rivah

Roku 2007 Matthew Barney a Jonathan Bepler začali práci na projektu inspirovaném Normanem Mailerem a jeho románem Ancient Evenings, který se odehrává ve faraónském Egyptě. Projekt byl pojat jako netradiční opera s řadou živých aktů v americké (většinou průmyslové) krajině během pěti let. Film dokumentuje tři živé akty se scénami rekonstruujícími Mailerův byt v Brooklyn Heights.....Film vychází z Ancient Evenings, text zahrnuje historické rity z Egyptské knihy mrtvých a Textů z pyramid spolu s texty Walta Whitmana, Ralph Waldo Emersona a Williama S. Borroughse a nabízí bezčasové meditace týkající se smrtelnosti a regenerace.....V konceptuálním filmu vidíme ve vytříbených pomalých obrazech poměrně rychlé střídání scén:  řeku, vynořovat se dvě či tři zcela zablácené postavy (ty se objevují i v průběhu děje), pohledy na město s výškovými budovami, zástupy lidí, jejich zábavy, hra na nástroje, zpěv, odlévání železa z pece, těhotné ženy se dotýkají nahými břichy, do vaginy se vsunuje divný předmět, dva muži se rvou a zase řeka ap.(70%) ()

katakomb

Konceptuální film plný odkazů na amerického spisovatele Normana Mailera a jeho knihu Dávné večery. Předlohu jsem neznal, bez přečtení alespoň pár stručných informací o filmu je pro diváka nezvyklého na podobné snímky trochu složité se orientovat. Hudebně shockingly skvělé, obrazově nádhera, kostýmy, výprava, kamera... rozhodně nejde o nízkorozpočtový film! Vždycky se u podobných filmů zamyslím, jak je možné, že takto nákladný film, u kterého je už dopředu jasné, že nebude masově vysílán a tudíž není šance, že se náklady vrátí zpět, může vůbec vzniknout - tenhle film vděčí za vznik (z části) nadaci podporující soudobé umělce. Pro mě to byl velmi netradiční a neotřelý zážitek, který mě i přes svou úctyhodnou pětihodinovou stopáž nenudil a poutal mou pozornost. Poznámka pod čarou: naturalistické a explicitní scény nemusí být pro slabé žaludky. ()