálů a vůbec křesťanského zaměření vánočních svátků. Původní verze scénáře obsahovala údajně daleko ostřejší humor v podání hlavního hrdiny.(16.6.2006)

Toto vianočné predpeklie si zaslúži potlesk: Billy Bob Thornton zo Smrtiaceho bumerangu je neskutočný filmový hajzel, ustavične naložený v liehu, cigaretách a nadávkach. Nasáčkuje sa do cudzieho domu, obývaného šikanovaným chlapcom a jeho senilnou babičkou... Svet Terryho Zwigoffa je zabývaný celým zástupom mäsitých figúrok, ktorých vrcholom je takmer vyzlečená Lauren Grahamová zo Žien z rodu Gilmorovcov, posadnutá sexom s Dedom Mrázom. Dodatok z roku 2017: Ale faktom je, že som to videl raz v živote, po repríze som nikdy netúžil a nechýba mi... a dvojka je strašná. Vlastne skôr triler, než komédia. Wtf.(17.7.2005)

• - Billy Bob Thornton přiznal, že během natáčení byl neustále intoxikovaný. (imro)

• - To, že film není pro dětského diváka, dokazuje i jedna z jeho produkčních společností. Dimension Films má totiž na kontě převážně hororové snímky jako je série Halloween, Hellraiser či Od soumraku do úsvitu. (imro)

• - Brett Kelly, ktorý hral osamelého a telnatého chlapca, takmer prišiel o svoju úlohu kvôli osýpkam. Až po potvrdení od lekára sa smel zúčastniť natáčania. (Greenpeacak)