Bohové (festivalový název)

(festivalový název)

Gods

(festivalový název)

Polsko, 2014, 120 min

Docela zklamání... nebo možná jen velká očekávání. Ač vynikající Tomasz Kot (trefné jméno, mimochodem, nepřipomíná nikoho víc, než mlsného, nahrbeného, animovaného kocoura :-)), slušný výběr hudby a tradičně výborná kamera, od životopisných Poláků prostě žádám víc. Á propos, kdo to sponzoroval? Philip Morris? ;-) Viděno v rámci Season Challenge Tour, týden ve Střední Evropě.(16.10.2015)

Né že by ten film byl pro každého, ale pro mne teda krása...I když mi lékařské téma není moc blízké, tak to, jakým stylem je film natočen, to musím opravdu smekat...Určitě nic pro ty, kterým se dělá nevolno při pohledu na otevřený hrudník a v něm tepající srdce...V osobě Religy vidím ten boj nejen proti tehdejšímu režimu, ale i lidem, kteří zastávali staré smýšlení a báli se jít dopředu, házeli mu klacky pod nohy a často zde funguje taková ta lidská bezmoc (silná scéna s děvčetem na začátku)...Jak se říká: "Kdo nic nezkusí, ten taky nic nezkazí"...Religa má zajímavě vykreslený kontrast, špičkový kardiochirurg a při tom kouří jak fabrika a chlastá jak o život...(26.12.2015)

„NECHÁPU, PROČ SE VY, KARDIOCHIRURGOVÉ, POVAŽUJETE ZA BOHY…“ /// Film o počátcích vyřezávání tlukoucího srdce z těla člověka v Polsku. Mám rád náš Skalpel, prosím. Dokázal přiblížit doktora k vobyčejnýmu člověkovi. Tady jde ovšem přímo o budování celý kliniky – navíc v socialistickým hospodářství, takže můžete zavzpomínat, jak fungovala tahle „vyspělá“ společnost. Špetka humoru vyvažuje míru dramatičnosti a životopis prof. Zbigniewa Religy, člověka pohlcenýho touhou porazit přírodu, rozhodně stojí za vidění. Tenhle machr by totiž klidně mohl makat v Knickerbocker Hospital. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Mám pumpu od Religy. 2.) Ženská mě dostane jedině na hada z arteriální kanyly. 3.) Thx za titule „Kenol“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ *(23.6.2015)

Poľská kinematografia ma v poslednom čase veľmi prekvapuje. „Bohovia“ sú ďalším príkladom toho ako je tamojšia tvorba ďaleko pred tou slovenskou alebo českou. Námetom a spracovaním vynikajúca látka o presadení transplantácie sŕdc v tak konzervatívnej, kresťanskej krajine akým je Poľsko, resp. bolo v minulom storočí. Film by ľahko mohol skĺznuť k okatej vykrádačke oscarových historických biografií, ale našťastie sa tak nedeje a Poliaci aj tu dokazujú, že dokážu prísť s originálnym prístupom k látke. Zásluhu na to mám rozhodne vynikajúca réžia Lukasza Palkowskeho, ktorý dokáže byť v jednej chvíli hravo odľahčený, aby v tej ďalšej vedel byť bravúrne napínavý a keď je potreba tak aj správne dojemný. Nikdy však neskĺzne do citovej vykrádačky (od tej ma skutočne ďaleko), ale ani do prvoplánovej komédie alebo nudného prednášania faktov o jednej lekárovi. S ľahkosťou kombinuje rôzne žánre a nálady do jednotného, ale hlavne pôsobivého celku, ktorý má po celý čas neskutočne našlápnuté tempo. Zároveň vie byť dostatočne formálne/vizuálne štýlový, ale perfektne si zachovať dobovú vernosť. Hlavne mu však nechýba zmysel prečo vypovedá o tom o čom vypovedá. Vo výsledku tak vtipné, napínavé, dramatické, dojemné, drzé a pritom súdržné. Pôsobí výkon pre mňa absolútne neznámeho Tomasza Kota už ani nespomínam. Najväčšie európske prekvapenie, tobôž z Poľska, za minulý rok. Vidieť následne v záverečných titulkoch skutočných aktérov je o to pôsobivejšie, navyše s jednou kultovou fotografiou (vyčerpaný lekár sediaci na operačnej sále vedľa pacienta), u ktorej som ani netušil, že zachytáva tieto udalosti. CELKOVO: 4,5* (9/10)(7.5.2015)

Bohové jsou především Poláci, protože to co předvádí v posledních letech v oblasti kinemtografie nemá obdobu. Ať to vemeš z tvůrčí stránky, z hlediska námětu, hereckých výkonů nebo režisérského umění všude narázíš na super kvalitu. Je vidět, že Poláci si ze své nedávná historie umí brát nejen ty hořký doušky, ale i ty sladší, protože na Religu jehož úcta k lidskýmu životu neměla hranic můžou být pravém pyšný. Film má v sobě dynamiku, díky který neslezeš očima z plátna ani na jednu sekundu a Tomasz Kot předvádí herecký výkon hodný mistra světa. "Bez odvahy člověk ještě nikdy nic nedokázal"(7.11.2015)