Zabiják

Místo, odkud není návratu - Zabiják

Point of No Return

Zabijak

Akční / Romantický / Krimi / Thriller

USA, 1993, 104 min (Director's cut: 104 min)

Profesionální zabiják je profese jako každá jiná. A tahle fuška s nedoceněnou Bridget Fondou, která jako bývalá narkomanka dostává poslední šanci, je relativně příjemná, neurazí, ale po jejím shlédnutí budete rádi, že žijete obyčejný, nudný život!! Ocenit můžu tak akorát atmosféru, hudbu a relativně solidní akční scény. John Badham je na tom režijně asi jako podprůměrný Peter Hyams (Timecop), ale tahle štace nedopadla zdaleka špatně!!(9.4.2006)

I přes průměrné hodnocení (tím se snažím - přiznávám, že velmi těžko - vžít do role diváka, jenž nikdy neviděl luxusní Bessonovu předlohu) jde hlavně o velmi drzý otisk originálu bez ničeho inovativního. Ztratilo se zde vše surové, uvěřitelné, citlivé. Drsné i smysluplné hlášky byly nahrazeny těmi dětinsky americkými. Stejně tak se vytratila jiskra z pohledů zasloužilých US ateliérových herců, napětí i barva z akčních záběrů, na první pohled od Francouzů přesně okopírovaných. Být to originál - ojedinělý, leč jen slabě nadprůměrný, akční film. Remake - okleštěná pohádka o zabijáckém škaredém káčátku, ale bez napětí a pořádného náboje, hezky uhlazené, nemastné neslané.(20.11.2006)

Naprosto věrná kopie Bessonovy BRUTÁLNÍ NIKITY, která se však i přes znalost originálu s určitým časovým odstupem dá zkouknout a neurazí.(31.10.2007)

Průměrný zapomenutelný remake Bessonovy klasiky.(8.3.2016)

Tenhle americký remake BRUTÁLNÍ NIKITY jsem viděl dřív než originál. Nevím, zda je to tím, ale osobně tento film stavím ještě o něco výš. Především se mi zde líbí Bridget Fondová. Její výkon hodnotím jako jeden z jejích nejlepších, pokud budeme brát čistě hlavní roli, tak asi opravdu nejlepší. Navíc jí to tu fakt sekne. Proměna z ošklivé vyřízené feťačky v kultivovanou nebezpečnou vraždící krásku bere dech. Hodně mladý dívčí vzhled činí Fondovou v této roli opravdu odzbrojující. Film je podpořen kvalitním hudebním doprovodem, složeným výběrem písní od Niny Simon a několika orchestrálních skladeb Hanse Zimmera, které dávají tempo akčním sekvencím. Z Zimmerovi složky soundtracku mě nejvíc zaujala skladba gradování napětí, použitá ve scéně s odstřelovací puškou v koupelně. V mnohém mi připomíná pozdější skladatelův počin v POČÁTKU – skladba Dream is Collapsing. Od Niny Simon samozřejmě Feeling Good a cover Harrisonovi Here Comes the Sun. Cover verze nemám moc rád, ale tahle je opravdu špičková. Co mi ve filmu naopak vadí, je přiteplenej přítel, kterýho si Nina nabrnkne, když jí pustěj „ze cvičáku“. Ten chlap je fakt hnusnej a slizkej. Skvělá je úvodní akční scéna zkušební mise a to, co jí předchází. Závěrečná přestřelka v domě, je proti tomu slabá. Naopak poslední rvačka s Uklízečem se povedla. Divím se místním hodnocením 74%(16.8.2011)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 35. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Pracovník pokojové služby v hotelu v New Orleans je režisér snímku John Badham. (Narcis)