Cowspiracy - Klíč k udržitelnosti (festivalový název)

• Česko

Cowspiracy

(festivalový název)

Cowspiracy: The Sustainability Secret

Dokumentární

USA, 2014, 85 min

Keegan Kuhn

Možno byť veganom nie je dostatočné riešenie, ale je to skutočne dobrý štart. Štatistiky sú štatistiky, niekoho možno presvedčia viac, ako emócie ako súcit a láska. Každopádne ak chceme pomáhať zvieratám a planéte v prvom rade musíme prestať vnímať ich telá, ako našu potravinu. Musíme ich začať brať ako živé bytosti, ktorých domovom je na ich nešťastie planéta, kde žijeme aj my. Musíme si uvedomiť, že nie je prirodzené to, ako s nimi zaobchádzame a ako ich vyhladzujeme. Zamyslime sa nad prácou organizácií ako Greenpeace, čoho všetkého už dosiahli a prečo to vlastne robia. Takéto dokumenty sú prospešné jedinému účelu, rozšíriť nám obzory a tak trochu nás nakopnúť v snahe urobiť svet lepším a zachovať ho ako bezpečný domov pre všetkých jeho obyvateľov, nie len pre ľudí.(25.10.2015)

FAKTY z dokumentu. | Cowspiracy v prvom rade ponúka široký pohľad na environmentálnu stránku živočíšneho poľnohospodárstva. Zaoberá sa eko-organizaciami, a prečo nepoukazujú na primárnu príčinu deštrukcie Zeme, ktorou je agro-biznis. Prečo sú aktivisti na práva zvierat považovaní za č.1 v zozname teroristov. Ako sa divé zveri stávajú obeťami ľudskej moci a nenásytnosti. Porovnanie živočíšneho poľnohospodárstva a preľudnenia, a ktoré z toho má väčší dopad na životné prostredie. Čelíme, či má nejaký význam jedenie živočíšnych výrobkov iba raz za čas, alebo by bolo najprospešnejšie ich vylúčiť úplne. Ale čím viac pátrame zo stránky životného prostredia, naskytne sa nám pohľad na zabíjanie zvierat z prvej ruky, kde sa nám otvoria oči ďalšiemu aspektu, ktorý sme stratili vďaka úspešného vymývaniu mozgov korporáciami - a to je, súcit k zvieratám. V závere dokument poskytuje alternatívy na mäso, mlieko, vajcia, a prichádzame k názoru, že z hľadiska uživenia 7 miliard ľudí nie je živočíšne poľnohospodárstvo efektívne, a môžeme byť zdravý aj na úplne rastlinnej strave. | moja odpoveď na pár komentárov - kinghome - zvláštne, že mäsožravá propaganda ti nevadí, a hovoríš, že mäso ti chutí? predtým alebo potom, čo ho ochutíš rastlinnými potravinami (soľ, koreniny, omáčky) | LordSnape - "Souhlasím s názorem, že je lepší být aktivní a uvědomělý všežravec" ty si potom pozeral nejaký iný dokument, pretože v Cowspiracy je JASNE vysvetlené, že to touto vysnenou ružovou cestou s poníkmi nepôjde, že je to len mýtus pre tích, ktorí sa nechcú zmeniť. "než jen laxní vegan/vegetarián, který jen poučuje a útočí, než aby něco skutečně dělal pro planetu." znova, musel si pozerať nejaký iný dokument, pretože v tomto je JASNE vysvetlené, že vegánska strava je jediná cesta, ako zachrániť planétu. A ekonomika funguje na jednoduchom princípe dopytu a ponuky, takže menej ľudí stravujúci sa živočíšnymi produktmi a viac stravujúci sa rastlinnou stranou = dotyčný ROBÍ niečo pre planétu. A nepleť tu sem vegetariánstvo - odkiaľ si myslíš, že pochádza mlieko? snáď nie od kráv? a o akom zvierati sa naviac rozpráva v tomto dokumente? máš to rovno aj v názve. whack - "Teraz, keď je nás 7 miliárd všežravcov, máme ešte možnosť vybrať si alternatívu, ale keď nás bude 10 miliárd vegánov a bude dochádzať priestor na produkovanie vegánskych potravín, čo potom? Bude to ešte horšie, pretože už nebudeme mať alternatívu v zálohe. Pralesy sa klčujú rovnako kvôli rozširovaniu dobytčích fariem a rovnako kvôli rozširovaniu sójových plantáží." aj keď by nás raz bolo 10 miliárd vegánov, tak je to omnoho menej než 70 miliárd dobytka rok čo rok chovaných a zabitých. A prečo by sme mali pestovať sóju? prečo nie zemiaky, ryžu, kukuricu...alebo niečo oveľa lepšie - ovocné sady? "Je jasné, že chov hospodárskych zvierat je obrovskou environmentálnou záťažou, ale ak niekto prejde na vegánstvo s tým, že tým zachraňuje Zem a že viac už robiť netreba, to je nonsens." jeden vegán svet nespasí, rovnako ako jednotlivec, ktorý sa rozhodne neprodukovať deti. V Číne už začali s regulovaním populácie, neviem či aj v Indií a iných štátov..takže dačo sa proti nadmernej populácie už robí, neviem čo viac chceš. Z večera na ráno sa zmena nestane. Nemyslím si, že by dokument si myslel, že vôbec netreba regulovať ľudskú populáciu (že stačí prejsť na vegánsku stravu a môžeme sa rozmnožovať ako chceme), ale je faktom, že nadmerná populácia UŽ JE predmetom diskusie v nejakých krajinách, zatiaľ čo najväčší kontribútor znečisťovania životného prostredia - agro biznis, o tomto sa veľmi nehovorí, viď. najväčšie environmentálne organizácie sa tomuto vyhýbajú, pretože agro biznis má vo vláde veľkú moc, viď. prečo aktivisti boli a sú zabíjaní.(25.8.2014)

• pools

Hitler s celou svou propagandistickou mašinérií byl oproti veganům naprostý amatér.(8.9.2014)

Prvá polovica dokumentu plná štatistík a grafov bola pre mňa pútavejšia ako druhá časť, ktorá nie je bežným propagovaním vegánstva, ale tvrdí, že keď ľudia prejdú na vegánsku stravu, zachránia Zem, a s týmto ja tak úplne nesúhlasím. Keby to krmivo, ktoré je využívané na vykrmovanie zvierat, sa namiesto toho použilo na nakŕmenie ľudí, mohlo by sa možno nasýtiť aj stokrát viac ľudí. A čo?! Teraz, keď je nás 7 miliárd všežravcov, máme ešte možnosť vybrať si alternatívu, ale keď nás bude 10 miliárd vegánov a priestor na produkovanie vegánskych potravín bude budovaný na úkor inej zelene, tak čo potom? Bude to ešte horšie, pretože už nebudeme mať alternatívu v zálohe. Pralesy sa klčujú rovnako kvôli rozširovaniu dobytčích fariem a rovnako kvôli rozširovaniu sójových plantáží. Je nás veľa. Environmentalizmus, ktorý je tak strašne nevyhnutný, nemusí začať a nemôže končiť vegetariánstvom! Vegánstvo, pokiaľ je u dotyčného jedinca vrcholom jeho aktivizmu, nie je dostatočným riešením. Vegánstvo ako životný štýl a spôsob stravovania je prospešný po každej stránke, no vo výsledku môže byť niekedy účinnejší aktívny nevegetarián, ako pasívny vegán. Samozrejme by som vôbec nebol proti, keby sa nám podarilo agrobiznis v chove hospodárskych zvierat úplne zrušiť, hoci aj bojkotom živočíšnej výroby, ale buďme realisti. Je jasné, že chov hospodárskych zvierat je obrovskou environmentálnou záťažou, ale ak niekto prejde na vegánstvo s tým, že tým zachráni Zem a že viac už robiť netreba, to je nonsens. Štatistiky v tomto dokumente sú tiež niekedy nepresné, napríklad, hovorí sa tam, že denne sa narodí na Zemi 160 000 ľudí, ale v skutočnosti je iba čistý prírastok (čiže už s odrátaním tých, čo zomrú) 250 000, čo je dosť alarmujúce číslo, každopádne som čakal viac objektívnych informácií ohľadne preľudnenia už keď do tej témy rypli.(1.11.2014)

Na první pohled se zdá být tento dokument o tom, že rostlinná BIO strava a zemědělství je jediné správné a udržitelné a velkochovy čehokoliv jsou špatné a mohou mimo jiné i za změny klimatu. Samozřejmě takové tvrzení už dávno platí a netřeba o něm dlouze polemizovat. Co mě osobně bavilo sledovat víc, je chování lidí, argumentace nejrůznějších ekologických organizací a samozřejmě pozadí celého dokumentu. Zároveň jsem si připomněl jak USA už dávno nemá charakter kapitalistické a demokratické země jako měla před sto lety. Každý, kdo byl v USA (já byl) a dokáže se kolem sebe dívat kriticky, tak vidí, že z Ameriky se stala taková Potěmkinova vesnice. Vše se tváří jakože vyspěle, demokraticky a svobodně, ale jaksi to smrdí od hlavy a není to jen dobytek. Mrzí mě pouhých 355 hodnocení....90%(10.10.2015)