Před Stonewallem

(festivalový název)
všechny plakáty

Za dokumentem Před Stonewallem stojí výrazná filmová tvůrkyně 70. let Greta Schiller spolu s neméně významným Robertem Rosenbergem. Podařilo se jim věrně a ikonicky zachytit tehdejší queer kulturu 70. let, ke které patřilo hnutí za osvobození gayů a leseb a rozmach Nové levice. Svým ikonickým snímkem přispěli k radikálnímu zlomu v chápání queer komunity ve společnosti a jejich dokument právem rezonuje i po 50 letech. (Mezipatra)

Idego

Pásmo mluvících hlav, které na necelé hodině a půl proplouvají 20. stoletím a kombinací osobních příběhů a faktických poznámek přibližují, jak se žilo LGBT lidem v US před rokem 1969. Na můj vkus to ale nejde dost do hloubky. Pokud o historii hnutí za občanská práva už něco víte, tenhle dokument vám asi nic novýho neřekne. A bohužel mám pocit, že nebude velkým přínosem ani pro ty, kteří naopak o tomto tématu neví nic, protože neposkytuje z dnešního pohledu potřebný jednotící rámec, který by ty jednotlivý příběhy a informace dával do širšího kontextu doby. A bez toho kontextu divák zákonitě nemůže plně chápat a docenit, jak významná a/nebo přelomová ta která událost byla. To samozřejmě není chyba tvůrců, protože to je film určený americkému publiku v roce 1984, které má ten big picture buď osobně nebo zprostředkovaně zažitý. Z pohledu střední Evropy v roce 2020 ale není Before Stonewall dostatečně komplexní. ()