Život podle Václava Havla (TV film)

• Václav Havel: un homme libre

• slovenský

Život podľa Václava Havla

(festivalový název)

Dokumentární / Historický

Česko / Francie, 2014, 70 min

David Cysař

Andrea Sedláčková odvedla dobrou práci, jen snad měla přenechat dabing někomu s příjemnějším hlasem a nazvat dokument namísto Život podle Václava Havla " Život Václava Havla", aby bylo zřejmé, že se jedná převážně o biografii, nikoli o filosofická zamyšlení a úvahy Václava Havla o životě. Forma dokumentu je ale přijatelná a velice emotivní. A v dnešní době hulvatizace prezidentského úřadu Miloušem Zemanem by podobné filmy měly z obrazovek otevírat oči (nejen) jeho voličům častěji. 70%(1.1.2015)

Nekriticky obdivný dokument podle mne může zapůsobit jen na podobné uctívače portrétovaného, jakým je sama autorka. Mě když někdo 70 minut přesvědčuje, že už jen stačí prohlásit sametovou revoluci za zázrak a za chvíli budeme mít v historii dalšího svatého Václava, tak v tom tuším nějakou novodobou propagandu. Ne, podle mne byl Václav Havel komplikovanější osobností, než nám ukazuje tento dokument.(1.1.2015)

• Matty

Ušlechtile se tvářící bulvár. Uniká mi důvod, proč by tento střihový dokument s minimálním autorským vkladem (Sedláčková jen nekriticky reprodukuje to, co bylo napsáno a řečeno nespočetněkrát) a nulovou snahou nabídnout invenčnější mediální (re)prezentaci Václava Havla (jak se to povedlo Českému století) uveden do kin. Jediným přínosem jsou archivní videomateriály z disentu nebo německých inscenací Havlových zakázaných her, kterým režisérka bohužel nedovoluje, aby promlouvaly samy za sebe (případně s občasnou výpomocí předčítaných Havlových textů). Patetický komentář, který Havlovi opakovaně přisuzuje myšlenky Sedláčkové, prozrazuje naivitu (černobílý narativ s jasně rozpoznatelným dobrem a zlem), lehkou bulvárnost (upozorňování na milenky) a výrazně adorační charakter uplatněné "fanouškovské" perspektivy. Kvůli absentujícímu odstupu dokument urážlivě zplošťuje nejen Havlovu osobnost, ale také několik desetiletí československé historie. Jako televizní vycpávka pro sváteční den nebo jako ilustrační video pro hodiny dějepisu a literatury jde o přijatelný počin, ale byla by škoda pamatovat si Havla jenom jako sumu takto banalizovaných rolí. 50%(2.1.2015)

Haters gonna hate.. Zajímalo by mě kolik z Vás, co jste dali odpad, tento dokument vůbec vidělo. Chybovat je lidské a stejně jako každý z nás i Václav Havel chyboval. Ale byl to právě on, kdo měl zásluhu na tom, že si teď můžeme v pohodlí domova sedět a koukat se na filmy světové špičkové kinematografie! Film je krásně natočený a shrnuje Havlův celý život. Po shlédnutí jsem plánovala dát 4*, ale po přečtení pár komentářů tady dávám 5*. Láska vždy zvítězí nad lží a nenávistí))(6.12.2014)

Sedláčková na hrad.(4.1.2015)

• Václav Havel