Filmový dobrodruh Karel Zeman

(festivalový název)

Film Adventurer Karel Zeman

Dokumentární / Životopisný

Česko / Kanada, 2015, 102 min

Tohle rozhodně není na pět hvězd, ale rovnou za celé nebe zářících sluncí. Člověk jak má rád jeho filmy, jeho neskutečnou pracovitost a vůli, se kterou dokázal natočit tolik překrásných snímků, tak se zcela a jednoznačně ponořil do stodvou minut dokumentárního filmu jenom o něm. Dojemné bylo nejen to, jak své filmy točil, s čím si musel tehdy vystačit, ale i vypravování žijících spolupracovníků o tom, jak to tehdy celé vznikalo. Všichni se všechno učili za pochodu a pomáhali si svými nápady ze svých občanských profesí, jak se jen dalo. Co mě rovněž dojalo, byla oslava jeho práce velkou spoustou současných, významných režisérů a umělců z celého světa, pro nějž byl a je inspirací a ze kterého čerpají nápady do svých filmů. Cítila jsem z toho všeho až posvátně silnou pokoru a úctu k jeho osobě a k dílu, které vytvořil. O to víc je mi líto, že měl tu smůlu a žil u nás, v komunistickém Československu, kde mu, jako i jiným významným osobnostem, znemožnili další práci a oproti tomu, jak by jinde mohl být stavěn na piedestal a sázen do zlata, tak u nás si ho nevážili.(9.1.2016)

Dokument věrně přibližuje život i dílo legendárního filmaře a animátora prostřednictvím rozhovorů s jeho nejbližšími, ukázek jeho tvorby, historických záběrů z natáčení a soudobou demonstrací technik trikového filmu. Pozitivisticky tónované vyprávění mi celkově přišlo lehké, laskavé a jen místy až příliš čecháčkovské. 8/10 [KVIFF 2015](10.7.2015)

Dokument o Karlu Zemanovi coby filmovému trikaři a animátorovi. Je až s podivem, že ostatní aspekty jeho filmů (natož zbytek života) autory tohoto dokumentu nezajímaly, tak film vyplnili tím, že se současní studenti filmové školy ve Zlíně snaží znovu natočit tři scény ze Zemanových filmů bez použití techniky, jaká v jeho době neexistovala. Ale pokud vás zajímá historie filmových triků, přidejte si k mému hodnocení dalších 30%. Já dávám 70.(9.1.2016)

Film, kde za Zemana hovoří jeho dílo. To vůbec není špatně, protože jeho dílo je skvostné a obdivuhodné. Je příjemné sledovat, jak k němu vzhlížejí osobnosti světového filmu. Ale nepopírám, že i přesto bych se z dokumentu bývala byla ráda dozvěděla něco více i o Zemanovi samém.(7.1.2016)

Klasický životopisný dokument o géniovi v oblasti filmové režie Karlu Zemanovi. Nahlédnutí do jeho soukromého života je jen střídmé. V tomto dokumentu si pro nás režisér Hodan připravil spíše Zemanovu neskutečnou vynalézavost v oblasti trikových filmových scén, které se daly v tehdejší době považovat za československé Hvězdné války a odstartoval tak nejen v rodném Československu filmový boom a oslnil tak nejednoho tvůrce. PS: To jsem ani netušil, že se Zeman narodil nedaleko mého rodného města Nový Bydžov, a to v Ostroměři !!! ___ (Jiráskovo divadlo, Nový Bydžov)(9.9.2015)