Píseň moře

Irsko / Dánsko / Belgie / Lucembursko / Francie, 2014, 94 min

Tomm Moore

Will Collins, Tomm Moore

Bruno Coulais

Irsko je země protkaná legendami a tajuplnými příběhy, což se odráží i v tomto animovaném snímku. Pěkný, příjemný film, po vizuální stránce zajímavý. Viděl jsem to dabované, škoda, hlasy B. Gleesona a L. Hannigan mohly zážitek ještě zintenzivnit.(18.3.2015)

"Saoirso, je to jen pohádka !! Není to doopravdy.." A nebo je to právě naopak ?? ;) Velmi invenční režisér Tom Moore hodně zabodoval s až pohádkově zdařilým a komplexně tak trochu všeevropským projektem a snímečkem stylisticky se odkazujícím na francouzskou animátorskou školu, a na svého Proroka mě tak nalákal způsobem hodně suverénním..(26.3.2016)

Oproti současnému triumvirátu manga / Disney / Pixar je kreslený styl Písně moře příjemně svůj. Disproporční kresba umě doplňuje touhu tvůrců nahlédnout dětskýma očima intimní příběh o vypořádávání se se ztrátou blízké osoby skrze báje keltské mytologie. Tušená hranice mezi fantazií dítěte a jeho potýkáním se s reálným světem dává příběhu sílu a nesmírné kouzlo. Škoda jen závěrečných deseti minut. Z promluv dětí se totiž právě ono dětské vytrácí a oproti všemu, co přecházelo, v promluvách zůstává jen šustot scénáře zoufale dospělého a unaveného scénáristy.(16.9.2015)

Irské pohádky mají své kouzlo.. Velké plus za krásnou kreslenou animaci, které je v dnešní době Pixaru a Disney (které tedy miluji taky ale) osvěžující :) Příběh jednoduchý, ale s krasným pohádkovým poselstvím.(29.12.2015)

O tom, že je neradno zatvárať negatívne emócie do zaváraninového pohára. Človek by čakal, že to bude len vizuálne úchvatné, ale je to vybrúsené aj po naratívnej stránke. Celé je to postavené na paralelizmoch. Rozprávkové bytosti majú svoje zrkadlové postavy v realite a mýtický príbeh tak reflektuje ten reálny. Hlavným hrdinom príbehu nie je Saoirse, ale jej brat Ben, ktorý sa musí vyrovnať so životnou stratou, a ktorý musí prekonať svoj žiaľ. Film je zároveň príbehom o tom, ako sa z Bena stáva dedič rozprávačskej tradície a tak sa dá považovať za meta-príbeh, čiže pojednanie o samotnej povahe rozprávanie. Prechod medzi jednotlivými úrovňami reprezentácie je vo filme formálne podporený použitím dvoch výtvarných prístupov. Rovina reality je zobrazená skôr v ostrej grafickej linke a prechod do sveta mýtu je indikovaný technikou maľby vodovými farbičkami. Film je nielen spracovaný 2D klasickou animačnou technikou, ale dáva dokonca košom akejkoľvek perspektíve a obrazy vyzerajú ako z čias, keď tento výdobytok renesancie ešte nikto nepoznal. Celé to pôsobí ako jeden prenatálny sen, nemeral som to, ale sú tam pasáže, kde sa podľa môjho odhadu minimálne 5 minút nepovie ani jedno slovo a je pozoruhodné, že to deti sledujú ako pribité na sedačke.(21.4.2015)

• - Film měl nesoutěžní premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu v říjnu 2014. (Terva)

• - Podle Benovy mapy leží maják poblíž hory Ben Bulben, která se nachází kousek od města Sligo na severozápadním pobřeží. Když tedy babička veze děti do Dublinu, přejede celý ostrov napříč. (Wolffram)

• - Po setkání se skřítky nastoupí Ben a Saoirse do autobusu plného dětí v halloweenských převlecích. Mezi dětmi můžete vidět masku Aisling z Brendan a tajemství Kellsu (2009). (KidWithGun)