Ma Ma

Španělsko, 2015, 111 min

Julio Medem

Julio Medem

Kiko de la Rica

Shodou okolností se teď v českých kinech s týdenním rozestupem od svých premiér schází dva filmy s výraznou ženskou hrdinkou - tím druhým vedle Ma Ma je Brooklyn. A oba mě naprosto dostaly, byť každý jiným způsobem. Na obou se mi líbí sevřenost, s níž se zaměřují výhradně na osudy hlavní ženské postavy (ne že by tam nebyly i další postavy, ale ty jsou až na druhé koleji) - ta v obou filmech v podstatě nesleze z plátna a celý film stojí a padá na jejím fenomenálním hereckém ztvárnění (po této stránce nemám za sebe problém postavit vedle sebe Saoirse Ronan a Penélope Cruz, byť je mezi nimi věkový rozdíl 20 let - každá z nich dokázala vdechnout své postavě neobyčejnou míru přesvědčivosti). Tam, kde je ovšem Brooklyn příjemně civilní a nabytý pozitivní atmosférou, je Ma Ma oproti tomu melodramatická a celkově emočně mnohem vypjatější (jak se na správný španělský film sluší a patří). Film by však přesto diváka do žádné velké depky uvrhnout neměl - Magda rány osudu přijímá s pozoruhodnou věcností a až do samého závěru neztrácí optimismus, a celý film příjemně oživuje decentní humor (na můj vkus se některé ženy v sále smály některým scénám až příliš, ale já se zase někdy v kině směju scénám, kterým se nesměje nikdo jiný, takže je svět v rovnováze). Ma Ma se kromě výborného obsazení vyznačuje i pěknou kamerou, výbornou hudbou a invenčním střihem, který mě velmi zaujal, protože jsem to myslím v žádném filmu ještě neviděl (ve zkratce tam jde o to, že některé scény jsou napojeny na jiné tak, že se v rychlém střihu střídají v různém poměru záběry ze scény ukončené i nadcházející - film to zajímavě ozvláštňuje). Vzato kolem a kolem - zatím se mi zdá, že Julio Medem svůj umělecký vrchol (který spatřuji v jeho snímku Sex a Lucía) už jen tak nepřekoná, a stejně tak nesu s jistou nelibostí, že na Penélope Cruz jsou čím dál víc znát přibývající roky, ale přes to přese všechno jsem přijal jejich společný film s povděkem, a stíral v závěru slzy dojetí. Za mě velmi pěkný filmový zážitek, který mohu (nejen) všem fandům španělské kinematografie s klidem doporučit. Považuji mimochodem za zajímavé, že toto je už druhý film, v němž Penélope Cruz ztvárnila postavu umírající na rakovinu prsu (tím prvním bylo vynikající drama Umírající zvíře). Velmi bych té španělské krasotince přál, aby ji jednou nedostihl stejný osud, jako její filmové postavy - byla by to vrcholná ironie osudu! (a neobyčejná ztráta pro filmové plátno, neboť její ňadra soukromě považuji za dost možná nejhezčí ze všech současných hereček).(18.2.2016)

Tentokrát budu stručný, všechny hvězdy jdou za PENÉLOPE CRUZ.....na víc nemám slov.(28.3.2016)

Kvůli takovým filmům já chodím do kina. Hluboce lidský, citlivý příběh o ženě bojovnici - zázraky se dějí. O to více obdivuji, že scénárista i režisér je muž; herecký koncert Penelope!(13.4.2016)

• Marigold

Odporný narcistní kýč.(24.2.2016)

Poetické a smutné, symbolické. Letošní tour po "nových" kinech pokračuje - tentokrát Říčany.(21.2.2016)