Filmový dobrodruh Karel Zeman

(festivalový název)

Film Adventurer Karel Zeman

Dokumentární / Životopisný

Česko / Kanada, 2015, 102 min

Zpracování bylo tak trochu rozkouskované, proto nedávám plných 5*, ale stejně jako mladí nahlédli do kuchyně Karla Zemana tím, že vyzkoušeli jeho postupy a zažili radost z výsledků své snahy, tak i mně velmi pomohlo, že jsem se seznámila s tím, jak Karel Zeman tvořil své filmy, jak přepečlivě si připravoval každičký jednotlivý trik ve svých filmech, jak precizně pracoval a jaký smysl pro detail měl. Řekla bych, že měl "filmové oči", vždyť používá čistě filmové prostředky a s jakou bravurou! Tento skromný člověk byl skutečně Pan Režisér!(3.1.2016)

Milý dokument odpovídající pověsti činností kolem Muzea Karla Zemana. Vhodný 8. díl DVD kolekce. Sem tam zajímavý postřeh, sem tam zprostředkovaná láska k tématu, sem tam zajímavý dobový materiál. A jako rozptyl funguje snaha o zopakování některých trikových sekvencí. Jedinou zásadní chybou je klasicky výstup arogantního Kamila, který si nevidí do úst a glosuje některé události tak, jak mu zobák narost, což ničemu neprospívá. To ať si chlapec ponechá mezi své kumpány, kteří mu za to rádi zatleskají.(29.5.2016)

Tohle rozhodně není na pět hvězd, ale rovnou za celé nebe zářících sluncí. Člověk jak má rád jeho filmy, jeho neskutečnou pracovitost a vůli, se kterou dokázal natočit tolik překrásných snímků, tak se zcela a jednoznačně ponořil do stodvou minut dokumentárního filmu jenom o něm. Dojemné bylo nejen to, jak své filmy točil, s čím si musel tehdy vystačit, ale i vypravování žijících spolupracovníků o tom, jak to tehdy celé vznikalo. Všichni se všechno učili za pochodu a pomáhali si svými nápady ze svých občanských profesí, jak se jen dalo. Co mě rovněž dojalo, byla oslava jeho práce velkou spoustou současných, významných režisérů a umělců z celého světa, pro nějž byl a je inspirací a ze kterého čerpají nápady do svých filmů. Cítila jsem z toho všeho až posvátně silnou pokoru a úctu k jeho osobě a k dílu, které vytvořil. O to víc je mi líto, že měl tu smůlu a žil u nás, v komunistickém Československu, kde mu, jako i jiným významným osobnostem, znemožnili další práci a oproti tomu, jak by jinde mohl být stavěn na piedestal a sázen do zlata, tak u nás si ho nevážili.(9.1.2016)

Dokument věrně přibližuje život i dílo legendárního filmaře a animátora prostřednictvím rozhovorů s jeho nejbližšími, ukázek jeho tvorby, historických záběrů z natáčení a soudobou demonstrací technik trikového filmu. Pozitivisticky tónované vyprávění mi celkově přišlo lehké, laskavé a jen místy až příliš čecháčkovské. 8/10 [KVIFF 2015](10.7.2015)

Dokument mě velmi mile překvapil, a to i navzdory zdejšímu hodnocení, neb já (alespoň zatím) nejsem žádným režisérovým fanouškem, který si pak tento film užije nejspíš ještě více. Na Hodanově počinu se mi zalíbila hned od úvodu jeho vyváženost a rozmanitost. O žádném tématu Zemanova života či konkrétním filmu se tu nemluví zbytečně dlouho, a pokud už snad něco dostává nějakou tu minutu navíc, vždy je to podáno velmi věcně a přitom zajímavě. Lví podíl na tom jistě mají i samotní „mluvčí, kteří opravdu mají co říci a jejich výběr je (znovu) rozmanitý. Potěšilo mě, že se o různých Zemanových tricích nejen mluvilo, ale také se názorně demonstrovala jejich podstata, vznik. Co se týče oněch rekonstrukcí, zpočátku mi připomínaly jen jakousi nutnou výplň, aby se ten formát hodiny a půl nějak dodržel, ale postupně jsem je začal i oceňovat, protože dále zajímavě rozváděly některé režisérovy triky. Za mě velká spokojenost a silné 4* k tomu, tvůrcovi fanoušci (jak už jsem předznamenal výše) si dost možná ještě tu 1* přihodí.(13.7.2016)