Píseň moře

Irsko / Dánsko / Belgie / Lucembursko / Francie, 2014, 94 min

Tomm Moore

Will Collins, Tomm Moore

Bruno Coulais

"Saoirso, je to jen pohádka !! Není to doopravdy.." A nebo je to právě naopak ?? ;) Velmi invenční režisér Tom Moore hodně zabodoval s až pohádkově zdařilým a komplexně tak trochu všeevropským projektem a snímečkem stylisticky se odkazujícím na francouzskou animátorskou školu, a na svého Proroka mě tak nalákal způsobem hodně suverénním..(26.3.2016)

Přirovnávat tento film k Mijazakiho Cestě do fantazie je už hodně ohrané, ale člověk se tomu stejně nemůže ubránit, protože se to prostě přímo nabízí. Nic to nemění na tom, že si tento film jde podle mě svou cestou, a hledat zde nějaké "zkopírované nápady" by mi přišlo hodně nepatřičné. Už proto, že vstup tohoto filmu do české distribuce považuji osobně za jednu z hlavních filmových událostí tohoto roku a mistrovský tah od Aerofilms - v případě tohoto filmu skutečně projevili mimořádně šťastnou ruku při výběru a já jsem jim za to vděčný. Film je to neuvěřitelně roztomilý (v tom dobrém slova smyslu), podmanivý a vyloženě okouzlující - ta překrásná animace si prostě musí každého získat a bezmezně ho očarovat. Samotný příběh mi sice přišel maloučko slabší, ale za sebe tomuto nádhernému filmu nemůžu dát jiné než maximální hodnocení, protože to je film přetékající citem a úchvatnou atmosférou světa, do kterého by se chtěl člověk stále vracet. Výjimečný filmový zážitek a hluboké dojetí - po doběhnutí závěrečných titulků se vůbec nechce vracet do reality. Kdo stále neviděl a má rád kvalitní animáky, doporučuji všemi deseti.(7.9.2015)

Jeden z nejkrasnejsich kreslenych pribehu za posledni roky. Ten evropsky feeling, hudba, pribeh a hlavne rucne kreslene obrazky maji proste mnohem silnejsi charakter, nez standardni 3D cgi animace dnesni doby. Cele to pusobi neskutecne sympaticky. 8/10(16.9.2015)

Emocionálně mě to úplně minulo.(30.3.2016)

Především děkuji programovému oddělení FF v Chotěboři, že kromě spousty hororů, sci-fi a fantasy filmů zařadily do programu festivalu i tento animovaný skvost. Myslím, že chybu neudělali, protože do Chotěboře jezdí vesměs publikum, které se zajímá o filmové zajímavosti, a tak se kino zaplnilo téměř celé. (A jedná se o první film, u kterého se na konci tleskalo.) Animace je netradiční, o to více funkční, pohádka je vkusně vyprávěna a nemá předvídatelný děj. Snímek funguje velmi dobře na lidské emoce, kromě výtečné animace se totiž opírá i o skvělý hudební doprovod, včetně hlavní písně... Rozhodně jsem rád za tento zážitek a snímek doporučuji :-)(14.7.2015)