Filmový dobrodruh Karel Zeman

(festivalový název)

Film Adventurer Karel Zeman

Dokumentární / Životopisný

Česko / Kanada, 2015, 102 min

Karel Zeman je jistě tvůrcem, který si dokument zaslouží. A nejspíš i mnohem víc. Jeho umění totiž skutečně převyšuje o třídu jeho současníky. Uspěl na poli z nejtěžších, totiž filmech pro děti. A není to jen atribut klukovského dobrodružství, ale i skvosty jako Krabat ( vlastně trochu protiúkol ) nebo JaM s jejich zvláštní atmosférou, která se nesmazatelně otiskla do mé dětské duše. A nebledne nijak výrazně ani po x letech. Snad mi chybělo víc informací z mistrova osobního života a jeho vlastních archivních promluv ( ovšem nevím jestli jsou k dispozici ). Zaujal mě detail, že si rozkresloval scénáře a nemohl jsem si je vzpomenout na F.Vláčila... Snad to není poslední dokument o KZ a vytěží se ještě víc, dokud žijí ještě pamětníci! P.S. Doufám, že vznikne i pořádný dokument o mistru jiného řemesla, který je také zmíněn. Filmová hudba Zdeňka Lišky, toť pokroutka pro nejedno ucho filmového labužníka!(1.1.2016)

Dokument o Karlu Zemanovi coby filmovému trikaři a animátorovi. Je až s podivem, že ostatní aspekty jeho filmů (natož zbytek života) autory tohoto dokumentu nezajímaly, tak film vyplnili tím, že se současní studenti filmové školy ve Zlíně snaží znovu natočit tři scény ze Zemanových filmů bez použití techniky, jaká v jeho době neexistovala. Ale pokud vás zajímá historie filmových triků, přidejte si k mému hodnocení dalších 30%. Já dávám 70.(9.1.2016)

Tohle rozhodně není na pět hvězd, ale rovnou za celé nebe zářících sluncí. Člověk jak má rád jeho filmy, jeho neskutečnou pracovitost a vůli, se kterou dokázal natočit tolik překrásných snímků, tak se zcela a jednoznačně ponořil do stodvou minut dokumentárního filmu jenom o něm. Dojemné bylo nejen to, jak své filmy točil, s čím si musel tehdy vystačit, ale i vypravování žijících spolupracovníků o tom, jak to tehdy celé vznikalo. Všichni se všechno učili za pochodu a pomáhali si svými nápady ze svých občanských profesí, jak se jen dalo. Co mě rovněž dojalo, byla oslava jeho práce velkou spoustou současných, významných režisérů a umělců z celého světa, pro nějž byl a je inspirací a ze kterého čerpají nápady do svých filmů. Cítila jsem z toho všeho až posvátně silnou pokoru a úctu k jeho osobě a k dílu, které vytvořil. O to víc je mi líto, že měl tu smůlu a žil u nás, v komunistickém Československu, kde mu, jako i jiným významným osobnostem, znemožnili další práci a oproti tomu, jak by jinde mohl být stavěn na piedestal a sázen do zlata, tak u nás si ho nevážili.(9.1.2016)

Filmový dobrodruh Karel Zeman představuje precizně odvedený popularizační dokument, který hladce a efektivně naplňuje cíle, které si tvůrci při jeho natáčení stanovili. Těmi je připomenutí díla Karla Zemana, předestření jeho filmařské kariéry, představení postupů, s jejichž pomocí vytvářel svá osobitá díla, a zdůraznění jeho významu i uznání v měřítku domácí i celosvětové kinematografie. Bylo by možné filmu vyčítat, že nezahrnul více archivních materiálů či že pasáže s Timem Burtonem jsou jen plané tlachání, které neříká nic o Zemanovi a jeho filmech, pouze dokumentu přidává populární mluvící hlavu. Ovšem takovéto výtky by v zásadě směřovaly spíše k tomu, jak jinak by býval mohl být dokument koncipovaný, pokud by směřoval k jiným cílům, a míjely by se s jeho popularizačním záměrem. V tomto ohledu naopak zaslouží vyzdvihnout taktika nastínit význam a mezinárodní renomé Karla Zemana zapojením výpovědí uznávaných populárních tvůrců, kritiků a pedagogů ze zahraničí, kteří ve většině případů navíc o jeho díle mluví nejen s očividným nadšením či respektem, ale především erudovaně a podnětně. Nápaditost Zemanových vizí a bravuru i náročnost jejich praktické realizace pak názorně zpřítomňují pasáže, kde soudobí studenti filmové tvorby v rámci cvičení zkoušejí napodobit Zemanovy ikonické triky. Kombinace výpovědí pamětníků, dcery i filmových kritiků a historiků zase zajišťuje optimální vyvážení biografických údajů, vzpomínek, kritického nadhledu a zasazení Zemanovy tvorby do širšího kontextu.(18.8.2015)

Dokument, ktorý je zameraný viac na jeho tvorbu, ako na jeho osobný život. Ale vlastne už názov dokumentu to naznačuje. Ja som bola spokojná, zaujalo ma to, ten chlap sa vedel vyhrať a samozrejme aj ľudia, ktorí pracovali s ním.(3.1.2016)

• - Nejlepší poklonu skládá Zemanovi další režisér Terry Gilliam: „Budu se muset na jeho filmy podívat znovu, abych zjistil, co všechno jsem od něj vlastně ukradl. Mám pocit, že od něj čerpám neustále." (polson)

• - "Na počátku celého projektu byla spolupráce České televize při vzniku Muzea Karla Zemana v Praze, která se rozvinula v mezinárodní projekt, " vzpomíná dramaturg České televize Martin Polák a upřesňuje: „Zkoumali jsme filmové archívy a získali několik hodin ojedinělého filmového materiálu, jehož ukázky dávají divákovi možnost nahlédnout do zákulisí Zemanovy tvorby." (polson)

• - K myšlence natočit celovečerní dokument o českém filmovém mágovi přivedla Ondřeje Beránka shoda náhod. Před dvěma lety se podílel na otevření Muzea Karla Zemana u Karlova mostu. Zemanova dcera Ludmila tehdy poskytla mnoho materiálů, které autory muzea inspirovaly k natočení snímku mapujícího celoživotní dílo Karla Zemana. "Protože to byl geniální člověk a na světový úspěch jeho filmů se trošku pozapomnělo, chtěli jsme jej připomenout a ukázat Čechům, že máme být na koho hrdí," sdělil své pohnutky Ondřej Beránek.
    Film byl poté společně se snímkem Vynález zkázy (2015) uveden na světové výstavě Expo v Miláně. (Zdroj: zpravy.ihned.cz)
    (polson)