poster

Cowspiracy - Klíč k udržitelnosti (festivalový název)

 • Česko

  Cowspiracy

  (festivalový název)
 • USA

  Cowspiracy: The Sustainability Secret

Dokumentární

USA, 2014, 85 min

Kamera:

Keegan Kuhn
(další profese)
 • heyda
  *****

  Na první pohled se zdá být tento dokument o tom, že rostlinná BIO strava a zemědělství je jediné správné a udržitelné a velkochovy čehokoliv jsou špatné a mohou mimo jiné i za změny klimatu. Samozřejmě takové tvrzení už dávno platí a netřeba o něm dlouze polemizovat. Co mě osobně bavilo sledovat víc, je chování lidí, argumentace nejrůznějších ekologických organizací a samozřejmě pozadí celého dokumentu. Zároveň jsem si připomněl jak USA už dávno nemá charakter kapitalistické a demokratické země jako měla před sto lety. Každý, kdo byl v USA (já byl) a dokáže se kolem sebe dívat kriticky, tak vidí, že z Ameriky se stala taková Potěmkinova vesnice. Vše se tváří jakože vyspěle, demokraticky a svobodně, ale jaksi to smrdí od hlavy a není to jen dobytek. Mrzí mě pouhých 355 hodnocení....90%(10.10.2015)

 • noriaki
  *

  Víte jak poznáte v místnosti plné neznámých lidí vegana? Do deset minut Vám to sám řekne. Nemám rád konspirační teorie. A tvrdit, že celý svět zamlčuje prostou a jednoduše pochopitelnou pravdu nedozírného významu, je konspirační teorie. Cowspiracy předkládá impozantní sbírku grafů a statistik, vesměs bez uvedení zdroje, nebo jakéhokoliv ověření. Spousta z nich je už na první pohled absurdní. Pokud je na vyprodukování jednoho litru mléka potřeba 1000 litrů vody, tak jenom české krávy při své produkci 2,9 mld litrů mléka spotřebují ročně 2,9 biliónů litrů vody, což je zhruba jeden a půl Balatonu. Také to mimo jiné znamená, že kráva která nadojí denně průměrně 20 litrů mléka, na tenhle výkon potřebuje větší zahradní bazén vody. A příští den druhý bazén. Ano, kdyby jsme vyvraždili převážnou část krav, prasat, ovcí, koz a slepic, tak by se přírodě nepochybně ulevilo. Ale pochybuji, že by to vydrželo nadlouho. Koneckonců hlas vypravěče sám říká, že živit velkého savce rostlinou stravou je strašně náročné. Příklady vyznavačů raw stravy pojídajících osm kilogramů ovoce a zeleniny denně, nebo frutariánů s jejich spotřebou 200 kilogramů zeleniny týdně "..... doma mám čtyři ledničky a salát nejím z talíře ale z kýble" jsou sice zajímavé, ale nějak se z nich vytratila ta ekologická nenáročnost. Pak už asi nezbude, než se živit pránou. Á propos, pokud ekologické organizace zamlčují náročnost živočišné výroby z důvodu kontroverznosti tématu, co teprve fakt, že značnou část vody a masa spotřebuje téměř 600 miliónů domácích koček a téměř 400 miliónů psů. Ale vysvětlujte lidem, že pro dobro planety musí vybít i je.(8.8.2016)

 • whack
  *****

  Prvá polovica dokumentu plná štatistík a grafov bola pre mňa pútavejšia ako druhá časť, ktorá nie je bežným propagovaním vegánstva, ale tvrdí, že keď ľudia prejdú na vegánsku stravu, zachránia Zem, a s týmto ja tak úplne nesúhlasím. Keby to krmivo, ktoré je využívané na vykrmovanie zvierat, sa namiesto toho použilo na nakŕmenie ľudí, mohlo by sa možno nasýtiť aj stokrát viac ľudí. A čo?! Teraz, keď je nás 7 miliárd všežravcov, máme ešte možnosť vybrať si alternatívu, ale keď nás bude 10 miliárd vegánov a priestor na produkovanie vegánskych potravín bude budovaný na úkor inej zelene, tak čo potom? Bude to ešte horšie, pretože už nebudeme mať alternatívu v zálohe. Pralesy sa klčujú rovnako kvôli rozširovaniu dobytčích fariem a rovnako kvôli rozširovaniu sójových plantáží. Je nás veľa. Environmentalizmus, ktorý je tak strašne nevyhnutný, nemusí začať a nemôže končiť vegetariánstvom! Vegánstvo, pokiaľ je u dotyčného jedinca vrcholom jeho aktivizmu, nie je dostatočným riešením. Vegánstvo ako životný štýl a spôsob stravovania je prospešný po každej stránke, no vo výsledku môže byť niekedy účinnejší aktívny nevegetarián, ako pasívny vegán. Samozrejme by som vôbec nebol proti, keby sa nám podarilo agrobiznis v chove hospodárskych zvierat úplne zrušiť, hoci aj bojkotom živočíšnej výroby, ale buďme realisti. Je jasné, že chov hospodárskych zvierat je obrovskou environmentálnou záťažou, ale ak niekto prejde na vegánstvo s tým, že tým zachráni Zem a že viac už robiť netreba, to je nonsens. Štatistiky v tomto dokumente sú tiež niekedy nepresné, napríklad, hovorí sa tam, že denne sa narodí na Zemi 160 000 ľudí, ale v skutočnosti je iba čistý prírastok (čiže už s odrátaním tých, čo zomrú) 250 000, čo je dosť alarmujúce číslo, každopádne som čakal viac objektívnych informácií ohľadne preľudnenia už keď do tej témy rypli.(1.11.2014)

 • schizmo
  ****

  Tohle je docela šokující dokument, který pokud si ty statistiky a čísla necucají z prstu a jsou byť jen z poloviny pravdivé, sedláckými počty se zcela jasně ukazuje, že jestli nezměníme svůj způsob uvažování nejen v trvale udržitelném rozvoji, ale také ve vztahu k jídlu, čeká nás docela rychlá cesta do prdele. Ono je docela funny, že se tady nepracuje s novými výzkumy ani čerstvě objevenými čísly, pouze se někdo sebral a našel spojitost tam, kde by ji většina ani nehledela. Ba co víc, jak se ukazuje, slovo conspiracy v v přesmyčce názvu není úplně náhodné - podle všeho je za celou touhle mašinérií jak vládní, tak ekologický zájem, takže i na oko ekologické a enviromentální organizace jsou v tom namočeny tak, že neříkají celou pravdu a drží spotřebitele v záměrné omezené informovanosti. O čem že tu celou dobu mluvím? O děsivé řeči čísel, která ukazuje hrůznou souvislost mezi živočišnou výrobou a nároky na místo, kremení, vodu, znečištění a další faktory, které stav přirody rychle sunou na okraj propasti. Ono se to nezdá, a já si nedělám iluze, že to vůbec koho z většiny konzumentů zajímá, ale k vyprodukování 1 kg masa nebo 1 litru mlíka je potřeba, všeho x krát více za jednotku času, než spotřebuje sám člověk čili pokud by se všechny plodiny, co zbaští hospodářská zvířata využily na výrobu jídla, nikdo by netrpěl hladem. Nebo další statistikou co mě docela šokovala, je fakt, že kdyby všichni obyvatelé číny chtěli spotřebovat tolik masa (tuším hovězího) jako ve Státech, tak v přepočtu to znamená, že na planetě není ani tolik místa, aby bylo vůbec vyprodukováno. Jako třešničku na dortu si můžete dát zaskočené zástupce jednotlivých organizací, kteří jsou úplně v prdeli tím, že nevědí, co mají odpovědět nebo tím, že se jich na tohle vůbec někdo ptá, takže ve výsledku si stejně povzdechnete nad tím, že tohle je předem prohraný boj, protože pokud bude ve světových vládách dostatek masožroutů, vždy to povede k posvěcení zákonů, které raději dovolí devastaci pralesů, zabírání půdy či znečišťování prostředí. Protože proč? No protože právo na maso, mlíko a další živočišné výrobky si nikdy vzít nenechají. Ještě než si pomyslíte něco o veganské propagandě, aniž by jste se na dokument koukli nebo si snadno spočítali dvě a dvě, nezbývá mi než doufat, že Satan v pekle je vegan :D :D :D.(11.1.2015)

 • lopata555
  ***

  Pár vecí som sa dozvedel, pár som vedel a o pár veciach pochybujem. Poviem to inak. Nie je to zlé. To, že je to jednostranné som čakal. Lenže aj tak mi tam chýbalo vyjadrenie opačnej strany ohľadne jedenia mäsa a mliečnych výrobkov. Proste jeden doktor povedal, že to nepotrebujeme tak to hned nepotrebujeme?(27.11.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace