vlna vs. břeh

Slovensko / Česko, 2014, 88 min

Martin Štrba

Martin Štrba
  • kla_ra

Z filmu je stále cítit hravost pro slovenskou novou vlnu typická. Přesto jsou na dokumentu nejzajímavější zase jejich fotky a přidaná hodnota navíc se blíží nule.(3.8.2015)

Pro nezasvěceného určitě méně pochopitelné Balábie tak za dvě hvězdy. Pro toho, kdo se ocitl alespoň na chvostu této komety, báječné vzpomínání za hvězd víc. V těch posraných OSMdesátkách, kdy Češi i Moravané propadali patologicko nihilistickým skepsím se z čista a jasna objevila skupina naprosto neřízených a nezřízených Slováků, která šířla tak odporný optimismus, humor a groteskní obraz naší oplakávané existence, až nás všechny srala. Ale s odstupem let si všichni plácáme po ramenou, že jsme u toho byli. Takže za milou vzpomínku a za to, že to všechno mělo smysl, nemohu jinak, než si ty čtyři hvězdy nadělit.(23.9.2015)

Film mal dnes svoju medzinarodnu premieru v Londyne! https://whatson.bfi.org.uk/lff/Online/default.asp?BOparam::WScontent::loadArticle::permalink=wavevsshore&BOparam::WScontent::loadArticle::context_id=(8.10.2015)

Protagonisté Slovenské nové vlny ve své době (80. léta) hlásali, že "na ostrosti nezáleží, důležitá je emoce". Emocí z jejich fotek (i z nich samotných) sálá i po letech víc než dost. Pro milovníky čs. fotografie povinnost, pro laiky úžasně zpracovaný dokument. Čistá radost.(19.2.2016)

• Slarque

Kolekce zajímavých fotek, které jsem si neměl čas prohlédnout. Zkrátka film galerii nenahradí. K tomu spousta rozhovorů a historek, které možná dávají smysl těm, co u toho byli. Prostě jako když sledujete cizí home video plné interních narážek, které nechápete. Přidanou hodnotu měly asi tvořit hudba a záběry z vlaku. A já se čím dál víc nudil...(23.9.2015)

• - Dokument byl točený na fotoaparát. (Zdroj: Hospodářské noviny). (hippyman)