Život podle Václava Havla (TV film)

• Václav Havel: un homme libre

• slovenský

Život podľa Václava Havla

(festivalový název)

Dokumentární / Historický

Česko / Francie, 2014, 70 min

David Cysař

Chybuje každý, zvlášť když někdo přijde k funkci, která do té doby byla nástrojem, který o demokracii v životě neslyšel. Ano, v poslední době (zejména v roce 2014) je patrná určitá skepse, hlasy dehonestovat bývalou hlavu státu jsou hlasité, ale rozhodně nepředstavují nějakou masovou ozvěnu. Takže každý takový dokument „dobrý“, i když je patrné, jak loni velmi zajímavá (Fair Play) Andrea Sedláčková zesnulého exprezidenta uznává a nekritický odstup holt schází. Havel byl rozhodně komplikovanější personou, snaha jít víc do hloubky je prakticky nulová. Jiskru to však místy mělo..(26.1.2015)

Málokterá osobnost budí v dnešní době takovou kontroverzi jako Václav Havel. Považuju se za vyznavače hodnot, které Václav Havel šířil, proto mě mrzí, že řada Čechů má našeho prvního polistopadového prezidenta za toho, který může za to, že se mají špatně, a označují jej za zrádce a opilce (což z úst podporovatelů Miloše Zemana zní zvlášť komicky). Bohužel si nejsem jistý, jestli má cenu těmto lidem nějak jejich postoj vyvracet. Co se týče tohoto dokumentu, nevím, jak k němu mám přistupovat. Potěší vyobrazení Havlovy životní cesty a taky to, že se dotýká i Havlových selhání. Přínosná podívaná. (1 164.)(11.1.2017)

Příjemný dokument rychle shrnující fakta ze života Václava Havla. Pro znalce ale žádné překvapení ani nečekaná fakta neobsahuje, spíš je to takový televizní medailón.(1.1.2015)

Všem odpadkářům navzdory. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------"Václav Havel změnil i můj život," říká Andrea Sedláčková v závěru. Sedláčková nahlíží na československou historii posledního století prostřednictvím osoby Václava Havla, nebo pohlíží na Václava Havla prostřednictvím československé historie? Každopádně se jedná o milé vzpomínání na člověka, kterého si vážím.(2.1.2015)

Haters gonna hate.. Zajímalo by mě kolik z Vás, co jste dali odpad, tento dokument vůbec vidělo. Chybovat je lidské a stejně jako každý z nás i Václav Havel chyboval. Ale byl to právě on, kdo měl zásluhu na tom, že si teď můžeme v pohodlí domova sedět a koukat se na filmy světové špičkové kinematografie! Film je krásně natočený a shrnuje Havlův celý život. Po shlédnutí jsem plánovala dát 4*, ale po přečtení pár komentářů tady dávám 5*. Láska vždy zvítězí nad lží a nenávistí))(6.12.2014)

• Václav Havel