Marťan

The Martian

Marťan

The Martian

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2015, 144 min (SE: 152 min)

Když vám na Marsu dojde kečup, musíte žrát jen holé brambory a poslouchat ABBU, je to na píííp neboli hovno. Právě ono vám však zachrání život coby jediné dostupné hnojivo na celé planetě. Marťan je odlehčená sci-fi o obrovské touze přežít, která celou dobu stopáže jede na palivo se značnou příměsí humoru. K tomu přičtěte disko fláky 80. let, solidního Damona, charismatického Danielse a máme tu zábavný film, který sice nedosahuje audiovizuální opojnosti Gravitace nebo ambicióznosti Interstellaru, ale je důkazem, že Scott není senilní hňup, což se po Prometheovi dost hlásalo. O další díly Promethea tak nemám starost, spíš aby se však tří sequelů dožil. Ač má Marťan 3D nativní, není využito příliš efektivně a vynikne spíše ve velkých celcích, ale na Marsu toho k vidění příliš není./// PR agentury filmu a NASA mají dobrý smysl pro timing. Nezbývá než dál napjatě sledovat, co vědci na planetě objeví, pak si zase přizvat odborníky ke spolupráci a těžit ze situace. Byť je škarohlídsky třeba dodat, že se tvůrci několikrát faktů nedrželi (viz např. chůze místo hopsání nebo bouře, která by kvůli řídké atmosféře nebyla tak silná). Umělecká licence je však báječná věc a rozčilit to může jen totální suchary. Trochu zklame zápletka s Čínou, která už byla např. v Kontaktu, ale tady je v ní patrná režisérova snaha pojistit si tržby na čínském filmovém trhu, který v posledních letech zachránil nejeden kasovní neúspěch v USA. /// Fanoušky Pána prstenů čeká jeden skvělý metavtip. *Mini spoiler* Sean Bean vysvětlí, co je Elrondova rada *Konec spoileru*. [Kino, 3D s titulky](1.10.2015)

Dajte Ridleymu dobrý scenár a ešte vám predvedie trochu filmovej mágie. Matt Damon si vystrúhal možno najsympatickejšiu postavu v kariére. A výraz Seana Beana, keď vysvetľujú, že Projekt Elrond je podľa tajnej porady z Pána prsteňov, je za všetky drobné.(2.10.2015)

Fajn vesmírný survival, kde Robinson Damon odmítá zhebnout sám na Marsu, dokumentuje to s humorem na GoPro, taky pěstuje bio brambory z hoven. Nikdy jsem se nezajímal o fyziku a možná i proto jsem si nenechal zkazit dojem řadou očividných kokotin, podaných neprůstřelnou hollywoodskou logikou. Bowieho "Starman" zhruba v půlce stopáže mě definitivně utěšil v tom, že ať už se odtamtud pirát katapultuje jakkoli, tohle celkem užiju od začátku do konce. Ledová pouštní krajinka nádherná, možná jen škoda, že Scott ošidil epičtější rozměr - vítězí INTERSTELLAR.(23.12.2015)

Poctivě natočený velkofilm, jeden z těch řídkých případů, kdy má vznik blockbusteru opodstatnění. Marťan se snaží vypadat seriózně, hvězdné brány nebo, nedejbože, laserové meče v něm budete hledat marně. Ridley Scott pracuje na realistickém vykreslení prostředí a snaží se být technologicky přesvědčivý. V určitém smyslu slova je to Scottův návrat ke kořenům - takhle měl vypadat Prometheus a neskončil by jako trapná popkulturní slátanina. Podmanivá krása krajiny rudé planety, nekonečný prostor a uprostřed ničeho osamělý hrdina. Díky vizuální stránce má snímek podmanivou atmosféru a režisér šikovně dávkuje napětí. Přesto se u mě nadšení nedostavilo. Ztroskotaný kosmonaut je totiž zdatným následovníkem Ferdy mravence. Příběhem prochází až moc suverénně, jako by byl stále nad věcí. Přidat pár hlášek, působil by jako Bruce Willis ve Smrtonosné pasti. V momentě, kdy si Mark vyjímá kus kovu z rozšklebené rány, člověk by čekal smršť šťavnatých nadávek, jindy zase vlnu zoufalství, pochybnosti a tápání. Chyběl mi tam zkrátka kus člověčiny. Matt Damon ani kdokoliv jiný nehrají špatně, přesto mi tam chybělo něco, čím bych k postavám získal vztah. Možná mi přišly až příliš čisté, učebnicově dokonalé. Stopáž je tak akorát, Scott ví, kdy useknout záběr, aby nenudil. Američané jako obvykle předvádějí, že jsou nejlepší, tentokrát ale ve snesitelné formě. A Rusy vystřídali Číňani - jasný doklad, koho považuje Hollywood za druhou supervelmoc dneška. Do kolen z Marťana nejdu, ale celkově jednoznačně palec nahoru, film má předpoklady stát se sci-fi klasikou. Celkový dojem: 85 %.(12.10.2015)

Překvapivě celkem zábavná 134-minutová reklama na stříbrnou lepící pásku. Akorát mi trochu vadí, jak úplně všechno, co se v posledních letech natáčí, musí bejt strašně rasově a genderově vyvážený. Postava velitelky, která poslouchá Glorii Gaynor, Donnu Summer a podobný disco vykopávky, je nesympatická na první pohled. Radši bych snad zůstal na tom Marsu, než s ní trávit dalších asi 500 dní při návratu na Zem. A těm negrům, co organizujou záchrannou akci, bych věřil spíš to, že někde v central parku kradou ajfouny, aby měli na crack. Jinak díky tomu ujetýmu disco soundtracku jsem měl pocit, že se film nebere nijak moc vážně, takže jsem překousnul i to mimózní finále. S vypnutym mozkem a několika promilema alkoholu v krvi je to tak za 60%.(9.6.2016)

• - Autor románu, Andy Weir, nejprve publikoval svou knihu zdarma jako blog pro zábavu. Pak ho čtenáři požádali, aby ho vytvořil i ve stahovatelné formě a vložil na Amazon, což udělal za tehdejší minimální cenu 0,99 dolarů. (Maulincio)

• - Týždeň pred oficiálnym uvedením filmu do kín sa uskutočnila špeciálna premiéra. Snímku Ridleyho Scotta si pustili astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). (Darth Maul)

• - Chcete-li použít NASA ve filmu, tak musíte mít jejich souhlas a budete muset prokázat, že berete natáčení dostatečně vážně, a že budete prezentovat pravdu. (Maulincio)