Píseň moře

Irsko / Dánsko / Belgie / Lucembursko / Francie, 2014, 94 min

Tomm Moore

Will Collins, Tomm Moore

Bruno Coulais

Kdo trochu něco ví o nenápadném, ale fatálním významu Irů a Skotů pro tvář Evropy v době, kdy se rozhodovalo o podobě jejího náboženství, nebude příběh dívky, na jejíž píseň čeká celé irské zásvětí jako na vysvobození, považovat za privátní záležitost jednoho ostrova. Přesto lze tuto pohádku vnímat ještě privátněji a pojmenovat ji příhodně "O rodině, která na to vyzrála". Taky by se to mohlo jmenovat Analogia entis. Ze stávajících komentářů nutno přečíst Havenohome. Dále lze doporučit kom. od forsythie a Flippera. Dodávám, že dvojpostava Machy-babičky z různých aspektů nápadně připomíná čarodějnická dvojčata v Mijazakiho Sen to Chihiro no kamikakushi (dichotomie hodné a zlé sestry zde však nemá protějšek v dvojitosti postav; Macha a babička jsou vlastně táž postava, dichotomii odpovídá proměna téže dvojpostavy v čase - což ovšem lze na podivně koexistující sestry v Sen to Chihiro rovněž uplatnit; právě pro tyto komplikace mi projednávaná podobnost připadá mimořádně zajímavá).(4.5.2015)

Irsko je země protkaná legendami a tajuplnými příběhy, což se odráží i v tomto animovaném snímku. Pěkný, příjemný film, po vizuální stránce zajímavý. Viděl jsem to dabované, škoda, hlasy B. Gleesona a L. Hannigan mohly zážitek ještě zintenzivnit.(18.3.2015)

Další ukápnutí slzy (no dobře, na konci to byly teda potoky) u animovaného příběhu, který díky svému žánru, hudbě a provedení, zanechá krásně na duši. Tomm Moore už podruhé v mém žebříčku zabodoval. Jiný příběh, jiná doba, podobné emoce.(28.6.2015)

V prostřední části to trochu vázne. Starej vlasatej popleta mě fakt nebavil a moc jsem nechápal o co vlastně jde zlé čarodějnici. To je ale vynahrazeno pěknou animací a hlavně nádherným mystickým finále. To mě fakt pohltilo.(5.5.2015)

Jedna velká mytologická nádhera pro děti i dospělé. Je super si čas od času odpočinout od animace Pixaru a Dreamworks. :)))(13.4.2016)