Daddko

V lete roku 1942 nemecké vojská obsadili po ťažkých bojoch Krym a Tatári vyhlásili Krymský chanát pod patronátom nemeckých vojsk. Už v 01/1942 vznikajú dorovoľné jednotky Krymských Tatárov a mimo iné sa podieľali na vyvražďovaní židovského obyvateľstva. Bola to jasná kolaborácia s nemeckými vojskami. Toto film to ale nerozoberá, takže sa deportácie niekomu môžu javiť ako ďalšia svojvôľa Stalina a Tatári nevinnými obeťami. Vojenská situácia sa mení a po oslobodení Krymu „vožď“ Stalin označuje Tatárov za nepriateľov národa a dochádza k ich masovému vysídlovaniu do strednej Ázie a na Ural. A toto obdobie zachytáva film. Hlavná postava filmu je letecké eso pilot Amet-Khan Sultan tatárskeho pôvodu, prezývaný aj Tatársky kráľ, Orol alebo Král tarantu (narážanie do lietadiel) ktorý v máji 1944 operuje na Kryme a je priamym svdkom zásahu NKVD a vysídlenia Tatárov. Nie je to pravý vojenský film, dej je pozliepaný, z časti limonáda aj so „šaškovaním“, tieto scény ma doslovne znechutili. Jeho historická hodnota je tiež len zlepenec pretože nepoukazuje na príčiny deportácií i keď celý Tatársky národ nekolaboroval. Film bol natočený tesne pred pripojením Krymu k Rusku. A trochu histórie na tému komu Krym historicky vždy patril. Zmätok je len Chruščovove dielo. Krymskí Tatári po rozpade Zlatej hordy vytvorili v roku 1443 Krymský chanát pod Osmanskou nadvládou. Boli to nájazdníci žijúci z rabovania majetku Rusov a Poľsko-Litovkej únie. Najlepšie sa však zarábalo na otrokárstve a niekoľko 100.000 Slovanských duší skončilo v otroctve, najmä Tureckom. Peter Veľký potreboval prístup k moriam, Severnému a Čiernemu. To prvé sa mu podarilo, to druhé zahájil. Krym bol Rusmi dobitý za vládnutia Kataríny II Veľkej v roku 1783 a Krymský chanát sa stal súčasťou Ruska (Ukraina v tom čase ako štát neexistovala). Zaujímaosti: V roku 1942 Amet-Khan Sultan taranoval nemecký bombardér JU-88, podarilo sa mu vyskočiť z lietadla, ale skoro prišiel o život. Našli ho miestny ruskí robotníci a mysleli si že je nemecký pilot. Od totálneho lynču ho zachránilo len to, že si ktosi všimol Rád Červenej hviezy. Lietal aj na UK a US strojoch Hawker Huricane a Bell P-39 Airacobra (o tom sme za komanča nevedeli čo všetko spojenci dodali). S týmto mal lietať aj na Kryme a je vo filme. ()