poster

Plán

 • anglický

  The Plan

 • anglický

  Zoning Plan

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2014, 90 min

Režie:

Benjamin Tuček

Scénář:

Benjamin Tuček
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • mr.filo
  ****

  trochu progress, Návod na čtení Metropolitního plánu https://www.facebook.com/iprpraha/videos/1215495358484633/(22.6.2016)

 • Stegman
  ***

  Režisér při debatě po filmu přiznal, že chtěl hlavně před volbami 2014 postrčit politiky a probudit veřejnost (do televize se to prý zatím nepovedlo dostat jen kvůli jakémusi technickému či byrokratickému zádrhelu.). Takový záměr je sice chvályhodný, ale i podle některých zdejších komentářů je vidět, že dokument působí na leckoho spíš demotivačně. I když... ty sicilsko-mafiánské praktiky (bez přehánění!) přece jen můžou otevřít oči těm, co si myslí, že aktivismus je v "zatuchlém českém rybníčku" jen něco jako "zábava pár rejpalů". Co jsem postrádal (kromě pozitivních příkladů), byl ale hlavně pokus o nějaký přesah, vizi. Třeba jako v dánském dokumentu Lidský rozměr.(12.8.2015)

 • Dupac
  ****

  Proč v Praze na každém volném prostranství dřív nebo později vyroste železobetonový barák, nákupák nebo kanceláře, i když jsou místní proti? Protože to je výhodné pro všechny ostatní. Stačí mít místo územního plánu cár papíru z roku 1999 s tisíci změn, za jejichž odsouhlasení stojí společné zájmy developerů, kmotrů, lobbistů a jimi řízených zastupitelů. O peripetiích pořizování nového územního plánu (později a dodnes "metropolitního") hovoří jak tři garnitury vládců Prahy (Bém, Svoboda, Hudeček), několik developerů, občanských aktivistů a architektů. Tvůrci dokumentu mají poměrně jasno v tom, na čí straně stojí, ale dávají rovnoměrně prostor všem. V tom je výrazný rozdíl oproti jednorozměrným agitkám, které nepřipouští názorovou oponenturu, takže dokument by mě bavil i tehdy, pokud bych celou věc viděl jinak. Další předností je pětiletá mravenčí dokumentaristická práce, která "Plán" staví nad běžné reportáže typu "Reportéři ČT" a dává poměrně jasný obraz o ekonomickém a kriminálním pozadí drancování volných pražských pozemků a totálně předimenzované výstavbě bez ohledu na okolí. Doporučuju jako názornou pomůcku pro pochopení toho, proč Praha vypadá tak, jak vypadá, a co musí městská část udělat pro to, aby si zasloužila nick *Zátoka sviní*. PS1. Chronologie logicky končí před komunálními volbami roku 2014, kdy končila jedna éra územního rozvoje města. Viděno dnešníma očima, k dokonalosti samozřejmě chybí Krnda a její volební triumf. PS2. Metropolitní plán je dodneška teprve ve fázi návrhu, s definitivní podobou se počítá v roce 2020. Předivo (staro)nových zákulisních hráčů a dohod už samozřejmě nabralo jasných kontur, takže materiálu pro případný druhý díl bude hafo. Veselejší podívaná to s velkou pravděpodobností nebude.(31.8.2016)

 • gamcak
  ***

  Neni to špatný film, jenom jsem teda nepochopil co má být poselstvím toho filmu. Jo, teda jestli to nebylo to, že jsem dostal chuť žít v jiné zemi.(8.10.2014)

 • Saj
  *****

  FeelsBadMan(2.12.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace