1001 gramů

• slovenský

1001 gramov

1001 Grams

Norsko / Německo / Francie, 2014, 91 min

Příběh křehké ženy vyprávěný skoro se zatajeným dechem. Velmi osobitý humor, který mě nadchnul už u Povídek z kuchyně. Film, který mi přesně padl do nálady.(5.12.2016)

• Kristusazapad

Osobne sa mi vôbec nepáči Hamerove zosmiešňovanie presnosti vedcov či samotnej práce hlavnej hrdinky. Prehnane dramatické otváranie trezoru, v ktorom je podľa slov jedného z vedcov „matka všetkých kilogramov“ je jednou z takýchto paródií. V kontexte filmu to pôsobí tak, že autor nerozumie zanieteniu s akým vedci pristupujú k niečomu, na prvý pohľad tak banálnemu, ako prototyp národného kilogramu. Pritom v samotnom filme sa zobrazuje množstvo úkonov, pre ktoré je presnosť miery dôležitá. Priam až kontrapunkticky potom pôsobí scéna, keď sa vedci bavia o obľúbenom ľudovom mýte, akým je váha duše. Vo filme sa tomu celkovo pripisuje veľmi veľký význam, avšak vedci zaoberajúci sa mierami by azda podobnému bludu neverili. A keď aj pristúpime na hru fiktívneho sveta filmu, je to maximálne lacné. Chladné prostredie Nórska, ktoré dominuje prvej polovici filmu je pre zmenu konvenčné, keďže už tradične využíva chladné farby a až geometricky komponovanú mizanscénu, korešpondujúcu s prácou i pocitmi hlavnej postavy. S príchodom do Paríža sa však začnú na scéne objavovať oblúky a teplé farby, ktoré v závere prejdú až do gýčovitých západov slnka nad mostom a dominancie červenej a oranžovej farby v mizanscéne. Štýl tak síce korešponduje s vnútorným svetom hlavnej hrdinky a poukazuje na postupné uvoľnenie a lásku v jej živote, ale koná tak príliš ostentatívne a rovnako ako stovky iných predtým. A to je základný problém celého filmu. Minimum inovácie, ironické bavenie sa na svete, ktorému režisér očividne ani nechce rozumieť a gýč. Viac tu(30.10.2015)

• Aljak

Nórsko-nemecko-francúzska koprodukcia, a v hlavnej úlohe žena, ktorá pôsobí na prvý pohľad veľmi vyrovnaným dojmom, no vnútorne prežíva akúsi neurčitú citovú dilemu. Vo svojej podstate celkom fajn námet, ale inak ma táto chladná severská dráma ničím neoslovila. Keď už je dejová línia taká nezaujímavá, tak to zvyknú zachrániť aspoň dialógy, či iné špecifiká. Ale tu nebolo proste nič, čím by tento film nejako vynikol. Nebola to jednoznačná nuda, ale od pozoruhodnosti to malo teda dosť ďaleko. Také to bolo... suché.(27.12.2016)

Prvá polovica bola taká pomalá, že ma skoro uspala. Ale osamelosť hlavnej postavy bola skoro hmatateľná. Potom môjmu zážitku pomohlo, že sa začali objavovať postavy, alebo skôr jedna, s ktorými konečne dochádzalo k nejakej interakcii. A úplne chcem elektromobil. (Art Film Fest - Trenčianske Teplice, kino Prameň - 19.6.2015)(21.6.2015)

Zapomenutá epizodka z Paris, je taime, která se ve svém pomalém, až trochu nudném, tempu natáhla do podoby celovečerního filmu. Nutno říct, že tím veselé i romantické prvky trochu ztratily váhu na úkor klišé vaty, která bohužel váhu nemá žádnou a tak si tak poletuje, kde se jí zachce a bohužel tak kazí jakoukoliv přesně vypočítanou pointu. Bent Hamer totiž narozdíl od jiných norských režiséru nemá koule a to prostě nezachrání ani 21 gramů ani 18 centimetrů.(29.3.2015)