Filmový dobrodruh Karel Zeman

(festivalový název)

Film Adventurer Karel Zeman

Dokumentární / Životopisný

Česko / Kanada, 2015, 102 min

Dokument mě velmi mile překvapil, a to i navzdory zdejšímu hodnocení, neb já (alespoň zatím) nejsem žádným režisérovým fanouškem, který si pak tento film užije nejspíš ještě více. Na Hodanově počinu se mi zalíbila hned od úvodu jeho vyváženost a rozmanitost. O žádném tématu Zemanova života či konkrétním filmu se tu nemluví zbytečně dlouho, a pokud už snad něco dostává nějakou tu minutu navíc, vždy je to podáno velmi věcně a přitom zajímavě. Lví podíl na tom jistě mají i samotní „mluvčí, kteří opravdu mají co říci a jejich výběr je (znovu) rozmanitý. Potěšilo mě, že se o různých Zemanových tricích nejen mluvilo, ale také se názorně demonstrovala jejich podstata, vznik. Co se týče oněch rekonstrukcí, zpočátku mi připomínaly jen jakousi nutnou výplň, aby se ten formát hodiny a půl nějak dodržel, ale postupně jsem je začal i oceňovat, protože dále zajímavě rozváděly některé režisérovy triky. Za mě velká spokojenost a silné 4* k tomu, tvůrcovi fanoušci (jak už jsem předznamenal výše) si dost možná ještě tu 1* přihodí.(13.7.2016)

Dokument, ktorý je zameraný viac na jeho tvorbu, ako na jeho osobný život. Ale vlastne už názov dokumentu to naznačuje. Ja som bola spokojná, zaujalo ma to, ten chlap sa vedel vyhrať a samozrejme aj ľudia, ktorí pracovali s ním.(3.1.2016)

Filmový dobrodruh Karel Zeman představuje precizně odvedený popularizační dokument, který hladce a efektivně naplňuje cíle, které si tvůrci při jeho natáčení stanovili. Těmi je připomenutí díla Karla Zemana, předestření jeho filmařské kariéry, představení postupů, s jejichž pomocí vytvářel svá osobitá díla, a zdůraznění jeho významu i uznání v měřítku domácí i celosvětové kinematografie. Bylo by možné filmu vyčítat, že nezahrnul více archivních materiálů či že pasáže s Timem Burtonem jsou jen plané tlachání, které neříká nic o Zemanovi a jeho filmech, pouze dokumentu přidává populární mluvící hlavu. Ovšem takovéto výtky by v zásadě směřovaly spíše k tomu, jak jinak by býval mohl být dokument koncipovaný, pokud by směřoval k jiným cílům, a míjely by se s jeho popularizačním záměrem. V tomto ohledu naopak zaslouží vyzdvihnout taktika nastínit význam a mezinárodní renomé Karla Zemana zapojením výpovědí uznávaných populárních tvůrců, kritiků a pedagogů ze zahraničí, kteří ve většině případů navíc o jeho díle mluví nejen s očividným nadšením či respektem, ale především erudovaně a podnětně. Nápaditost Zemanových vizí a bravuru i náročnost jejich praktické realizace pak názorně zpřítomňují pasáže, kde soudobí studenti filmové tvorby v rámci cvičení zkoušejí napodobit Zemanovy ikonické triky. Kombinace výpovědí pamětníků, dcery i filmových kritiků a historiků zase zajišťuje optimální vyvážení biografických údajů, vzpomínek, kritického nadhledu a zasazení Zemanovy tvorby do širšího kontextu.(18.8.2015)

Narodil jsem se v roce 1989 a i přesto i pro mě Karel Zeman vytvořil dětství plné zážitků, na které nikdy nezapomenu. Kdykoliv v televizi běžel film Karla Zemana, okamžitě jsem k ní běžel a bez jakéhokoliv hlesnutí jsem před ní dřepnul a s otevřenou držkou čuměl až do momentu, než se objevil velkej titulek s nápisem Konec. Mám nesmírnou radost, že takový režisér, jako je Karel Zeman, se dočkal takového krásného dokumentu, kde mu skládají hold nejenom Češi, ale i světově uznávaní tvůrci jako jsou Tim Burton nebo Terry Gilliam. Ještě větší radost mám, že právě tato postava české kinematografie má krásné muzeum na Kampě, které už stihli navštívit takové persóny světového filmu jako jsou Steven Spielberg nebo Gwyneth Paltrow. Máme obrovské štěstí, že se v naší zemi narodil člověk, který chtěl točit filmy pro děti a rozšířit tak jejich fantazii. V jakémkoliv věku, době, ale i režimu.(3.1.2016)

Zeman bol génius! Fakt som si neuvedomoval, koľko driny, hrubej roboty a trikov bolo za kamerou, až kým som nevidel teraz zákulisie. Remake scéna s pánem Mamutem TOP:). Výborná pocta, nazdar(3.1.2016)