Filmový dobrodruh Karel Zeman

(festivalový název)

Film Adventurer Karel Zeman

Dokumentární / Životopisný

Česko / Kanada, 2015, 102 min

Len ten, kto má celoživotný dar detskej hravosti a zvedavosti dýchajúcej prísľubom záhadného dobrodružstva štekliaceho kdesi vo vnútornostiach dokáže vytvárať diela alebo udalosti, ktoré sú cítiť presne týmito záležitosťami. A ktoré sú fantasticky úspešné a natrvalo zapísané v hlavách a mysliach ich obdivovateľov. Pretože sa na nič nehrajú. Pretože sú len vygenerovaním snov a túžob ich tvorcov. Dokument to vystihol. Popri podarenom ukázaní života a diela pána Karla Zemana ukázal aj ďalších takýchto večných šarvancov, šracov či predpubertiakov - Tima Burtona a Terryho Gilliama.(4.3.2016)

Narodil jsem se v roce 1989 a i přesto i pro mě Karel Zeman vytvořil dětství plné zážitků, na které nikdy nezapomenu. Kdykoliv v televizi běžel film Karla Zemana, okamžitě jsem k ní běžel a bez jakéhokoliv hlesnutí jsem před ní dřepnul a s otevřenou držkou čuměl až do momentu, než se objevil velkej titulek s nápisem Konec. Mám nesmírnou radost, že takový režisér, jako je Karel Zeman, se dočkal takového krásného dokumentu, kde mu skládají hold nejenom Češi, ale i světově uznávaní tvůrci jako jsou Tim Burton nebo Terry Gilliam. Ještě větší radost mám, že právě tato postava české kinematografie má krásné muzeum na Kampě, které už stihli navštívit takové persóny světového filmu jako jsou Steven Spielberg nebo Gwyneth Paltrow. Máme obrovské štěstí, že se v naší zemi narodil člověk, který chtěl točit filmy pro děti a rozšířit tak jejich fantazii. V jakémkoliv věku, době, ale i režimu.(3.1.2016)

Tohle rozhodně není na pět hvězd, ale rovnou za celé nebe zářících sluncí. Člověk jak má rád jeho filmy, jeho neskutečnou pracovitost a vůli, se kterou dokázal natočit tolik překrásných snímků, tak se zcela a jednoznačně ponořil do stodvou minut dokumentárního filmu jenom o něm. Dojemné bylo nejen to, jak své filmy točil, s čím si musel tehdy vystačit, ale i vypravování žijících spolupracovníků o tom, jak to tehdy celé vznikalo. Všichni se všechno učili za pochodu a pomáhali si svými nápady ze svých občanských profesí, jak se jen dalo. Co mě rovněž dojalo, byla oslava jeho práce velkou spoustou současných, významných režisérů a umělců z celého světa, pro nějž byl a je inspirací a ze kterého čerpají nápady do svých filmů. Cítila jsem z toho všeho až posvátně silnou pokoru a úctu k jeho osobě a k dílu, které vytvořil. O to víc je mi líto, že měl tu smůlu a žil u nás, v komunistickém Československu, kde mu, jako i jiným významným osobnostem, znemožnili další práci a oproti tomu, jak by jinde mohl být stavěn na piedestal a sázen do zlata, tak u nás si ho nevážili.(9.1.2016)

Povedený dokument, jehož přidaná hodnota tkví v tom, že máme možnost se podívat pod pokličku. Je dobré, že se dokument zbytečně nezabývá osobním životem Karla Zemana a cílí na to, co Zeman uměl nejlépe – točit trikové filmy. Trochu navíc se jeví četné pasáže, kdy studenti animované tvorby zkouší Zemanovy triky v reálu a dochází k tomu, co bylo od začátku zřejmé: že to byla všechno ruční práce a velká dřina, že to bylo obdivuhodně promyšlené a v mnoha případech tak jednoduché, až to bylo geniální. A taky, že se Zeman a další jeho souputníci zaslouží velký respekt v porovnání s tím, jakou námahu stojí vytvoření speciálních efektů dnes. A hodně pobavil Tim Burton, který v podstatě nic neřekl.(4.1.2016)

Dokument o Karlu Zemanovi coby filmovému trikaři a animátorovi. Je až s podivem, že ostatní aspekty jeho filmů (natož zbytek života) autory tohoto dokumentu nezajímaly, tak film vyplnili tím, že se současní studenti filmové školy ve Zlíně snaží znovu natočit tři scény ze Zemanových filmů bez použití techniky, jaká v jeho době neexistovala. Ale pokud vás zajímá historie filmových triků, přidejte si k mému hodnocení dalších 30%. Já dávám 70.(9.1.2016)

• - Nejlepší poklonu skládá Zemanovi další režisér Terry Gilliam: „Budu se muset na jeho filmy podívat znovu, abych zjistil, co všechno jsem od něj vlastně ukradl. Mám pocit, že od něj čerpám neustále." (polson)

• - Roli klapky na sebe vzala dcera slavného režiséra Ludmila Zemanová a do loďky zasedli původní herci – Petr Hermann, Josef Lukáš a Zdeněk Husták. Benjamínek z filmové party Vladimír Bejval zemřel v roce 2011. Natočená scéna byla součásti dokumentu o Karlu Zemanovi z roku 2015, na kterém se podílela i Česká televize. (Zdroj: ceskatelevize.cz) (polson)

• - V průběhu natáčení zemřel druhý ze čtveřice kluků z Cesty do pravěku (1955), herec Zdeněk Husták (Jenda). První byl Vladimír Bejval (Jirka), který zemřel roku 2011 a jako jediný se proto v dokumentu neobjevil. (apps)