Filmový dobrodruh Karel Zeman

(festivalový název)

Film Adventurer Karel Zeman

Dokumentární / Životopisný

Česko / Kanada, 2015, 102 min

Film, kde za Zemana hovoří jeho dílo. To vůbec není špatně, protože jeho dílo je skvostné a obdivuhodné. Je příjemné sledovat, jak k němu vzhlížejí osobnosti světového filmu. Ale nepopírám, že i přesto bych se z dokumentu bývala byla ráda dozvěděla něco více i o Zemanovi samém.(7.1.2016)

Dokument mě velmi mile překvapil, a to i navzdory zdejšímu hodnocení, neb já (alespoň zatím) nejsem žádným režisérovým fanouškem, který si pak tento film užije nejspíš ještě více. Na Hodanově počinu se mi zalíbila hned od úvodu jeho vyváženost a rozmanitost. O žádném tématu Zemanova života či konkrétním filmu se tu nemluví zbytečně dlouho, a pokud už snad něco dostává nějakou tu minutu navíc, vždy je to podáno velmi věcně a přitom zajímavě. Lví podíl na tom jistě mají i samotní „mluvčí, kteří opravdu mají co říci a jejich výběr je (znovu) rozmanitý. Potěšilo mě, že se o různých Zemanových tricích nejen mluvilo, ale také se názorně demonstrovala jejich podstata, vznik. Co se týče oněch rekonstrukcí, zpočátku mi připomínaly jen jakousi nutnou výplň, aby se ten formát hodiny a půl nějak dodržel, ale postupně jsem je začal i oceňovat, protože dále zajímavě rozváděly některé režisérovy triky. Za mě velká spokojenost a silné 4* k tomu, tvůrcovi fanoušci (jak už jsem předznamenal výše) si dost možná ještě tu 1* přihodí.(13.7.2016)

Len ten, kto má celoživotný dar detskej hravosti a zvedavosti dýchajúcej prísľubom záhadného dobrodružstva štekliaceho kdesi vo vnútornostiach dokáže vytvárať diela alebo udalosti, ktoré sú cítiť presne týmito záležitosťami. A ktoré sú fantasticky úspešné a natrvalo zapísané v hlavách a mysliach ich obdivovateľov. Pretože sa na nič nehrajú. Pretože sú len vygenerovaním snov a túžob ich tvorcov. Dokument to vystihol. Popri podarenom ukázaní života a diela pána Karla Zemana ukázal aj ďalších takýchto večných šarvancov, šracov či predpubertiakov - Tima Burtona a Terryho Gilliama.(4.3.2016)

Dokument mi přišel poněkud roztříštěný a vadili mi lidi, co neumí mluvit na kameru (třeba dcera pana Zemana nejen). Na druhou stranu jsem si ho užíval s každou ukázkou mně milých filmů a chválou zahraničních režisérů. Je to pocta jednomu z největších filmařů, který měl štěstí v neštěstí (tedy v blbé době). I tak si myslím, že komunisti mu spoustu krásných filmů zhatili (po roce 1970) - ovšem vznikly jiné nádherné snímky Čarodějův učeň a Pohádka o Honzíkovi a Mařence. Pan Režisér!(2.1.2016)

Jedním dechem. Genialita tohoto starého Mistra předčila mnohé generace následovníků..(1.1.2016)