Píseň moře

Irsko / Dánsko / Belgie / Lucembursko / Francie, 2014, 94 min

Tomm Moore

Will Collins, Tomm Moore

Bruno Coulais

Je ozaj príjemné pozrieť si animovaný film s krásnou myšlienkou a normálnymi dialógmi bez pubertálnych hlášok Pixaru či Disnyeho z posledných rokov a nechávať sa unášať mytológiou bájnych Keltov. Ornamentové kresby sú obohacujúce, príbeh je zaujímavý a hudba príjemná.(23.3.2015)

Už Brendan a tajemství Kellsu mě přesvědčil o tom, že Tomm Moore je tvůrce, jehož tvorbu stojí za to sledovat. Je radost vidět film, který umí pracovat s pohádkovými motivy a oslovovat jimi i dospělé, aniž by se musel opírat o berličku popkulturních vtípků. Film, co dokáže chytře spojit irskou mytologii s přítomností, dokáže se vyhnout lacinému sentimentu a přitom vypráví příběhy, které k citovému vydírání přímo vybízí. Bonus pak představuje originální výtvarné zpracování, které se vymyká nejen tomu, co v kresleném filmu prosadil Disney, ale i standardům současných amerických animáků a počítačové grafiky. Za sebe zvedám palec nahoru a snad jen přidám varování: Píseň moře není svým zpracováním příliš vhodná pro malé děti a to nejen proto, že se u nás promítá v originálním znění. Baladický příběh a myšlenková hloubka osloví spíš ty odrostlejší. Celkový dojem: 90 %.(10.4.2015)

Velice jemný příběh lásky a jedné "nenaplněné" rodiny.(26.9.2015)

Rozpočet €5,3miliónaTržby USA $857,522Tržby Celosvetovo $1,709,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $816,559 //počet predaných kusov ?Tržby za predaj DVD v USA $1,012,230 //počet predaných kusov ?║ pekná animácia ale príbeh ma až tak nedostal /60%/(8.11.2015)

(Lumiere - 4.1.2015)(4.1.2016)

• - Podle Benovy mapy leží maják poblíž hory Ben Bulben, která se nachází kousek od města Sligo na severozápadním pobřeží. Když tedy babička veze děti do Dublinu, přejede celý ostrov napříč. (Wolffram)

• - Verše na úplném začátku filmu: "Dítě lidské, vyjdi ven, v náruč lesů, vodních pěn! Vílou dej se pohýčkat, neboť v světě víc je nářku, než by se ti mohlo zdát," (překlad Věra Klásková) pochází z básně "The Stolen Child", kterou napsal William Butler Yates. (KidWithGun)

• - Ve filmu lze několikrát spatřit pro Irsko ikonickou hurlingovou pálku, například v Benově pokoji nebo v úkrytu Luga a jeho kapely. Hurling je irský národní sport. (Wolffram)