Oko v oblacích

Eye in the Sky

Drama / Thriller / Válečný

Velká Británie, 2015, 102 min

,,Nikdy neříkejte vojákovi, že nezná cenu války! ´´ --- Oko na obloze je perfektním (navíc perfektními herci našlapaný ) válečný thriller. Některé možná v jejich rolích uvidíte dokonce poprvé. Mirren v maskáči plukovníka britské armády, stejně tak Rickman... :-)Je mi jasné, že kvůli filmu bylo lecos mírně natahováno. Konec konců ta videa z jůtůbu, kdy to občas spadne vedle občas přes všechna ta zabezpečení uniknou. Chce se tedy věřit, že likvidace předních teroristů není závislá na prodeji placek. Ale ačkoliv ta korektnost tam byla zdůrazňována až moc, myslím, že dnešní doba je spíše dobou rázných vojenských řešení dle okamžitých úsudků. Pokud se každé povolení ke střelbě bude schvalovat deseti papaláši na mezinárodních úrovních, kdy každý sice bojuje s terorem, ale zároveň se děsí karambolu a ztráty popularity, budeme za teroristy pořád o několik kroků zpět. Právě ta naše korektnost, civilizovanost a promýšlení všech důsledků je neskutečně svazující. Je až neuvěřitelné, jakými hračkami dnes armáda disponuje! Až vám večer bude u hlavy bzučet chroust, dobře bych se podíval zda náhodou očička nemá z led diod a o mechanizovaném RC kolibříkovi ani nemluvě :-). Válka je svině, ale tahle má své jasné důvody. Nebýt militantního islámu (a islám braný podle Koránu je vždy militantní), mohly by si dál holčičky prodávat placky se 100 % pravděpodobností na přežití i bez výpočtů vojáků kdesi v anglickém bunkru tisíce mil daleko. Byly to nervy a konec byl neamerický což na jednu stranu chválím, na stranu druhou mě pochopitelně zasáhl. Výborný film! Pět plastových kbelíků. * * * * *(31.7.2016)

Kromě toho, že je tento filmek napínavej jak švicguma, parádně taky vystihuje nekonečnej kolotoč nekonečné nesmyslnosti války. Tématicky ve stylu Good Kill, ale kvalitativně na úrovni Zero Dark Thirty. Doporučuju!(27.6.2016)

Podobně jako dánský Boj i britské Oči na obloze přibližují dilema moderní války - civilní oběti. Tentokrát jde o válku špionážní a ještě umocněnou stisknutím tlačítka z velké dálky. Klidně se rozbíhající film vrcholí v několika zvratových scénách.(9.9.2016)

• tron

Pacifistovi to bude pripadať odporné a vojakovi trápne (obetovať 80 ľudských životov v mene jedného? wtf???). K tomu nesympatické herecké výkony všetkých zúčastnených, snáď len s výnimkou Alana Rickmana (v jednej z jeho posledných rolí), ktorí sa príbeh snaží príjemne poľudštiť... ale príliš sa mu to nedarí. Pobabraný, veľmi blbý film. Námet je na prvé počutie skvelý, až hitchcockovský a kladie zaujímavé otázky, ale pri bližšom zamyslení sa zistíte, že je to celé, proste, nuž, hm, hlúpe.(2.12.2016)

Hodně malý a přes vojenskou tematiku nenápadný film. Famozně obsazený Alanem Rickmanem, Helen Mirren, Ianem Glenem (Ser Jorah Mormont), Barkhad Abdi (Look at me i am the captain now) a Aaron Paul, který už tak super není, chtěl bych napsat, že to herecky nedává, kdyby nepřehrával jako na divadelní zkoušce. Je to moc dobře natočené, bohužel mne jako starého cynika opravdu nebere tematika filmu a [spoiler]a stopadesáté záběry na roztomilou holčičku při atentátu na atentátníky[/spoiler] se mnou nic nedělají a morální rozhodování jsem měl jasné. 7/10(25.6.2016)

• - Herec Aaron Paul sa vo filme pravdivo zmieni, že pochádza z Idaha. Jeho kolegyňa (Phoebe Fox) naopak spomenie, že pochádza z Ohia, čo však pravdou nie je, keďže je britskou rodáčkou. (MikaelSVK)

• - Filmovanie prebiehalo predovšetkým v juhoafrickom Kapskom meste. (MikaelSVK)

• - V súvislosti s režisérkou stoličkou sa spomínala aj dvojica režisérov Oliver Hirschbiegel a Tarsem Singh. (MikaelSVK)