Život podle Václava Havla (TV film)

• Václav Havel: un homme libre

• slovenský

Život podľa Václava Havla

(festivalový název)

Dokumentární / Historický

Česko / Francie, 2014, 70 min

David Cysař

Dokument o Václavu Havlovi. Nic víc, nic míň, než učebnicový profil, který by měl být alespoň základním faktickým východiskem pro další diskuzi. Hledače neexistující objektivity a zastánce přístupu, že vždycky se musí dokumentovaný i pomluvit, asi plně neuspokojí. A je mi to upřímně jedno.(11.1.2015)

• Matty

Ušlechtile se tvářící bulvár. Uniká mi důvod, proč by tento střihový dokument s minimálním autorským vkladem (Sedláčková jen nekriticky reprodukuje to, co bylo napsáno a řečeno nespočetněkrát) a nulovou snahou nabídnout invenčnější mediální (re)prezentaci Václava Havla (jak se to povedlo Českému století) uveden do kin. Jediným přínosem jsou archivní videomateriály z disentu nebo německých inscenací Havlových zakázaných her, kterým režisérka bohužel nedovoluje, aby promlouvaly samy za sebe (případně s občasnou výpomocí předčítaných Havlových textů). Patetický komentář, který Havlovi opakovaně přisuzuje myšlenky Sedláčkové, prozrazuje naivitu (černobílý narativ s jasně rozpoznatelným dobrem a zlem), lehkou bulvárnost (upozorňování na milenky) a výrazně adorační charakter uplatněné "fanouškovské" perspektivy. Kvůli absentujícímu odstupu dokument urážlivě zplošťuje nejen Havlovu osobnost, ale také několik desetiletí československé historie. Jako televizní vycpávka pro sváteční den nebo jako ilustrační video pro hodiny dějepisu a literatury jde o přijatelný počin, ale byla by škoda pamatovat si Havla jenom jako sumu takto banalizovaných rolí. 50%(2.1.2015)

Ač přesvědčený havlista, nemohu se zbavit pocitu, že Andrea Sedláčková dělá Václavu Havlovi medvědí službu. Přehnaně adorační rastr a nekritický odstup zahlazující všechny kontroverznější momenty vytváří z Havla ikonu.(7.1.2015)

Andrea Sedláčková odvedla dobrou práci, jen snad měla přenechat dabing někomu s příjemnějším hlasem a nazvat dokument namísto Život podle Václava Havla " Život Václava Havla", aby bylo zřejmé, že se jedná převážně o biografii, nikoli o filosofická zamyšlení a úvahy Václava Havla o životě. Forma dokumentu je ale přijatelná a velice emotivní. A v dnešní době hulvatizace prezidentského úřadu Miloušem Zemanem by podobné filmy měly z obrazovek otevírat oči (nejen) jeho voličům častěji. 70%(1.1.2015)

Titul by měl znít Život Václava Havla podle Andrey Sedláčkové.(2.1.2015)

• Václav Havel