Oko v oblacích

Eye in the Sky

Drama / Thriller / Válečný

Velká Británie, 2015, 102 min

,,MUSÍTE STŘÍLET! V SÁZCE JE MNOHEM VÍC, NEŽ CO VIDÍTE NA MONITORU...“ /// Vojenská operace v přímým přenosu. Přípravy na zatčení nebezpečnejch osob v Nairobi, ve čtvrti plný lidí (a vojáků). Sledovací prostředky, odpovědnej důstojník, operační středisko a posádka dronu, kterej se má stát smrtící silou. Válečná situace se vyvíjí. Přesouváme se do Anglie. Sledujeme diskuze, dozvíme se o pravidlech zásahu, třeba kolik povolují civilních ztrát. Máme tady tři roviny – vojenskou, politickou a civilní. Byrokratická mašinerie, spojená se strachem učinit rozhodnutí. A nezaujatej(?) pohled na nevinný lidi, kteří to mají „zapár“. Moc hezký dilema. Překvapivě se najde prostor i pro akcičku (malou, ale emoční). A překvapilo mně, že na konci je těch otázek ještě víc. Zdržím se soudů. Jen by mě zajímalo, jestli by se ti potentáti takhle rozhodovali, kdyby se to odehrávalo v jejich zemi. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) V jistejch věcech mám jasno. 2.) Nevím, jaká je cena války. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(3.2.2017)

• chelseaman22

Celý film prostě vydržet nešlo. Nikdo nestojí o pohled na rádoby důležitou Helenu a generála, který má střevní problémy. Nejzajímavějším aspektem filmu byl bezesporu zubatý somálský pirát, jež si na e-Bay koupil poněkud broukovitého drona. Jak říkám, film jsem nedokázal shlédnout celý, ale doufám, že Helena se z výsledku mise zhroutila. A dobře jí tak! 20%(19.7.2016)

Tak tohle je neskutečné špionážní válečné drama a pecka, která dokáže strhnout bez skoro jediného výstřelu a akce. Perfektní herci, skvěle napsané postavy, dialogy a scénář nemá chybu. Ve filmu se jedná o likvidaci teroristů, kteří jsou sledování v budově a akce si jedná rychle řešení. Do celé zápletky jsou zainteresované politické špičky, pozorovatelé, armádní činitelé, agenti a piloti Dronů. Ti všichni musí učinit rozhodnutí, když v průběhu akce nastávají nečekané situace a všechny postavy řeší dilema, jak najít shodu. Po dramatické stránce je film vyloženě kule rvoucí, nenechá vydechnout a a je napínavý i v místech, kde by to člověk nečekal. Je to ukázka, jak válka může na každého dopadat z jiného úhlu pohledu a člověk vlastně neví, ke komu se přiklonit, neboť jednání všech dotyčných chápe. Gavin Hood po Enderově hře odvedl další perfektní práci.......9/10(1.12.2016)

• bourec

Tak jak končil se sračkou Ender´s game,tak tady s dvouhvězdičkovou nudou pokračuje.Co se týče autenticity konání postav nevim co k tomu říct.Jestli to tak skutečně je,tak potěš koště.Sáhodlouhý okecávání jeden druhýho,v kanclu kopie Anděliky Merkelový,v plechový krabičce na sirky dva ubulený dementi,který zřejmě nikdy tváří v tvář válce nestanou,natož aby jim válka někoho vzala.Zase je pravda že opačný případy by nadělaly spousty škody,takže složitá věc.Co se týče filmu,kromě čistejch patnácti napínavejch minut je to slabota,vlekoucí se jako kolona na magistrále.40%.(5.11.2016)

"Nikdy nehovorte vojakovi, že nepozná cenu vojny. "(20.6.2016)

• - Filmovanie prebiehalo predovšetkým v juhoafrickom Kapskom meste. (MikaelSVK)

• - Herec Aaron Paul sa vo filme pravdivo zmieni, že pochádza z Idaha. Jeho kolegyňa (Phoebe Fox) naopak spomenie, že pochádza z Ohia, čo však pravdou nie je, keďže je britskou rodáčkou. (MikaelSVK)

• - V súvislosti s režisérkou stoličkou sa spomínala aj dvojica režisérov Oliver Hirschbiegel a Tarsem Singh. (MikaelSVK)