Marťan

The Martian

Marťan

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2015, 144 min (SE: 152 min)

Chybí už jen Pátek. Nakažlivě pozitivní PR pro NASA a ochotu k vesmírným dobrodružstvím evidentně zarezonovalo více než představa lidstva coby genetického experimentu. Jestli se mám lidských kroků po rudé planetě dožít, bylo už s takovým propagačním scífkem načase.(12.10.2015)

Zaujímavé je, že tento typ príbehu sa dostáva na plátno až teraz, je to totiž celkom neschematická a doteraz veľmi nevídaná základná myšlienka. The Martian je z remeselnej stránky spracovaný na najvyššej filmárskej úrovni, so skvelou réžiou Scotta a výborným hereckým koncertom Dejmöna. Keď sa spoja tieto dva atribúty - a to jedinečnosť a remeselná presnosť, vznikne najrýdzejší materiál pre divácky úspešný film. Čistejšiu štvorhviezdičkovú záležitosť som už dávno nevidel. Chystáte sa do kina? Nechoďte na Bonda, tých už bolo plno. Vsaďte na niečo nové. Marťan novinkou určite je. A na rozdiel od preceňovaného Gravity má aj príbeh ;-) Ps: Prísnu fyziku nemá ani jeden :D 82% | CinemaCity: rozebraný, překonstruovaný, kdysy nejkrásnější (moderní) kino Slovanský dům :( Praha, 10.11.2015 |(14.11.2015)

Problém u Ridleyho Scotta spočíva v tom, že nedokáže nakrútiť dejovo hutný film nabitý emóciami, psychológiou postáv a osudovosťou. Samozrejme, Scott sa verne pridŕžal knižnej predlohy, no to nič nemení na fakte, že Marťan v sebe nemá ani hĺbku, ani dramatickosť. Z filmu síce vyžaruje pozitívny feeling, čo bol zámer, no chýba mu režisérska zapálenosť, precítenosť a zďaleka nedosahuje epických a emocionálnych rozmerov Gravitácie či Interstellaru, ktoré považujem po všetkých stránkach za omnoho vycibrenejšie - aj po stránke audiovizuálnej. Scott bol vždy remeselným majstrom, no civilná, ničím výnimočná forma v Marťanovi ma mierne zaskočila. Marťan je solídne nakrútený, avšak v hollywoodskej produkcii a najmä z hľadiska Scottových režisérskych zručností ide o čistý štandard. A keďže ma nechal emocionálne chladnou a zábavný rozmer išiel mimo mňa, nemôžem ísť s hodnotením vyššie.(22.10.2015)

Rozpočet $108miliónovTržby USA $222,857,395 Tržby Celosvetovo $589,164,015Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ Ridley Scott je majsterko, opäť krásne dokazuje svoju režisérsku zručnosť, keď hravý príbeh aj vizuál krásne odzbroja a natočil priamu konkurenciu Gravitácii ale vo viac pohodovejšej uvoľnenej rovine, kde je proste všetko čo treba, kde vypäté situácie striedajú odľahčené s výborne hrajúcim osadenstvom, kde má každý svoje miesto, veľkým plusom tu je Matt Damon ktorý po menej výraznej úlohe v sci-fi Interstellar tu priamo svojej úlohe vládne a podáva jeden zo svojich najlepších výkonov, k tomu tu máme navrch brilantný vizuál a veľkolepé scény ktoré vyniknú v efektnom 3D, takže ďalšia pastva pre oči a ďalšia Scott-ová vesmírna maškrta, ktorá podprahovo poukazuje že kvôli jednému ľudskému životu v ďalekom vesmíre sa ide obetovať toľko vecí, financií, času, či dokonca iných ľudských životov a popritom to tu na našej planéte všetko zadŕha v neustálych medzi ľudských konfliktoch, nesúdržnosti... /videl v kine: 95%/ __moja recenzia(7.10.2015)

Nejlepší Ridley Scott za poslední roky, jemuž se dají odpustit dílčí nedostatky. Je to prostě typický áčkový hollywoodský biják se vším, co k tomu patří. A nutno uznat, že pozitiva převažují (herecké obsazení, chytře vystavěný scénář v mezích blockbustrových možností, atd.).(6.12.2015)

• Kristen Wiig