1001 gramů

1001 gramov

1001 Grams

Norsko / Německo / Francie, 2014, 91 min

• Marigold

Z kdysi pronikavého a nezaměnitelného ironika, který uměl bez patosu vystihnout bizarní krásu existence a nepravděpodobného sblížení se zřejmě definitivně stal konvenční kýčař. Prvních deset minut je skvělých, pak film upadává do doslovné a dojivé rozbředlosti, v níž už není ani památka po sžíravosti geniálních Vajec a málomluvné vřelosti Povídek z kuchyně. A za ten vybarvičkovaný závěr by Hamer zasloužil kilem po hlavě.(27.4.2015)

• Kristusazapad

Osobne sa mi vôbec nepáči Hamerove zosmiešňovanie presnosti vedcov či samotnej práce hlavnej hrdinky. Prehnane dramatické otváranie trezoru, v ktorom je podľa slov jedného z vedcov „matka všetkých kilogramov“ je jednou z takýchto paródií. V kontexte filmu to pôsobí tak, že autor nerozumie zanieteniu s akým vedci pristupujú k niečomu, na prvý pohľad tak banálnemu, ako prototyp národného kilogramu. Pritom v samotnom filme sa zobrazuje množstvo úkonov, pre ktoré je presnosť miery dôležitá. Priam až kontrapunkticky potom pôsobí scéna, keď sa vedci bavia o obľúbenom ľudovom mýte, akým je váha duše. Vo filme sa tomu celkovo pripisuje veľmi veľký význam, avšak vedci zaoberajúci sa mierami by azda podobnému bludu neverili. A keď aj pristúpime na hru fiktívneho sveta filmu, je to maximálne lacné. Chladné prostredie Nórska, ktoré dominuje prvej polovici filmu je pre zmenu konvenčné, keďže už tradične využíva chladné farby a až geometricky komponovanú mizanscénu, korešpondujúcu s prácou i pocitmi hlavnej postavy. S príchodom do Paríža sa však začnú na scéne objavovať oblúky a teplé farby, ktoré v závere prejdú až do gýčovitých západov slnka nad mostom a dominancie červenej a oranžovej farby v mizanscéne. Štýl tak síce korešponduje s vnútorným svetom hlavnej hrdinky a poukazuje na postupné uvoľnenie a lásku v jej živote, ale koná tak príliš ostentatívne a rovnako ako stovky iných predtým. A to je základný problém celého filmu. Minimum inovácie, ironické bavenie sa na svete, ktorému režisér očividne ani nechce rozumieť a gýč. Viac tu(30.10.2015)

Melancholická, severská, komedie. Navíc romantická. Scény s kilogramem naprosto nejlepší, chtěl bych taky takovou práci.(4.4.2015)

Na môj vkus asi moc pomalý film, ktorý sa ku svojim myšlienkam pristupuje veľmi jemne a často ich podľa mňa naťahuje. Pristihol som sa ako občas pri filme zaspávam, najmä počas prvej polovice a nemohol som sa tomu brániť. Ale nechcem tvrdiť, že film je zlý. Humor je skvelý, má svoje pekné úprimné momenty a je to celkom príjemne sledovateľné. Asi to nie je film, ktorý by som dokázal ja nejako výnimočne oceniť, ale minimálne viem pochopiť určité jeho kvality. Znovu by som sa k nemu už ale nevrátil.(19.6.2015)

Prvá polovica bola taká pomalá, že ma skoro uspala. Ale osamelosť hlavnej postavy bola skoro hmatateľná. Potom môjmu zážitku pomohlo, že sa začali objavovať postavy, alebo skôr jedna, s ktorými konečne dochádzalo k nejakej interakcii. A úplne chcem elektromobil. (Art Film Fest - Trenčianske Teplice, kino Prameň - 19.6.2015)(21.6.2015)