Krajina střelců

Open Range

Krajina strelcov

Western / Akční / Drama / Romantický

USA, 2003, 139 min

Tentokrát se Kevinu Costnerovi žánr westernu vůbec nepoved. Je to strašně naivní a stupidně natočený, většina dialogů vyznívá směšně a to asi Costner moc nechtěl a rádoby tvrdý hlášky starýho dědka Roberta Duvalla jsou hodně trapný, od něj to fakt nezní moc tvrdě. A taky ten typickej příběh kdy hodným zlý něco udělaj, oni se pak mstěj a za nima stojí celý město, přestože jim zlý hrozně vyhrožujou, tak statečně stojí na straně hodných na mě už fakt vůbec nepůsobí, už jsem totéž viděl v mnoha jinejch filmech. Jediný co mě na tomhle filmu zaujalo je poslední a taky jediná přestřelka ve filmu, která je hodně dobrá a snad si ani nezaslouží být v takovým filmu, kdyby Costner místo stupidních dialgů a zbytečných scén, který už tak stašně dlouhou stopáž tohohle filmu ještě proslužovaly dal víc podobných přestřelek, určitě by se hodnocení vyšplhalo mnohem víš, ale takhle s přimhouřenýma očima 3* a to jen, díky tomu, že ta přestřelka byla na konci a tak můj výslednej dojem z filmu dost vylepšila(26.6.2005)

„Madam, možno to neviete, ale na svete sú veci, čo chlapa zničia viac, ako smrť.“ Týmto sa Kevinovi Costnerovi ospravedlňujem za to, že som ho po POSLOVI BUDÚCNOSTI nazval hlupákom. Takmer som pochoval filmára, ktorý stále má čo povedať. Ako režisér odviedol na KRAJINE STRELCOV kus poctivej chlapskej (aby som sa teda vyjadroval slovami, aké má tento "100%-ný samec" rád) práce a ako herec si so starým vlkom Robertom Duvallom (AKO ZABIŤ VTÁČIKA, NOVINY, Tom Hagen z KRSTNÝCH OTCOV) výborne padol do noty. Rovnako kvalitná je finálna prestrelka... jediná v 139-minútovom filme (zato výstrely v nej trieskajú tak hlasno, ako sa na western a realitu patrí). Pravdaže, ženy sú bezbrannéy, šerifovia skorumpovaní a kovboji hrdí, je to celé jedno veľké klišé, ale netrápilo ma to, keďže to bolo tak príjemne obyčajne, pravdivo a až meditačne zrežírované.(11.7.2005)

Kvalitních a uvědomělých westernů, které do krajiny žánru přinášejí kromě střelby i závan svěžesti a poučenosti, není nikdy dost. Komplikovaná, nadšená hra s žánrovými pravidly, úchvatná kamera, atmosféra, hudba, skvěle naservírovaná finální přestřelka a dobře vybraní herci, to všechno mi zalichotilo měrou vskutku neskonalou. K mému úplnému štěstí by možná neškodilo drobné prostříhání a zkrácení, ale to je opravdu jen drobnůstka, která nemá na nezpochybnitelné kvality filmu pražádný vliv. Navíc je pravděpodobné, že dalšími projekcemi odpadne v zapomnění. Spolu s Tancem s vlky tvoří Krajina střelců maximálně protikladný diptych a mapu westernového žánru napříč historií americké kinematografie. Díky za to, Kevine!(29.3.2008)

Trochu zkušenější westernový divák zjistí, že se s menšími obměnami (ale se všemi ku neprospěchu věci) jedná o remake Fordovy Mého miláčka Klementiny. Stopáž mohla být rovněž kratší a co se herců týče, pak Robert Duvall zastiňuje Kevina Costnera na celé čáře. Na druhou stranu přestřelky jsou skvěle natočené a proti kameře rovněž nelze nic namítat. Žádný zázrak se nekoná, ale příjemně obyčejná kovbojka jako tato občas také přijde k duhu. 60%.(26.6.2005)

Vždycky jsem věděl že Costner umí. Naservíroval nám inteligentní podívanou, kde mají postavy skutečně hloubku a kde se nedá použít slovo "instantní romantika". Cit s jakým scénárista rozvíjí postavy je překvapující. Žádný patos, žádné zbytečně natahované scény. A navíc ta závěrečná cca 15 minutová přestřelka je opravdu skvěle řemeslně zvládnutá.(27.4.2004)