Filmový dobrodruh Karel Zeman

(festivalový název)

Film Adventurer Karel Zeman

Dokumentární / Životopisný

Česko / Kanada, 2015, 102 min

Film, kde za Zemana hovoří jeho dílo. To vůbec není špatně, protože jeho dílo je skvostné a obdivuhodné. Je příjemné sledovat, jak k němu vzhlížejí osobnosti světového filmu. Ale nepopírám, že i přesto bych se z dokumentu bývala byla ráda dozvěděla něco více i o Zemanovi samém.(7.1.2016)

Milý dokument odpovídající pověsti činností kolem Muzea Karla Zemana. Vhodný 8. díl DVD kolekce. Sem tam zajímavý postřeh, sem tam zprostředkovaná láska k tématu, sem tam zajímavý dobový materiál. A jako rozptyl funguje snaha o zopakování některých trikových sekvencí. Jedinou zásadní chybou je klasicky výstup arogantního Kamila, který si nevidí do úst a glosuje některé události tak, jak mu zobák narost, což ničemu neprospívá. To ať si chlapec ponechá mezi své kumpány, kteří mu za to rádi zatleskají.(29.5.2016)

Filmový dobrodruh Karel Zeman představuje precizně odvedený popularizační dokument, který hladce a efektivně naplňuje cíle, které si tvůrci při jeho natáčení stanovili. Těmi je připomenutí díla Karla Zemana, předestření jeho filmařské kariéry, představení postupů, s jejichž pomocí vytvářel svá osobitá díla, a zdůraznění jeho významu i uznání v měřítku domácí i celosvětové kinematografie. Bylo by možné filmu vyčítat, že nezahrnul více archivních materiálů či že pasáže s Timem Burtonem jsou jen plané tlachání, které neříká nic o Zemanovi a jeho filmech, pouze dokumentu přidává populární mluvící hlavu. Ovšem takovéto výtky by v zásadě směřovaly spíše k tomu, jak jinak by býval mohl být dokument koncipovaný, pokud by směřoval k jiným cílům, a míjely by se s jeho popularizačním záměrem. V tomto ohledu naopak zaslouží vyzdvihnout taktika nastínit význam a mezinárodní renomé Karla Zemana zapojením výpovědí uznávaných populárních tvůrců, kritiků a pedagogů ze zahraničí, kteří ve většině případů navíc o jeho díle mluví nejen s očividným nadšením či respektem, ale především erudovaně a podnětně. Nápaditost Zemanových vizí a bravuru i náročnost jejich praktické realizace pak názorně zpřítomňují pasáže, kde soudobí studenti filmové tvorby v rámci cvičení zkoušejí napodobit Zemanovy ikonické triky. Kombinace výpovědí pamětníků, dcery i filmových kritiků a historiků zase zajišťuje optimální vyvážení biografických údajů, vzpomínek, kritického nadhledu a zasazení Zemanovy tvorby do širšího kontextu.(18.8.2015)

Tohle rozhodně není na pět hvězd, ale rovnou za celé nebe zářících sluncí. Člověk jak má rád jeho filmy, jeho neskutečnou pracovitost a vůli, se kterou dokázal natočit tolik překrásných snímků, tak se zcela a jednoznačně ponořil do stodvou minut dokumentárního filmu jenom o něm. Dojemné bylo nejen to, jak své filmy točil, s čím si musel tehdy vystačit, ale i vypravování žijících spolupracovníků o tom, jak to tehdy celé vznikalo. Všichni se všechno učili za pochodu a pomáhali si svými nápady ze svých občanských profesí, jak se jen dalo. Co mě rovněž dojalo, byla oslava jeho práce velkou spoustou současných, významných režisérů a umělců z celého světa, pro nějž byl a je inspirací a ze kterého čerpají nápady do svých filmů. Cítila jsem z toho všeho až posvátně silnou pokoru a úctu k jeho osobě a k dílu, které vytvořil. O to víc je mi líto, že měl tu smůlu a žil u nás, v komunistickém Československu, kde mu, jako i jiným významným osobnostem, znemožnili další práci a oproti tomu, jak by jinde mohl být stavěn na piedestal a sázen do zlata, tak u nás si ho nevážili.(9.1.2016)

Skvělé !!! Jedinečný člověk, filmař, režisér, umělec ….. si zaslouží poctu alespoň v podobě dobře natočeného dokumentu !!! Svou mimořádnou tvorbou překročil hranice okleštěného Československa a zapsal se do dějin kinematografie zlatým písmem. Jinak mě moc potěšily příspěvky mých oblíbených režisérů, Terryho Gilliama a Tima Burtona.(2.1.2016)