Prodělki sorvanca

(TV film)
  • Sovětský svaz Проделки сорванца (více)
Komedie / Rodinný
Sovětský svaz, 1985, 72 min

Tato komedie pro děti převádí na filmové plátno knihy Astrid Lindgrenové o Emilovi z Lönnebergy. O Emilovi se povídá, že už natropil víc neplech, než má pes v kožichu blech. Ale to přece nemůže být pravda, protože blechy v psím kožichu ještě nikdo nikdy nespočítal. Navíc to nebyly neplechy - Emil (Māris Zonnenbergs-Zambergs) se snaží každému pomoci a může snad za to, že má velkou fantazii? Když děvečce Lině (Diāna Zande) v noci přes obličej přeběhne krysa, hned nastraží past. A když Linu bolí zub, vymyslí hned tři neobvyklé způsoby, jak jí ho vytrhnout. Co na tom, že při tom bude skákat ze střechy chléva, skončí přivázaná ke stromu a do pasti na krysy se nakonec chytí jeho vlastní tatínek (Uldis Dumpis). Ale někdy jeho pokus o pomoc dopadne ještě lépe, než čekal - to když pohostí zubožené obyvatele chudobince a navíc napraví jejich zlou správkyni (Vija Artmane). (Ezis)

Ezis

Ten "Sovětský svaz", to je formalita, ve skutečnosti je tenhle film stoprocentně lotyšský. "Emilovy neplechy" jsou výborně zfilmované knížky Astrid Lindgrenové o Emilovi z Lönnebergy. A knížek se děj filmu docela věrně drží. Četla jsem je několikrát a při sledování tohoto filmu jsem měla pocit, jako bych prostě viděla před sebou to, co jsem četla. Výhodou je, že plavovlasí Lotyši snadno projdou jako Švédi, dřevěný lotyšský statek je podobný statkům švédským, a je dokonce vevnitř zařízený podobně jako na původních švédských ilustracích. Jediné, co tu skřípe, je scénická hudba, která skřípe doslova - záběry na přírodu jsou doprovázeny umělými zvuky syntezátoru, což působí nesourodě. Inu, 80. léta. Ale jinak filmu nemám co vytknout. Emil je uvěřitelný a ohromně sympatický, ostatní herci výborní. Moc se tu nemluví, ale co věta, to hláška. "Boty se musí šetřit. Ale ty nikdy nechodíš naboso, vždycky v botách, takže neuplyne ani deset let a musíme ti kupovat nové." - České titulky jsou tady: http://www.uloz.to/x8KYiyuS/emila-nedarbi-1985-ceske-titulky-ezis-cz-srt film je tamtéž. ()