Zabiják

Místo, odkud není návratu - Zabiják

Point of No Return

Zabijak

Akční / Romantický / Krimi / Thriller

USA, 1993, 104 min (Director's cut: 104 min)

Existují filmy, které si prostě a jednoduše zamilujete ani pořádně nevíte proč. Chci zpátky devadesátá léta se svou typickou romantičností, hrdiny se srdcem na pravém místě, skvělou akcí, obyčejným příběhem a svou jedinečnou a nezaměnitelnou elektronickou/rockovou hudbou.(12.12.2007)

• Chrustyn

Americká verze Bessonovi Brutální Nikity, která původní francouzský snímek doslova kopíruje. Inovace je minimum a celkově se jedná o jeden z těch hodně slabých remaků. Badham měl svojí éru v 80. letech.(12.12.2009)

Bessonovu Brutální Nikitu jsem zatím ještě neviděl, tak nehodlám srovnávat. Pro mě bylo Místo, odkud není návratu klasickou akční podívanou raných devadesátých let - Zajímavé herecké složení, slušné akční scény, romantika, Hans Zimmer se svými syntetizátory, Harvey Keitel vypadající jako Kevin Spacey.. Nebyl jsem ani zklamán, ani šokován, ba ani překvapen. Dostal jsem do puntíku vše co jsem očekával.(11.12.2008)

Je to úplne priemerný thriller, ktorý je remakom francúzskej klasiky. Má dosť dobrý príbeh o narkomanke, ktorá pri lúpeži zastrelí policajta, za čo je odsúdená na trest smrti, ale vláda ju zachráni pod podmienkou, že z nej vychová špičkového zabijaka, inak skončí tak ako mala a tak s tým súhlasí. Ale časom sa zamiluje a chce žiť normálny život, ale jej nadriadení ju len tak nenechajú. Spracovanie nie je úplne zlé, ale moc s ním spokojný nie som. Ešte prvá tretina je na tom dobre, dejovo je to zaujímavé a na narkomanku, ktorá sa postupne mení na zabijaka sa pozerá dobre, ale keď ju prepustia zo základne a dostane sa medzi ľudí, kde sa zamiluje, tak zaujímavosť filmu dosť upadne, romantika je tu veľmi zle zvládnutá, nefunguje to, ich vzťahu sa vôbec nedá fandiť a tak tu ani nemá čo zaujať, mimo tých akčnejšie ladených scén tu už nie je vôbec o čo stáť. Akcie je tu veľmi málo, ale nie je zlá. Je tu jedna celkom vydarená prestrelka v hoteli, zaujímavá situácia, v ktorej je hlavná hrdinka prezlečená za servírku a aj ten zvyšok je celkom slušný. Nie je to nič výnimočné, čo by sa oplatilo pozrieť samostatne, ale svoj účel splní. Herecké obsadenie je na tom dobre, výborná Bridget Fonda v hlavnej úlohe, charizmatický Gabriel Byrne, poteší aj Harvey Keitel v menšej úlohe čističa, ale až na priateľa hlavnej hrdinky, ktorý ma nezaujal ani trochu sú dobrí všetci. Réžia a technická stránka sú veľmi dobré, klasický štýl deväťdesiatych rokov, takže tu som nadmieru spokojný. Keď už remake francúzskeho originálu, tak radšej Hong Kongský film Black cat, ktorý je nielen dejovo lepšie zvládnutý, ale aj akčnejší. Aj na toto sa dalo pozerať, ale okrem prvej tretiny, obsadenia a tej trochy akcie tu nie je o čo stáť. 54%(14.5.2012)

Naprosto věrná kopie Bessonovy BRUTÁLNÍ NIKITY, která se však i přes znalost originálu s určitým časovým odstupem dá zkouknout a neurazí.(31.10.2007)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 35. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Pracovník pokojové služby v hotelu v New Orleans je režisér snímku John Badham. (Narcis)