Pátrání po tunelech smrti

• Velká Británie WWI's Tunnels of Death: The Big Dig
Velká Británie, 2012, 2x51 min

Archeologové odhalili téměř sto let staré zákopy u belgického města Messine, kde se za První světové války střetávali Britové s Němci. Podívejte se na archivní záběry z bojišť a poslechněte si odborné komentáře historiků... V Belgii v roce 2012 začal velký archeologický průzkum vykopávek z první světové války. Vykopávky probíhají u města Messine. Archeologové pátrají po stopách toho, jak se vojákům žilo v zákopech. Ve vlámské půdě je pohřbeno mnoho výbušnin. Ve válce padlo mnoho koní. V půdě jsou jejich ostatky. Pro průzkum zákopů a frontové linie protivníka se začala používat letadla. Velitelé rychle zjistili, že k mapování pozic nepřítele není lepší metody. Letadla měla fotoaparáty, které fotily okolí pod nimi. Symbolem této války se také stal ostnatý drát. Byl hojně využíván a stal se postrachem vojáků. V Messine také bojoval Adolf Hitler. Byl tam už od roku 1914. Namaloval akvarel zničeného kostela. O vánocích se vojáci z obou front setkali, předali si dárky a zahráli si proti sobě fotbal, přestože to bylo proti všem pravidlům. Odborník na výbušniny pročesává pole, aby zneškodnil starou nevybuchlou munici. U města byl také objeven celý zákop, jehož část byla zničená britským dělostřelectvem. V červnu 1916 Němci vyslali na Brity novou zbraň, jedovatý plyn. Němci ten den zaútočili dvakrát, čímž chtěli překvapit Brity, kteří si po prvním útoku sundali ochranné masky. Mnoho z nich v ten den zahynulo. (TV Prima)

m.xFuck

Někomu kdo se hodně zabývá o Velkou válu to asi moc nového nepřinese, ale mě se to líbilo. Pěkně propojené dnešní vykopávky s dobovými záběry a příběhy jednotlivých vojáků. Na jedno podívání bezproblémů doporučuji. ()