Oko v oblacích

Eye in the Sky

Drama / Thriller / Válečný

Velká Británie, 2015, 102 min

• tron

Pacifistovi to bude pripadať odporné a vojakovi trápne (obetovať 80 ľudských životov v mene jedného? wtf???). K tomu nesympatické herecké výkony všetkých zúčastnených, snáď len s výnimkou Alana Rickmana (v jednej z jeho posledných rolí), ktorí sa príbeh snaží príjemne poľudštiť... ale príliš sa mu to nedarí. Pobabraný, veľmi blbý film. Námet je na prvé počutie skvelý, až hitchcockovský a kladie zaujímavé otázky, ale pri bližšom zamyslení sa zistíte, že je to celé, proste, nuž, hm, hlúpe.(2.12.2016)

Pekárenský kartel se snaží vstoupit na trh v Keni leč zde již prosperuje malá rodinná pekárnička s tradičním chlebem po té co sledují prodavačku přímo v akci a vidí jaký je o s láskou dělaný chléb zájem uvědomí si členové kartelu že prosadit se bude velký problém..do řešení se zapojí politické špičky napříč celým světem , mezitím je prodavačka stále sledována když v tom si všichni uvědomí že malý živnostníček nedává účtenky!!!! do debaty se online připojí Babiš jehož pohár trpělivosti právě přetekl a o osudu malé rodinné pekárny je rozhodnuto. Dobře mířená raketa Hellfire rozpráší tento tradiční podnik na tisíc kousků.(10.7.2016)

Spolkla jsem ten film jak malinu, ale neukápla mně ani jediná slza, takže někde musí být problém. A to je buď ve mně a nebo jsem měla chvílemi pocit, že tomu lze věřit asi tak jako filmu Pretty Woman. Skutečně jsem byla napnutá jak struna, herecké obsazení naprosto skvělé, navíc s mým oblíbeným Alanem a Helen, ale nějak se mně nechce věřit, že to takhle probíhá i v reálu. Takže za akci bych dala pětku, ale její nevěrohodnost to srazila o stupínek dolů. Ale vymluvte mně někdo, že to takhle je i ve skutečnosti, budu jen ráda a tu hvězdu klidně přihodím.(24.6.2016)

Film se sice snažíé položit otázku, co je to přiměřená ztráta či přiměřené riziko a do určité míry se snaží i trochu citově vydírat, což umocňuje fakt, že holčička, o kterou tady jde, nepatří k fanatické rodině. Ale to tady na mě nefungovalo. Spíš jsem se soustředil na politické čachry, které se odehrávaly prakticky od začátku, kdy většině přítomných nešlo o to zničit teroristy, kteří by mohli napáchat mnohem větší škody, ale o reakci veřejnosti na případné civilní oběti. To mi přišlo naprosto přesné. Tím ale nechci říct, že zodpovědní lidé jsou v podobných situacích bez citu a že film nemůže odrážet realitu. Nicméně pak se člověk musí ptát, kolik podobných útoků odpískali jen, aby oběti na životech byly po sebevražedných útocích mnohem vyšší. Herecky naprosto dokonalé a Helen Mirren ve své roli naprosto dokonalá. Alan Rickman pak dal své symbolické sbohem větou "Nikdy neříkejte vojákovi, že nezná cenu války." a i kdyby za celou dobu řekl jen tohle, znovu by ukázal, jaká je ho škoda. 90%(26.6.2016)

• MartinezZ

To jako vážně? Vážně si autoři chtějí hrát na citovou vydíračku při kosení afrických mohamedánů a čekají, že jim tenhle nesmysl s ochranou holčičky někdo bude žrát? Ten závěr už byl navíc až příliš uměle slzopudný. Tohle se nepovedlo, ani trochu. 1,5* --- To už dokonce byl značně lepší i ten Ethan Hawkeův Good Kill, kde alespoň ten příběh morálně deptaného pilota dronu byl o mnoho lépe vystavěn. Tohle byla jen jeho značně nedopečená kopie.(30.6.2016)

• - V súvislosti s režisérkou stoličkou sa spomínala aj dvojica režisérov Oliver Hirschbiegel a Tarsem Singh. (MikaelSVK)

• - Rola plukovníčky Katherine Powell, ktorú stvárnila Helen Mirren, bola pôvodne napísaná pre mužského protagonistu. (MikaelSVK)

• - Herec Aaron Paul sa vo filme pravdivo zmieni, že pochádza z Idaha. Jeho kolegyňa (Phoebe Fox) naopak spomenie, že pochádza z Ohia, čo však pravdou nie je, keďže je britskou rodáčkou. (MikaelSVK)