Salto Mortale

Dokumentární

Slovensko, 2014, 63 min

Anabela Žigová

Jozef Vlk

[Týždeň slovenského filmu 2014] Nie nadarmo je filmové médium v prvom rade nástrojom na spoznávanie seba samého. Anabela Žigová ho (podobne ako Plančíková a jej Felvidék) využíva práve týmto spôsobom. Jasná sebestrednosť a zanietenosť sa dostáva do konfliktu so spoločenskými konvenciami a istými otázkami, ktoré zostávajú nezodpovedané. Zjavný problém autorky filtrovať informácie, neustále vháňanie zodpovednými do slepých uličiek a transparentné okraje osobného a verejného priestoru napokon vedú k tomu, že výsledný hmatateľný tvar dostáva film až v strižni. Nesúvislý naratív začína pod vplyvom strihových zásahov získavať podobu bližšiu strategickej koncepcii investigatívneho dokumentu. Podfinancovaná a neučesaná forma s výzorom amatérskej produkcie postupom času otvára vrátka k tomu, o čom sa aj tí najostrejší profesionáli boja rozprávať._____Stmeľujúcim prvkom je navracajúci sa motív hrubých dverí národných archívov. Čo sa v krabiciach zložiek za nimi skrýva? Čo v nich chýba a malo by tam byť? Je spoločnosť pripravená to zistiť, alebo tieto údaje systematicky vytesňuje a odstraňuje? Nejednoznačnosť pátrania po pravde, boj (či skôr vytrvalá ignorácia) s inštitúciami, náznaky vyhrážok a odmietavý postoj aktérov udalostí či postáv figurujúcich vo väzbách na ŠtB mnohé naznačuje. Status "tabu" je napokon vynútený a režisérka priznáva svoju porážku. Avšak ako vraví, aspoň sa jej podarilo položiť zopár otázok. Škoda, že tak kostrbatou formou, ktorá nevyrovnane kombinuje dokumentárne, lyrické a návodné symbolické pasáže. 55%(19.4.2015)

• laurafigurov

veľké sklamanie pre mňa, nakoľko to bol jeden z filmov na ktorý som sa v rámci Jedného svetu najviac tešila. myslím, že slečna režisérka skôr len fakt, že zistila, že otec bol v ŠtB využila a natočila veľmi nudný film o sebe. takisto na diskusií nepresvedčila žiadnym rozumným argumentom, jediné čo sme sa dozvedeli bolo, že pán Bárta je rád, že bol pozvaný a ide si von zapáliť. výsmech umeniu táto "svetová" premiéra.(24.11.2014)