Bohové (festivalový název)

(festivalový název)

Gods

(festivalový název)

Polsko, 2014, 120 min

Poľská kinematografia ma v poslednom čase veľmi prekvapuje. „Bohovia“ sú ďalším príkladom toho ako je tamojšia tvorba ďaleko pred tou slovenskou alebo českou. Námetom a spracovaním vynikajúca látka o presadení transplantácie sŕdc v tak konzervatívnej, kresťanskej krajine akým je Poľsko, resp. bolo v minulom storočí. Film by ľahko mohol skĺznuť k okatej vykrádačke oscarových historických biografií, ale našťastie sa tak nedeje a Poliaci aj tu dokazujú, že dokážu prísť s originálnym prístupom k látke. Zásluhu na to mám rozhodne vynikajúca réžia Lukasza Palkowskeho, ktorý dokáže byť v jednej chvíli hravo odľahčený, aby v tej ďalšej vedel byť bravúrne napínavý a keď je potreba tak aj správne dojemný. Nikdy však neskĺzne do citovej vykrádačky (od tej ma skutočne ďaleko), ale ani do prvoplánovej komédie alebo nudného prednášania faktov o jednej lekárovi. S ľahkosťou kombinuje rôzne žánre a nálady do jednotného, ale hlavne pôsobivého celku, ktorý má po celý čas neskutočne našlápnuté tempo. Zároveň vie byť dostatočne formálne/vizuálne štýlový, ale perfektne si zachovať dobovú vernosť. Hlavne mu však nechýba zmysel prečo vypovedá o tom o čom vypovedá. Vo výsledku tak vtipné, napínavé, dramatické, dojemné, drzé a pritom súdržné. Pôsobí výkon pre mňa absolútne neznámeho Tomasza Kota už ani nespomínam. Najväčšie európske prekvapenie, tobôž z Poľska, za minulý rok. Vidieť následne v záverečných titulkoch skutočných aktérov je o to pôsobivejšie, navyše s jednou kultovou fotografiou (vyčerpaný lekár sediaci na operačnej sále vedľa pacienta), u ktorej som ani netušil, že zachytáva tieto udalosti. CELKOVO: 4,5* (9/10)(7.5.2015)

Docela zklamání... nebo možná jen velká očekávání. Ač vynikající Tomasz Kot (trefné jméno, mimochodem, nepřipomíná nikoho víc, než mlsného, nahrbeného, animovaného kocoura :-)), slušný výběr hudby a tradičně výborná kamera, od životopisných Poláků prostě žádám víc. Á propos, kdo to sponzoroval? Philip Morris? ;-) Viděno v rámci Season Challenge Tour, týden ve Střední Evropě.(16.10.2015)

Obsah filmu mi hodně mluví z duše. Životopisný snímek v nejlepším slova smyslu. Nelehká doba polských lékařů, kteří v té době byli pionýry svého řemesla. Ale i nelehká věc s takový lidmi vyjít, to platí i dnes, hlavně ve špičkových oborech. Aby se takový člověk vyšvihl, chce to hodně ostré lokty a na těch se pak jen těžko tupí hrany. Ale to jen tak pod pokličkou. Nám pacientům je to jedno, hlavně, když se takové operace povedou, což se v 80. letech rovnalo malému zázraku. A herecký výkon Tomasze Kota? To už byla jen taková malá třešínečka. Hodně silná čtyřka.(13.12.2016)

V 80. rokoch Poliaci nemali srdce...(2.5.2015)

Úžasné, reálné a plné krve a vtipu!(7.2.2016)