Píseň moře

Irsko / Dánsko / Belgie / Lucembursko / Francie, 2014, 94 min

Tomm Moore

Will Collins, Tomm Moore

Bruno Coulais

Přirovnávat tento film k Mijazakiho Cestě do fantazie je už hodně ohrané, ale člověk se tomu stejně nemůže ubránit, protože se to prostě přímo nabízí. Nic to nemění na tom, že si tento film jde podle mě svou cestou, a hledat zde nějaké "zkopírované nápady" by mi přišlo hodně nepatřičné. Už proto, že vstup tohoto filmu do české distribuce považuji osobně za jednu z hlavních filmových událostí tohoto roku a mistrovský tah od Aerofilms - v případě tohoto filmu skutečně projevili mimořádně šťastnou ruku při výběru a já jsem jim za to vděčný. Film je to neuvěřitelně roztomilý (v tom dobrém slova smyslu), podmanivý a vyloženě okouzlující - ta překrásná animace si prostě musí každého získat a bezmezně ho očarovat. Samotný příběh mi sice přišel maloučko slabší, ale za sebe tomuto nádhernému filmu nemůžu dát jiné než maximální hodnocení, protože to je film přetékající citem a úchvatnou atmosférou světa, do kterého by se chtěl člověk stále vracet. Výjimečný filmový zážitek a hluboké dojetí - po doběhnutí závěrečných titulků se vůbec nechce vracet do reality. Kdo stále neviděl a má rád kvalitní animáky, doporučuji všemi deseti.(7.9.2015)

Chytré vypravěčství, nádherná grafická linka a hluboké emoce v jednoduchém, ale nesmírně jímavém propojení mýtu a modernity. Evropská animace ve své nejlepší hodině.(20.3.2015)

Nějak tomu ke konci docházel onen kouzelný dech... Prvotina se mi subjektivně líbila mnohem více, zdála se být akčnější a tudíž zábavnější - ovšem ne nutně více pohlcující. Ukamenujte mě.(21.4.2015)

Příběh je opět dětsky jednoduchý a průhledný, ale nahoru ho zvedá krásné vizuální zpracování. Leč Kells se mi líbil víc, nejspíš svým zasazením do minulosti.(5.5.2015)

Kdo trochu něco ví o nenápadném, ale fatálním významu Irů a Skotů pro tvář Evropy v době, kdy se rozhodovalo o podobě jejího náboženství, nebude příběh dívky, na jejíž píseň čeká celé irské zásvětí jako na vysvobození, považovat za privátní záležitost jednoho ostrova. Přesto lze tuto pohádku vnímat ještě privátněji a pojmenovat ji příhodně "O rodině, která na to vyzrála". Taky by se to mohlo jmenovat Analogia entis. Ze stávajících komentářů nutno přečíst Havenohome. Dále lze doporučit kom. od forsythie a Flippera. Dodávám, že dvojpostava Machy-babičky z různých aspektů nápadně připomíná čarodějnická dvojčata v Mijazakiho Sen to Chihiro no kamikakushi (dichotomie hodné a zlé sestry zde však nemá protějšek v dvojitosti postav; Macha a babička jsou vlastně táž postava, dichotomii odpovídá proměna téže dvojpostavy v čase - což ovšem lze na podivně koexistující sestry v Sen to Chihiro rovněž uplatnit; právě pro tyto komplikace mi projednávaná podobnost připadá mimořádně zajímavá).(4.5.2015)

• - Verše na úplném začátku filmu: "Dítě lidské, vyjdi ven, v náruč lesů, vodních pěn! Vílou dej se pohýčkat, neboť v světě víc je nářku, než by se ti mohlo zdát," (překlad Věra Klásková) pochází z básně "The Stolen Child", kterou napsal William Butler Yates. (KidWithGun)

• - Po setkání se skřítky nastoupí Ben a Saoirse do autobusu plného dětí v halloweenských převlecích. Mezi dětmi můžete vidět masku Aisling z Brendan a tajemství Kellsu (2009). (KidWithGun)

• - Film měl nesoutěžní premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu v říjnu 2014. (Terva)