Želvy Ninja: Cesta ke slávě

• USA Turtle Power: The Definitive History of the Teenage Mutant Ninja Turtles

Dokument Želvy Ninja: Cesta ke slávě mapuje historii původně komiksových postaviček, které to z tištěného časopisu dotáhly přes celosvětově známý animovaný seriál až na několik celovečerních akčních filmů. Na jaře 1984 se vedle pokladen u čerpacích stanic objevil podivný nový komiks. Byl tak velký, že se sotva vešel do batohu, a tak ujetý, že se nedal přehlédnout. Želvy Ninja Kevina Eastmana a Petera Lairda se staly novým fenoménem mezi superhrdiny. Autorům se pomocí svérázných želvích bojovníků podařilo zvítězit nad škarohlídy, podle kterých tahle sága nikdy neměla uspět. Na výsluní byla 30 let a dodnes je to jedna z nejúspěšnějších značek ve světě komiksových postav. (HBO Europe)

rowdys

Dokument pre každé 90s kid, ktoré bolo poznačené TMNT fenoménom. Sledovať ho je ako preletieť si spätne detské roky, keď sme odrátavali dni, kým bude na stánku nové číslo korytnačiek s bublinkovým logom Egmontu. Nostalgii som sa pri sledovaní ubránil len ťažko, hlavne preto, že Kevina Eastmana som si vždy zákulisne sledoval len v spojení s Heavy Metal magazínom a tak bol tento výlet do pozadia zrodu zelenáčov mojim prvým. Dokument sa rozbieha veľmi detailne a diváka kŕmi podrobnými informáciami až do roku 1990, kedy do kín vletel Barronov film. Potom už naberie na tempe a len povrchne zhrnie ostatné obdobie a poľutovanie tvorcov nad predajom značky, ktorá na smolu našej generácie nabrala zlý smer - stačí sa pozrieť, akým prášením mršiny je TMNT dnes. ()

Janega

Pre nových, stálych i nostalgicky spomínajúcich fanúšikov má tento dokument naozaj hodnotu. Veľmi podrobne mapuje vznik a vývoj tohto fenoménu zo všetkých stránok. Ako detskému fanúšikovi, ktorý v 90. rokoch vyrastal na animovanom seriáli, filmoch a mal aj nejakú tú figúrku, rozširuje poznanie tohto popkultúrneho fenoménu. ()

Rominator

Těch prvních padesát minut bylo hodně v pohodě, ale zbytek dokumentu kvalitativně ztrácí a tolik nebaví. Stálo za to vidět a hlavně slyšet dabéry, kteří dělali na seriálu Teenage Mutant Ninja Turtles (1987–1996), protože si to dokázali stále užít. Je škoda, že Turtle Power: The Definitive History of the Teenage Mutant Ninja Turtles (2014) končí hraným filmem Teenage Mutant Ninja Turtles III (1993) a chybí například další informace o seriálu Teenage Mutant Ninja Turtles (2003) a filmu Teenage Mutant Ninja Turtles: Turtles Forever (2009), který vznikl k pětadvacátému výročí TMNT. ()

Hpatrik

I přesto že jsem na seriálu TNMT v podstatě vyrůstal jsem netušil, jak obrovský fenomén to ve světě byl. Dokonce ani žádný z filmů jsem neviděl, nebo si to prostě už nepamatuju. Dokument se snaží obohatit spoustou informací o zrodu celého fenoménu, ale nedělá to moc zábavnou formou a má příliš velkou stopáž. ()