Marťan

The Martian

Marťan

The Martian

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2015, 144 min (SE: 152 min)

"Nechci znít nafoukaně, ale jsem ten nejlepší botanik na téhle planetě." Zatím mne ještě nikdo nikdy nezapomněl na cizí opuštěné planetě, ale pokud se tak jednou stane, tak taky budu nejlepším botanikem. Ale nejdřív budu v souladu s úvahami astronauta Watneyho přemýšlet o tom, zda mne zabije dřív dekomprese, nepřítomnost kyslíku, nedostatek jídla, díra v břiše či disco kapitánky Lewisové. Já jsem se při pokusu kolonizátora Marsu o přežití celkem pobavil při sklizni bioorganických marťanských brambor, právní definici vesmírného pirátství i při odlehčování modulu. K dobru navíc přičítám i to, že jsem byl ušetřen zbytečného dramatizování některých scén a v podstatě mi pobyt na Marsu připadal zábavný. Jen mi celé to zachraňování, výpočty neznámého génia, úpravy modulu či využívání gravitačního pole planety připadalo nějak povědomé.(29.4.2016)

Rozpočet $108miliónovTržby USA $228,433,663 Tržby Celosvetovo $630,161,890Tržby za predaj Blu-ray v USA $21,415,025Tržby za predaj DVD v USA $14,827,585║ Ridley Scott je majsterko, opäť krásne dokazuje svoju režisérsku zručnosť, keď hravý príbeh aj vizuál krásne odzbroja a natočil priamu konkurenciu Gravitácii ale vo viac pohodovejšej uvoľnenej rovine, kde je proste všetko čo treba, kde vypäté situácie striedajú odľahčené s výborne hrajúcim osadenstvom, kde má každý svoje miesto, veľkým plusom tu je Matt Damon ktorý po menej výraznej úlohe v sci-fi Interstellar tu priamo svojej úlohe vládne a podáva jeden zo svojich najlepších výkonov, k tomu tu máme navrch brilantný vizuál a veľkolepé scény ktoré vyniknú v efektnom 3D, takže ďalšia pastva pre oči a ďalšia Scott-ová vesmírna maškrta, ktorá podprahovo poukazuje že kvôli jednému ľudskému životu v ďalekom vesmíre sa ide obetovať toľko vecí, financií, času, či dokonca iných ľudských životov a popritom to tu na našej planéte všetko zadŕha v neustálych medzi ľudských konfliktoch, nesúdržnosti... /videl v kine: 95%/ __moja recenzia(7.10.2015)

Tahle filmová adaptace je výborným doplňkem k původní literární předloze, Ridley Scott je opravdový mistr svého řemesla a jeho režijní pojetí skvěle funguje. Tvůrcům se kongeniálně povedlo přenést původní text psaný formou deníku do audiovizuální formy, vtip je v tom, že hlavní hrdina si pořizuje videodeník, v němž navíc veškeré své konání komentuje (komentář je určen jeho budoucím zachráncům, primárně ale samozřejmě divákům), což vůbec nepůsobí násilně. Film, který stravitelně zjednodušuje vědu (přičemž ji nepokrytě oslavuje), je nádherně optimistický a posiluje víru v lidstvo a jeho kolektivní IQ a zároveň příběhem ztroskotavšího pionýra navazuje na tradici námořních a posléze vesmírných objevitelských cest, být explorer je něco tak nádherně přesahujícího... Nejlepší náborové video do NASA! :-)(14.10.2015)

Perfektní režie, vtipné vsuvky, vynikající casting a Ridley Scott opět slaví trefu do černého (nebo červeného?) ve sci-fi žánru. Někdy si říkám, jaká je škoda, že podobné filmy netočil mnohem víc a věnoval čas dílům jako Konzultant nebo Švindlíři. Martaň je skoro až rodinně univerzální film, který svým nádechem pozitivna i na pozadí něčeho poměrně tragického (opuštěný kosmonaut daleko od domova) působí velice pozitivně a film je jak stvořený pro potěchu oka i duše. Bohužel právě ten vtip a určitý nadhled nad vším tím osudem způsobuje, že se vytrácí osudovost a já osobně jsem nebyl ani v závěru stržen vysloveně na kolena... Čisté 4*, otázkou je, na kolik bude chuť se na Mars vracet:-).(6.10.2015)

Pomalá, nečekaně civilní robinsonáda na Marsu pro sci-fi geeky, kteří (stejně jako já) četli už předem fantastickou předlohu. Protipól filmů, kde jedinec padne za oběť vznešených myšlenek a greater good. Vesmírný MacGyver. Dokonce je tu i stopové množství podvratného humoru, kterým je celá knížka prodchnuta od začátku do konce. Pro mne asi nejlepší Ridley Scott. 9/10(20.10.2015)