Papírová města

Jake Schreier

Předloha:

John Green (kniha)

Ryan Lott

Byť příběhu úpravy prospěly, na kvalitní převedení na plátno jich nebylo dost. Jinak sympatický příběh, který se celkem šikovně vyhýbá patosu, tak jen nerozhodně přešlapuje na místě, místo aby využil možnosti, které skýtá knižní předloha a výsledek je stejně rozpačitý, jako hlavní postavy. Paper towns měla radši zůstat jen papírová.(19.9.2015)

Každého diváka v končících -nácti, který Paper Towns přijme za absolutní modlu, si nová Greenovka zaslouží. Protože stejně jako v nás na celý život zůstane dobrodružství-chtivá duše toužící po zážitku typu "Devět úkolů", zůstává v nás i ten nejistý člověk, který někoho potřeboval najít víc než co jiného. A třeba ho našel, třeba ne. Ale právě proto, že jsme za sebou všichni alespoň jednou museli nechat to nejcennější, je ten finální road trip dokonale osvobozující. Při čtení předlohy jsem poslední dějství nebyl schopen rozklíčovat tak, aby nebolelo. Na plátně jsem ale příběh Quentina a Margo konečně akceptoval ve všech směrech - a byla to katarze bez přehánění neopakovatelná. Takže zatím nashle. Času je totiž málo a někdo ty stopy musí jít začít hledat.(24.7.2015)

• berusche

A o čem to mělo být? O hledání sama sebe, o lásce, o mládí, o nových možnostech, o odvaze, o dobrodružství, o přátelství? Já nevím, byla to bída. Dějová linie o tajemné dívce a skupině, která ji někde nahání, byla dost o ničem. To ostatní byl balast, který nebyl zas tak podstatný. A celé to graduje za zvuku puberty, kterou jsme měli možnost vidět v takovém rozsahu na plátně nesčetněkrát. Věřím ale, že své diváky to mezi cílovou skupinou 16- najde.(30.10.2015)

"Isn't there something that could make you happy right now?" Obsahuje spoilery...asi. Myslím, že kdybych nečetla knihu, film by mi toho moc neřekl. Je to sice příjemný a odpočinkový film, ale vlastně... o co tam jde? Nechci tu psát o tom, co jsem si představovala a nepředstavovala jinak, když jsem knihu četla. Tisíc lidí - tisíc představ. Chci se jen pozastavit nad tím, že tvůrci opomněli zapracovat do filmu hlavní myšlenku knihy. Nitky. Když malá Margo najde mrtvého pána, mluví o tom, že se mu asi zpřetrhaly všechny nitky. (To vám titulky v kině neřeknou. V titulcích se "v něm něco zlomilo"). V knize později té noci, kdy prožívají honbu za pomstou, Margot řekne, že se jí v Orlandu pomalu trhají nitky. Proto, když zmizí, Q má v určitém období strach, že se všechny nitky zpřetrhaly a že ji najde někde pod stromem, s kulkou v těle. Celé to hledání není o ohledání lásky, ale o hledání života. Převážně se potřebuje ujistit, že je Margot stále naživu. A to se mi v té knize líbilo. Na rozdíl od jiných hlavní postav Johna Greena, byla postava Q velmi nesobecká. Vlastně ani ta kniha nebyla tak dobrá, ale myslím že z ní, minimálně emočně, mohli vytřískat mnohem víc. Chvíle, kdy to chtěl Q vzdát, protože uvěřil tomu, že Margot chce jen pozornost a že jí nikdy na ničem nezáleželo. Zabralo by to dvě minutky :( Chybělo mi tam jakékoli drama. To tomu filmu nemůžu odpustit. A jedna jediná další věc je, že zbytečně vypustili nejkomičtější prvek z knihy. A to ten, že na celý ten roadtrip za Margot odjíždí těsně před plesem v těch hábitech pod kterými nemají jiné oblečení! (Pak už ta trička u benzínky dávají smysl, no ne?). Obecně celý ten road trip vyprávěný po hodinách je jedna z nejvtipnějších pasáží ze všech knih Johna Greena, ale co. Z kina jsem odcházela maličko zklamaná. Fault in Our Stars dopadlo teda rozhodně lépe. Ale tam i ta kniha měla děj. Paper Towns nepatří k těm nejlepším knihám a asi to nebude ani filmový hit. Ale peněz za kino nelituji a to je hlavní :) Mimochodem představitelka Margo byla úplně skvělá. Velmi přirozená. Nejdřív jsem si říkala, že mi do té role nesedí a během minutky jsem si na ní zvykla a neumím si v té roli představit nikoho jiného. 3* - silnější průměr(23.7.2015)

• Borrtex

Už při vstupu do kinosálu mi při pohledu na věkovou kategorii diváků bylo jasné, že zřejmě opravdu půjde o další perfektně zpracované romantické teen drama, podle bestsellerové knižní předlohy, jejíž autorem je jeden z předních spisovatelů nynější doby!!! Ale ejhle, bohužel, ono to tak asi úplně nebylo. Film se po celou dobu stopáže jakýmsi prapodivným způsobem snaží hrát na komedii s lacinými vtípky, které by měl asi každý dnešní náctiletý pochopit. Jediný kdo se v kině ale smál, byly bohužel dvě (pravděpodobně devítileté) holky vedle mě, které po prvních pěti minutách odešly, jelikož si uvědomily, že jsou vlastně na špatném filmu (Arthura a Minimojové hráli v ZOO). Kromě téměř jednotvárného a nicneříkajícího děje, který se vztahuje pouze na hledání jedné jakési divné holky, která v obličeji tak trošku připomíná spíše mužskou podobu neandrtálce z reklamy na Loreal, se vlastně ani nic neděje. Partička nejlepších kamarádů, v jejíž čele stojí zamilovaný zoufalec a grcající patvor se žene na kraj světa aby našla osobu, která vlastně ve finále ani nikoho nezajímá. Osobu, která za sebou zanechává stopy proto, aby ji nikdo nehledal a nejezdil za ní. Konec. Dobrý, že? :-)(24.7.2015)