Mzda strachu

Le Salaire de la peur

The Wages of Fear

The Wages of Fear

Thriller / Dobrodružný / Drama

Francie / Itálie, 1953, 156 min (SE: 131 min, Director's cut: 148 min)

• brit84

Tento film je nečekaně slabá káva! Paradoxů a nesmyslů nepočítaně a ten kreténskej konec tomu nasadil korunu. Nejvíc mě pobavilo, jak Luigi tyčí vyhloubil díru do kamene a bláto na mostě uprostřed vyprahlé krajiny:D Ty dvě hvězdy jsou jen za zajímavý námět.(21.3.2010)

Dvě zajímavé scény - jedna při odstřelování kamene z cesty (ale dumat dvě minuty, jak se ho zbavit, když máte náklaďák plný nitráku...) a druhá při projíždění a následné koupeli ropného jezírka, ale ten zbytek...(15.10.2009)

Jak se rozjede akce nitrák, tak je to pecka s kvalitní technickou stránkou a výpravou, ale hodně to sráží totálně nudná první hodina, takže dost rozporuplný film. Mrknu ještě na remake od Friedkina.50%(9.8.2016)

Nebýt úvodní dost dlouhé a dost nezáživné třičtvrtěhodiny ( a odůvodnění, že se tak seznámíme a sžijeme s postavami neberu, nesžila jsem se s nimi, byli mi nesympatičtí, jejich chování jsme nechápala a tak mohli pro mě za mě klidně vyletět do vzduchu), šla bych na plný počet. Když ovšem hoši nasednou do aut a vezou ten nebezpečný náklad, je to jedna nervydrásající scéna za druhou a vrchol dokonalosti je sfouknutá sirka. Konec byl malinko přepísknutý, ale to je můj osobní dojem, někdo z toho má možná to správné završení celého příběhu.(11.7.2011)

Kdyby nebyla první hodina tak neskonale prodlužovaná nuda, byl by to výborný snímek. Od poloviny se film stává skutečně vynikající, cesta má napětí, dobře vykreslenou psychologii postav i adekvátní atmosféru. První polovinu jako kdyby natočil zcela jiný štáb, je založena na jednoduchém scénáři a nevýrazných hereckých výkonech. A najednou se všechno změní k dobrému.(22.7.2011)

• - Film se měl původně natáčet ve Španělsku. Ovšem Yves Montand i jeho žena Simone Signoretová tam odmítli natáčet, dokud byl u moci diktátor Franco. Nakonec se tedy natáčelo na jihu Francie. Přesto šlo ze strany Montanda o odvážný požadavek, jelikož do té doby byl hercem malých rolí a nemohl si moc "vyskakovat". Hvězdu francouzské kinematografie z něj udělala právě až Mzda strachu. (DaViD´82)

• - Film v roce 1955 získal filmovou cenu Britské filmové a televizní akademie BAFTA v kategorii "Best Film from any Source". (DaViD´82)

• - Tato verze je adaptací stejnojmenné knihy Georgese Arnauda. Existuje však i americký remake od režiséra Williama Friedkina z roku 1977. (DaViD´82)