Od Caligariho k Hitlerovi

Předloha:

Siegfried Kracauer (kniha)

Rüdiger Suchsland

Harald Schmuck

Mal som vopred strach, že budem 2 hodiny sledovať ilustrovanú verziu Bordwellových Dejín filmu. Lenže....počas tohto obdobia sa toho nakrútilo viac, ako nejaké dejiny niekoľko stostranová kniha môže obsiahnuť a mám voči tvorcom úctu, pretože vyhrabali bohvie kde všade toľko obrazového materiálu, až sa tomu nechce veriť. Alebo som málo informovaný a v Nemecku to nie je problém. Počujeme mudrovať Langa, myslím tým že počujeme jeho hlas a to je skutočne na nezaplatenie. Dokument sa nevenuje už nástupu Hitlera, skutočne názov neklame a ja si kľudne pozriem Suchslandové kompletné dejiny nemeckého filmu, ak ho napadne ich niekedy nakrútiť.(13.10.2015)

Podmanivý, umně sestříhaný a neobjektivní výmarskému filmu, který tuší a předkládá zlo, které nastane, Druhou světovou válku. Dokument sám působí stejně čarovným dojmem jako němý Faustus, o kterém také vypráví.(13.10.2015)

Kinematografia, ktorá stvorila filmové monštrá ako Golem či Nosferatu, psychopatov a manipulátorov ako Mabuse a Caligari, femme fatale ako Maria a Lola, ale aj odvážnych hrdinov a spanilé ženy. Predovšetkým sa však natrvalo zapísala do dejín kinematografie inovatívnou prácou s mizanscénou, príklonom k všednosti, či dlhými pohyblivými zábermi. Nemenej zaujímavá je aj publikácia Od Caligariho k Hitlerovi od Sigfrieda Kracauera, ktorá sa na toto obdobie zameriava. Kracauer v nej symptomaticky skúma kolektívnu pamäť nemeckého národa zmietaného v chaose a biede, natrvalo zapísanú vo filmoch. V neposlednom rade môžeme na príklade samotnej Weimerskej republiky vidieť varovný prst upozorňujúci na ten najhorší možný scenár. Na scenár, ktorý sa pokojne môže vyplniť aj na našom nahnedlom Slovensku. Dokumentárny výkladový „dejepis“ Rüdigera Suchslanda skúma všetky tieto zložky a slúži tak ako ideálny štúdijný materiál pre všetkých študentov kinematografie, ohromný zdroj inšpirácie pre cinefilov i ako zaujímavý príspevok do filmovo-historického diskurzu.(23.11.2015)